Çayırpınar, ReşadiyeÇayırpınar Köyü
—  Köy  —
Tokat
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Nüfus (2007)
 - Toplam 125
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 356
İl plaka kodu 60
Posta kodu 60700
Tokat ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi: Cayirpinar.Org

Çayırpınar Köyü, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Reşadiye ilçe merkezinin batısında, ilçeye uzaklığı 6 km mesafede Niksar yolu üzerinde yer alan Çayırpınar Köyü, söylentilere göre 1200 yıl önce burada yasamış olan Lemse Krallığı tarafından kurulmuştur. Daha sonra şimdiki Tilemse Köyü’ne taşınmıştır. VELO, YETENO, KAHYA VE BAKO adlarındaki kişiler tarafından TİLEMSE adını almıştır.

1960 yılına kadar bir olan muhtarlık, 1960 yılında muhtarlık ve köy ikiye bölünerek TİLEMSE ve MERA muhtarlığı adıyla anılmaya başlamıştır.

1967 yılında MERA muhtarlığı, o zaman ki kaymakam İSMET HİLMİ BALCI'nın girisimiyle devlet tarafindan inşa edilen konutlara yerleştirilmiştir. Yeni yerlesim yeri tepenin üzerinde olduğu ve Kelkit Irmağı'nın kenarında olması nedeniyle adayı andırmakta olup halk arasında ADATEPE denilmektedir.

1981 yılında iki köyün adı da değiştirilmiştir. MERA Köyü, ÇAYIRPINAR Köyü olarak, TİLEMSE Köyü de YOLYAKA Köyü olarak değiştirilmiştir.

1998 yılına kadar muhtarlıklar ayrı iken, köylerin aşırı göç vermesi nedeniye yeniden ÇAYIRPINAR Köyü muhtarlığı altında birleşme gerçekleşmiştir. Köyümüze bağlı mahalleler şunlardır: BÜK, GÖLAYAĞI, MERA, YOLYAKA (TİLEMSE) ve ADATEPE olmak üzere 5 mahalleden oluşmaktadır.

Kültür

Köy türk gelenek ve göreneklerine uygun bir köy olup bayramlarda düğünlerde ve cenazelerde birlik ve beraberlik içinde hareket ederler yardımlaşma ve dayanışma derneği kurarak bu gelenekleri devam ettiriyorlar

Köy geleneksel yemekleride şunlardır.hamur işi olarak: bişi, çökelikli,külleme çörek, yağlama, işkefe börek,vs gibi

yemeklerimizde : pancar herlesi,gatuklu aş,kabak aşı,üzümlü aş,erişte,kesme makarna,sütlü aş, vs

geleneksel yemeklerimizdir

Coğrafya

Çayırpınar Köyü, Tokat iline 85 km, Reşadiye ilçesine 6 km uzaklıktadır. Doğusunda Reşadiye ve Soğukpınar, güneyinde yemişen ,cemel , sazak batıda saraykışla kuzeyde; tinyaba büşürüm kuzey doğusunda; meğdün karataş bulunmaktadır sınırları içerisinde sönmüş bir volkanik yanrdağ olan hasan dağı mevcuttur bitki örtüsü makidir ormanları çam ve meşeden oluşmaktadır.

İklim

İklim bakımından İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinin geçiş noktasında bulunan bir bölgede olmasından dolayı yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 125
2000 158
1997 129

Ekonomi

Köyün ekonomisi sadece tarım ve hayvancılığa bağlı olmamakla birlikte nufusun çogunlu yaşlı olmasından dolayı emekli kişi sayısı çoktur insanların genel geçim kaynagı emekli maaşlarıdır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2014 - Hasan huseyin GUL

2009 - Ahmet GUL 2004 - Sami Altıntaş 1999 - Ergün Kılıçarslan 1994 - Burhan Duran 1989 - Burhan Duran 1984 - KAYA SİMSEK 1984 - SITKI TORUN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir elektrik ve sabit telefon vardır.adsl destegi mevcuttur köyde cami ve cem evi mevcuttur

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Cayirpinar.Org


Çayırpınar, Reşadiye Hakkında Bilgi

Çayırpınar, Reşadiye

Çayırpınar, Reşadiye
Çayırpınar, Reşadiye

Çayırpınar, Reşadiye Hakkında Video


Çayırpınar, Reşadiye konusunu görüntülemektesiniz.
Çayırpınar, Reşadiye nedir, Çayırpınar, Reşadiye kimdir, Çayırpınar, Reşadiye açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video