Çamlıyurt, Yomra


Çamlıyurt, Trabzon ilinin Yomra ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Trabzon İli Yomra İlçesine bağlı şirin bir köy olan Çamlıyurt köyünün tarihi 1600’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Rivayete göre, Maçka'dan arıcılık amacıyla yanbolu deresinden girip santa'ya kadar çıkan Ali isimli bir vatandaş tarafından kurulmuştur.

Arıcılık yapan Ali Efendi, arıları için çok uygun olduğunu gördüğü için o tarihlerde Kılıçlı köyüne ait olan Çamlıyurt (eski ismi Ağrit) bölgesini satın almak ister. Ve yapılan pazarlıklar sonucunda Kılıçlı Köyünde yaşayan Rum Gaspar’dan bölgeyi satın alır. Bu üç isim arasında düzenlenen ve hala muhafaza edilen satış tutanağından anlaşıldığına göre Ali Efendi ile Gaspar arasındaki bu satışa Simana Köyünde yaşayan Rum Vaştik de şahitlik eder.

Çamlıyurt’u satın alan Ali Efendi, arılarını Petekhane, şimdi halk arasında Petana diye bilenen yere yerleştirir ve Çamlıyurt’u kendisine yurt yapar.

Ali Efendi, ürettiği balları da o dönem bölgenin çarşısı konumunda olan Santanın Piştofli (doğasıyla tarihi eserleriyle turistik bir yer) denen yerde çevredeki köylülere satarak geçimini sağlar.

Zaman içersinde Ali Efendi’nin 2 oğlunun büyümesiyle birlikte köyün nüfusu da artmaya başlar. Ali Efendi’nin çocukları için iki ev yaptırır. Bunların birisi şu andaki Hacıların İbrahim’in evi, diğeri ise köyde otobüsçülük yapan Nurilerin Nuri’nin evidir. Evlenip kendi evlerini kuran Ali Efendi’nin çocuklarından birisinin soyu TENHALİOĞLU sülalesi, diğeri ise MÜZENETOĞU sülalesi adını alır. Bir süre sonra Müzenetliler'den ayrılan bir kol da ÖMERLİLER sülalesini kurar. O tarihlerde Ağrit (Çamlıyurt), Kılıçlı, Karslı (Maden) ve Simuna (Tandırlı) hepsi bir köy olup, tek muhtar tarafından yönetilmekteydiler. Dönemin Muhtarı da Tandırlı Köyünden KARAOSMANOĞLU isimli bir kişiydi. 1842 yılında Kılıçlı ve Çamlıyurt köyü aynı çatı altında diğer köylerden ayılır ve kendi muhtarlıklarını kurarlar. Tenhalioğullarından Bekir ŞAHİN’ i de muhtar seçerler. Bir süre sonra da Bekir ŞAHİN, Çamlıyurt köyünü Kılıçlı’dan ayırmaya karar verir, ancak ömrü buna yetmez. 1960 yılında Çamlıyurt Kılıçlı’dan ayrılır ve tek başına köy olur. Muhtarlığa da Ömeroğullarından Hacı İsmail’in oğlu Kazım CAN getirilir ve 1973 yılına kadar bu görevini sürdürür.

1973 yılında ise muhtarlığı Kazım CAN’dan Mecitoğulları'ndan kalaycının Halil CAN, ondan da 1977 yılında Cevahir oğulları’ndan Mehmet oğlu Yusuf CAN alır.

1999 yılında ise Şeyikler sülaleden olan şu anki muhtar Mehmet CAN bu göreve seçiler ve halen bu görevi devam ettirmektedir.

Toplam 110 hane ve 768 nüfusa sahip olan Çamlıyurt köyünün, Nayıstos, Musalar, Çaylık, Dereler, Koyaklar, Fındıklık ve köy merkeziyle beraber 7 tane mahallesi vardır. Sahile uzaklığı 37 kilometredir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Trabzon iline 65 km, Yomra ilçesine 55 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 768
2000 626
1997 623

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Can 1999 - 1994 -Yusuf Can 1989 -Yusuf Can 1984 -Yusuf Can

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfalt.olup köyde elektrik ve sabit telefon hat vardır ama telefon kabloları olmadığı için sabit hat ve internet kullanılmamaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Çamlıyurt, Yomra Hakkında Bilgi

Çamlıyurt, Yomra

Çamlıyurt, Yomra
Çamlıyurt, Yomra

Çamlıyurt, Yomra Hakkında Video


Çamlıyurt, Yomra konusunu görüntülemektesiniz.
Çamlıyurt, Yomra nedir, Çamlıyurt, Yomra kimdir, Çamlıyurt, Yomra açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru