Çekem, Şarkışla


Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köy, Çekem Çiftliği adıyla Osmanlı kaynaklarında yer almaktadır. Çekem, bodur yapıda bir tür bitki adıdır. Köyün tarihinin çok eski zamanlara kadar dayandığı tarihi kalıntılardan ve köyde bulunan üç ayrı mezarlıktan anlaşılmaktadır. Hititlerden kaldığı iddia edilen mağarada oyma odalar ve geçitler bulunmaktadır. Köyün güney cephesini oluşturan tepenin en üst kısmında kar sularının bir dehlizde birikmesini sağlayan sarnıç girişi vardır. Hacettepe Üniversitesi'nce yapılan ön inceleme sonucunda, köyün tarihinin en az 6.000 yıllık olduğu tahmininde bulunulmuş, köyün tamamı ve yakın çevresi sit alanı ilan edilerek her türlü inşaat, kazı ve harifayt yasaklanmıştır. Köyün doğusunda Sivas Merkeze bağlı Hanlı köyü kuzeyinde Şarkışla'ya bağlı Sultan köyü ile batısında Gücük köyü bulunmaktadır. Köy, Kayseri - Sivas karayolunun 2 Km. uzaklıkta olup asfalt yolu mevcuttur. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köy halkı, daha çok hububat ekimi gerçekleştirmektedir.

Kültür

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy sonradan gelen ailelerden oluşmuş bir köydür. Bu yüzden kültürel farklılıklar göstermekle beraber kendine has gelenek, göreneklerini de bir asırlık geçmişine sığdırmayı başarabilmiştir. Misafirperverliği, çok düzgün konuşulan dili, insanlarının dürüstlüğü, eğitime olan düşkünlükleri, düğünlerinin güzelliği, özellikle yaz aylarında köye gelen misafirlerle canlanan sosyal hayatı, köyün tüm ilde ve Avrupa'da isimini duyurmasına yetmiştir.

Yemekleri hakkında söylenecek çok şey olmamasına karşın, Sütlü Kabaktatlısı, Hayal Pilavı, Rahmetli Nazife Teyze'nin Çekem çöreği, Fadime Teyze'nin Madımağı ve Mantısı yörede çok meşhurdur. Köyde bol bol bağlama çalınır, türkü söylenir. Mehmet Ali ÖZKAN yerel sanatçısı olmakla birlikte bağlama ustasıdır.

Şamanizm'de olduğu gibi genelde köy halkı birbirine takma isimlerle hitap eder. Saçı uzun ve güzel olan bir kimseye saçozelim (saçı güzelim), eşi benzeri bulunmayan birisine dangsızba (denksiz bey) lakapları takılmaktadır.

Köy ağzından seçmeler:

Zehmeri = Kış, Tavatır = Güzel, Şikirsiz = Çirkin, Maççaettin = Sinir ettin, Ahbın = Gübre, Alaf = Alev, Pinnik = Kümes, Yumuş buyurmak = iş buyurmak, Gilik = Börek, Mudara = İdareten duran, Esahtan = gerçektenmi, Lo = erkeğe seslenmek , Gı = kadına seslenmek , Nörüyon/neydiyon = ne yapıyorsun , Duzsuz = salak, Gödek=Kısa, Gadasını aldığım = Değer verme, Ahar(Akar) = Dere, Bibi = Hala, Aş = Yemek, Bosdan = Bahçe, Atdan aşşa = aşağı, Atdan yuharı = yukarı, Hırhışır = paramparça

Yemeklerden seçmeler:

Ayran Çorbası (Bulamaşı), Bulgur Çorbası, Mercimekli Herle, Goyu Herle, Düğürcük Çorbası, Madımak Aşı, Çökelekli, Gilik, Lavaş, Omaç, Bulgur Pilavı, Mantı, Erişte, Turşu Kavurması, Patetes Kavurması, Soğan Kavurması, Menemen, Yaprak Sarması, Içli Köfte, Çeltik Köftesi, mıhla, kombe,tutmaç,meyvalı aş, kuşburnu , hammal , katmer , sini , kaygana , kısır köftesi , cırıhtı , pancar giliği , süzme pilavı , hoşaf, Yemlik, Efelik Sarması, Telliceli Börek, Çörek, Yoğutlu tarhana, Gavut, Çedeneli Gavurga, Küppeyniri, Hurma, Sarrı burma, Unhelvası,Kete, Hedik, Aşure, Gusgus, Ağaz, Sütlü Gabahtatlısı, ...

Coğrafya

Sivas iline 60 Km., Şarkışla ilçesine 20 Km. uzaklıktadır. Köyle ana yol arası 2 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 30
2007 30
2000 53
1997 66

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi FAKAT SIKINTI ÇEKİLMEKTEDİR, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır ve köyde cep telefonu tam olarak çekmemektedir .

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet

Köy Muhtarı 2008 Kazım YILMAZÇekem, Şarkışla Hakkında Bilgi


Çekem, Şarkışla
Çekem, Şarkışla

Çekem, Şarkışla Hakkında Video


Çekem, Şarkışla konusunu görüntülemektesiniz.
Çekem, Şarkışla nedir, Çekem, Şarkışla kimdir, Çekem, Şarkışla açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru