Carl Jonas Love Almqvist


Carl Jonas Love Almqvist (d. 28 Kasım 1793, Stockholm, İsveç - ö. 26 Eylül 1866, Bremen, Almanya), İsveçli romantik şair, feminist, realist, besteci, sosyal eleştirmen ve gezgin.

Bazı görüşleri çağına göre şaşırtıcı derecede moderndir; mesela kadın ve erkeğin eşitliği hakkındaki görüşleri modern standartlara göre bile radikal olarak tanımlanabilir.

Birçok kitap ve şiiri vardır. Bazılarında, sosyal ve politik konularda radikal görüşlerini ele almıştır. Drottninges juvelsmycke adlı romanında, ana karakteri Tintomara, ne erkek ne de kadındır ve hem erkek hem de kadınlara aşık olur. Diğer bir romanı Det går an (It is acceptable, Bu kabul edilebilir), evli olmadığı bir erkekle yaşayan bir kadını anlatır. Bu kitaplar nedeniyle, kilise ve devlet onu kınamış ve tehlikeli derecede devrimci olarak adlandırmıştır. Bununla beraber, yazılar halen etkisi korumaktadır, ve 19. yüzyılın önde gelen İsveçli sosyal reformcularından biri olarak sayılır.

Amanda von Brandt'ın tanıklığı üzerine, arsenik ile cinayet işlemeye teşebbüsten suçlandı. Bunun üzerine ABD'ye kaçtı, son yıllarının büyük bölümünü burada geçirdi. Yeni bir kimlik aldı ve evlendi, kendi kendini sürgün ederek gizli bir hayat yaşadı. 1865 yılında Avrupa'ya geri döndü, başka bir kimlik aldı ve ertesi yıl Almanya'da öldü.

Eserlerinden bazıları

  • Amorina (1822, rev. 1839), roman
  • Drottningens juvelsmycke (1834), roman
  • Ormus och Ariman (1839)
  • Om poesi i sak (1839), şiirler üzerine yazdığı makale
  • Det går an (1839), roman
  • Songes (1849), şiir kitabı

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Carl Jonas Love Almqvist ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • Gutenberg Projesi'ndeki Carl Jonas Love Almqvist sayfası


Carl Jonas Love Almqvist Hakkında Bilgi

Carl Jonas Love Almqvist

Carl Jonas Love Almqvist
Carl Jonas Love Almqvist

Carl Jonas Love Almqvist Hakkında Video


Carl Jonas Love Almqvist konusunu görüntülemektesiniz.
Carl Jonas Love Almqvist nedir, Carl Jonas Love Almqvist kimdir, Carl Jonas Love Almqvist açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video