Çayağzı, Erdek


Çayağzı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihi
 • 2 Tarihçe
 • 3 Yeni Toplumumuz
 • 4 Kültür
 • 5 Coğrafya
 • 6 İklim
 • 7 Nüfus
 • 8 Ekonomi
 • 9 Muhtarlık
 • 10 Altyapı bilgileri
 • 11 Dış bağlantılar

Tarihi

1550 tarihinde Kapıdağ Nahiyesinde ( Bölge anlamındadır. ) olan köyler şunlardır. Bandırma, Çayağzı, Meşhetlû,( Ormanlı olabilir.) Kocaburgaz (Korucaburgaz) Mihanya, Bergama, Kumliman (Tatlısu) ve Kestel'dir. 1893'te Kapıdağ Nahiyesindeki köylerin Hane ve Nüfusları: Perama 516 hane 2183 nüfus Mihanya 262 hane 1165 nüfus Kestel 144 hane 693 nüfus Kocabergos 147 hane 707 nüfus Çayağzı 516 hane 2183 nüfus Bu sırada bu köylerden yalnızca Çayağzı'nda 231 Türk oturmaktadır.

Tarihçe

600 yıl önce bir Rum papaz, bugün Değirmenüstü denen tepeye çıkıyor. Kuzeyi deniz, güneyi ova... Dönüyor, ovaya bakıyor ve söyleniyor : -Bir kişiye çok, iki kişiye az. Ve o papaz ilk temeli atıyor. Bu gün manastır dediğimiz mevkiye ilk manastırı kuruyor. Devamında Türkler bu güzel koya gelip yerleşiyor. Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı bir köy oluşuyor. Şahinburgaz'ın Rumca adı Diavati'dir.

Yeni Toplumumuz

1970'li yıllara kadar tamamı yunan göçmeni olan köy, günümüzde kozmoz yapıdadır. köy nüfusunun yarısı kadarı göçmen ve diğer yarısıda yerleşik kişilerdendir. Ayrıca köyde toplumsal çeşitlilik ve çetışmalarda vardır. Sosyal yaşamda aktif şalvarlı kadınların kollarına girmiş mini etekli kızları , babasıyla çiftçilik yapıp üniversitelerde okuyan gençleri köyde görmek olağandır.

Kültür

Coğrafya

Çayağzı'na gelebilmek için yurdumuzun neresinde olursanız olun ilk gelinecek yer Bandırma'dır. İstanbul'dan Bandırma'ya her gün birkaç sefer Hızlı Deniz otobüsleri çalışmaktadır. İstanbul-Yenikapı limanından Bandırma 2 saat tutmaktadır.

Bandırma - Erdek Karayolundan Çayağzı'na dönülür. Çayağzı'nın Bandırma'ya uzaklığı 29 kilometredir. Bandırma Eski Garajından kalkan otobüslerimiz sizleri bekliyor.

Otobüslerimiz Bandırma'dan saat 14 ve 16 da Çayağzı'na, Sabah ta saat 8 ve 9.30 da Bandırma'ya sıra ile hareket ederler.

İklim

Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.Köyümüz ormanları ve yeşil alanları bol olmakla birlikte Marmara denizinin en gözde yerlerine bakar.

Nüfus

Köyün daimi nüfusu 508 yaz nüfusu 1020 civarındadır. Köy nüfusunun %62 'si yaşlı nüfus %38'i genç nüfustur. Ortalama yaşam süresi 78'dir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997
1990
1985

Ekonomi

Köyün en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Bunun yanı sıra yazın nüfusunu ikiye katlayan turizm geliri ise esnaf için önemli yer tutmaktadır. Köyde tarım üçüncül faaliyet olarak yer tutar. Tarım alanında ( elma, portakal, mandalina, limon, erik, vişne, kiraz, çilek,armut, ayva, karpuz, kavun, böğürtlen, dud, incir ) çeşitliliğiyle marmaranın subtropikal bölgesidir.

Muhtarlık

Çayağzı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2012 - Bİlal KARA 2010 - Bİlal KARA 2009 - Bİlal KARA 2004 - Bİlal KARA 1999 - Bİlal KARA 1994 - Bİlal KARA 1989 - Bİlal KARA 1984 - Bİlal KARA

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. ÇAYAĞZI bu Kapıdağın en gelişmiş 4.köyüdür. Nüfusu 1990-2005 yılları arasında hızlı artan nüfus iken 2005-günümüz sürecinde durağan ve göç veren yapıdadır. Köyde 1 internet kafe, 3 çay bahçesi, 2 kahve, 4 market, 1 balık restourant ve köy yönetiminde 1 öğretmen evleri sitesi yine özel mülkiyete ait 5 bloketli bir site mevcuttur.Çayağzı Erdek merkezden sonra en çok ilgi çeken koylara sahiptir.Masmavi denizi , toz gibi ince kumulları, elverişli arazi yapıları. Anlayışlı esnafı ile nüfusu yazın yerli ve yabancı turistlerile artmaktadır. Erdek 2008 yılında EUROSEF yaptığı araştırmada en ideal 20 tatil merkezi arasından 15.sırada avrupanın en iyi tatil yerlerinden biri olarak seçti.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Şahinburgaz Kapıdağ Erdek
Çayağzı, Erdek Hakkında Bilgi

Çayağzı, Erdek

Çayağzı, Erdek
Çayağzı, Erdek

Çayağzı, Erdek Hakkında Video


Çayağzı, Erdek konusunu görüntülemektesiniz.
Çayağzı, Erdek nedir, Çayağzı, Erdek kimdir, Çayağzı, Erdek açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru