Çat, Nevşehir


Çat, Nevşehir'e 7 km uzaklıkta bir kasabadır.

Adının Çat olması hakkında değişik rivayetler vardır: iki vadinin çatıştığı yere kurulu olması ya da Osmanlı Devleti zamanında ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında İç Anadolu bölgesindeki kervan yollarının kesiştiği yer olması.

Çat kasabası, Kapadokya'nın en uzun vadilerinden birine sahiptir ve vadi boyunca peri bacalarıyla kaplıdır. Yine vadi boyunca güvercinlikler ve kiliseler vardır.

Halkı genelde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar. Yüksek kalite üzüm yetiştirilir ve sulama yapılmadığı için üzümün bome oranı çok yüksektir. Kasabada, yapımı devam etmekte olan bir golf sahası, vardır. Kasabada beş camii, bir kur an kursu, sağlık ocağı var.yolları asfalttır. fırınasma vadisinden başlayıp güvercinlik özünden devam eden yürüyüş yolu peri bacaları,yeşili,gökyüzü, Kapadokya ya has kaya evleriyle doğa sporları ile uğraşanların vazgaçilmezi olan yürüyüşe dahada ayrıcalıklı bir ahenk katar. Hani yürüyüşten geldinya, köye giriyorsun ben acıktım güccaa (babanın küçük kardeşi; küçükağa) seni bilmem; adanın (köye hakim tepe) başına gelice yufkamı yapıyollar ne ekmek kokuyo, gel bir şepe (gözleme) yiyelim. ben pendirli yiyeceğim, sen neyli seversin, sasılamalı iste (kıyma, soğan, domates, biber, maydanoz, patlıcan az patates karışımı acılı gözleme içi) sana sasılamalıyı tavsiye ederim, yanınada iki salkım parmak üzümü isteyelim. üzümü sakın unutma. akşam yemeğinde çölmek paklası, kırmızı turşusu isteyelim. hele gırmızı (domates) turşusuynan bide ilahne sarması geçse elimizede bi yesek, üstünede biüzlük duru pekmez içsek ozaman vadiyi koşarak gezerik valla. vadiyi gezmeyi hep sevdim gezilmesini tavsiye ettim. halkı; masum anadolu insanı, acıktınsa şepe iste çömlek fasulyesi iste. misafirperverdirler. çekinme, aç çıkılmaz ÇAT tan. vadide yürüyüp şepesini üzümünü yemeden sakın ayrılma . Susurluk Kazasında Vefat Eden Ünlü Ülkücü Mafya Babası Abdullah Çatlı'nın Doğduğu Yerdir .

Kasaba hakkında detaylı bilgi için www.catkasabasi.net ve www.catkasabasi.com ziyaret edebilirsinizÇat, Nevşehir Hakkında Bilgi


Çat, Nevşehir
Çat, Nevşehir

Çat, Nevşehir Hakkında Video


Çat, Nevşehir konusunu görüntülemektesiniz.
Çat, Nevşehir nedir, Çat, Nevşehir kimdir, Çat, Nevşehir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru