Mon . 20 Aug 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Çanakça, Alacakaya

canakca alacakaya mermer, canakca alacakaya marble

Çanakça
—  Köy  —
Elazığ
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Alacakaya
Nüfus (2008)
 - Toplam 2.008=40 ın altında(Köy statüsünü kaybedebilir,,,)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 424
İl plaka kodu 23
Posta kodu 23410
İnternet sitesi:

Çanakça, Elazığ ilinin Alacakaya ilçesine bağlı bir köydür. Sahip olduğu şelale ile ünlüdür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün geçmişinin 1700-1800'lü yıllara dayandığı söylenir. Köyü kuran ve yerleşenlerin o yıllarda Bolu veya Erzurum - Gümüşhane civarından geldikleri söylenir. Efsaneye göre köyü 4 kardeş (Yasin, Emin, Osman ve Köroğlu) kurmuştur. Halen, Osman hariç, diğer üç kardeşin soyundan gelenler köyde yaşamlarına devam etmektedirler.

Nüfus kayıtlarında köyün eski adı Sığek Sufla olarak geçmektedir. Sığek kelimesi Ermenice'dir. Ermeniler'in geçmişte bu köyde yaşadığı söylenebilir. Yerleşim bakımından iki ayrı yerde eski kalıntılar bunu gösterir. Bir rivayete göre, kırmızı topak bakımından zengin olması ve çanak yapılması nedeniyle bugünkü Çanakça adını almıştır. Bir diğer rivayete göre köyün görünümü bir çanağı andırdığı için ismi de buradan gelmiştir.

Köyde birçok mağara bulunmaktadir. Ayrıca İpekyolu'nun tali bir yolu civardan geçmektedir. Yavuz Sultan Selim'in 1514 Çaldıran Savaşı'ndan sonra Doğu Anadolu Bölgesi Osmanlı Devleti eğemenliğine girmiştir. Dolayısıyla köy Osmanlı döneminde kurulmuştur.

Bazı kaynaklara göre köyün geçmişi 1763 yılına kadar gider. Bazı belgelerde köye Acemlerin geldiği görülmektedir. Köyde halen Acemlere ait eski Ermenilerin mezarlıkları bulunmaktadır ve bu mezarlıklar üzerinde bugün köylüler tarafından çift sürülmektedir. Oysa eski iz ve amerelerden de anlaşıldığı üzere Acemler çok büyük çanak ve çömlek ustaları diye nam salmışlardır.

Kültür

Eskiden düğünlerde gelin baba evinden at ile alınırdı.Damat gelini evine getirken bir mendil içerisinde leblebi,bozuk para,şeker vb...gibi şeyleri gelinin başına dökerdi.Bolluk ve bereket getirsin diye...Düğünlerin olmazsa olmaz yemeği Tırşık(Türlü) idi.Düğünlerde davul zurna eşliğinde günlerce Elazığ ve Diyarbakır yöresi oyunları oynanırdı.

Çerçilerin o yörede gitmediği köy yoktur.Kalaycıları unutmamak lazım.Eskisen köye Çingeneler gelip aralıklarla Keçe denilen yerde konaklayıp köy halkı ile sazlı-sözlü eğlenceler düzenledikleri söylenir.

Köyün Şener Şen i Merhum Mustafa Zengin(Kiriv) Amcayı kim hatırlamaz.Köyün diğer Ünlü simaları Cano(Mehmet Can Zengin) (Nurettin Zengin) , Resul Dağ,Kenan Polat vb...gibi idi.Kendisine yapılan şakalar karşılığı Kirivin küfrünü yemeyen köy genci varmıdır.

İş konusunda imece yöntemi son drece yaygındı.Yayların serinliğini tadanlar kendini şanslı addebilir.Seffik in karpuz çatlatan suyunu özlemeyen varmıdır.

Çır Şelalesinde Çekelekan,Golamaran,Temşonek göllerinde yıkanmayan genç varmıdır.Bu yıkanmadan dolayı Merhum Adem Dayının azarını işitmeyen kaldımı...

Ama tıpkı Harput gibi ve Arpameydanı gibi geride kaldı Şimdilerde Nostalji diyorlar.

Coğrafya

Elazığ iline 94 Km., Alacakaya ilçesine 10 Km. uzaklıktadır. Suvar dağı dibinde olup üç tarafı yüksek tepelerle çevrilidir. Dicle Nehri'nin bir kolunun kaynağı Suvar dağından çıkar. Köy yeşillikler içindedir.

Çok güzel doğal bir kaynak olan ÇIR ŞELALESİ vardır. Yerüstünde bulunan kayalık taşlarının çoğunluğu mermerden oluşmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Bitki örtüsü bozkır dır.Elaziğ ili gibi köyümüzün de iklimi barajların etkisi ile yumuşuyor...

Nüfus

TUİK verilerine göre ADNKS dayalı nüfus sayımı sonuçları:

1999=31

1998=36

1997=52

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,arıcılık, hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci sayısının yeterli olmayışından kapatılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Camisi açık olup hizmet vermektedir; ancak imamı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

Çanakça, Elazığ ilinin Alacakaya ilçesine bağlı bir köydür. Sahip olduğu şelale ile ünlüdür.TarihiKöyde eskilerde ermeniler ve iranlılarin yasadigi soylenmiştir. Yerleşim bakimindan iki ayri yerde eski kalintilar bunu ispat eder. Köyün kırmızı topak bakimindan zengin oldugu ve canaklarin yapilmasi e... Çanakça, Elazığ ilinin Alacakaya ilçesine bağlı bir köydür. Sahip olduğu şelale ile ünlüdür.

canakca alacakaya köyleri, canakca alacakaya marble, canakca alacakaya mermer, canakca alacakaya onyx


Çanakça, Alacakaya Hakkında Bilgi

Çanakça, Alacakaya


 • user icon

  Çanakça, Alacakaya beatiful post thanks!

  29.10.2014


Çanakça, Alacakaya
Çanakça, Alacakaya
Çanakça, Alacakaya konusunu görüntülemektesiniz.
Çanakça, Alacakaya nedir, Çanakça, Alacakaya kimdir, Çanakça, Alacakaya açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Andreja Pejić

Andreja Pejić

Andreja Pejić Sırp Kiril alfabesinde Андреј Пејић, "Andreya Peyiç"1 şeklinde okunur; d 28 Ağustos 19...
Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange, sınırlı bir süre satışa çıkarılmış olan ve portakalla tatlandırılmış bir Coca-Cola...
Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Diyarbakır ilinin Silvan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün iklimi, karasal iklimi etki al...
Furkan Baştan

Furkan Baştan

Furkan İlker Baştan (d. 14 Eylül 1982, Samsun, Türkiye) Türk futbolcu. Kariyeri 25 Mayıs 1981’de Sa...