Çam Dağı


Hendek, Sakarya (Sakarya) ile Karadeniz arasında pek yüksek olmayan bir kabarıklık oluşturan Çam Dağı, Zonguldak ve Bolu il alanlarından batıya sokulan, Akçakoca Dağları ve Bolu Dağı'nın uzantısı durumundadır. Düzce çökütü alanında birden kesintiye uğrayan Akçakoca ve Bolu Dağları, çöküntü alanının batısında yeniden şekillenerek tek tek tepecikler şeklinde, Sakarya topralarına sokulur. Çam Dağı bu tepelerin en yüksek olmasa da, en geniş ve belirginlerinden biridir. Çam Dağı'nın ortalama yüksekliği 880 metredir. Bu yükselti doğuya doğru artar ve Fındıklıtepede 900 m.'ye ulaşır.

Çam Dağı alçaklarda geniş, yüksek alanlarda iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıdır.Orman altı florası Akdeniz bitkilerinden bazımakitürlerinden ve Karadeniz türlerinden oluşan ot, çalı ve ağaççıklarla kaplıdır.Yüksek kısımları çamlarla kaplı olduğu için bu adı aldığı sanılan dağın, ağaç tomruklarının dağ eteklerine yuvarlandığı Atakbaşı Mevkii'ne dönem içinde Bayraktepe inşa edilmiştir.Çamdağı üzerinde bolca bulunan Kestane ağaçlarından elde edilen Kestane Balı yörenin önemli bir gelir kaynağı ve lezzetidir.

Çam Dağı üzerinde Selman Dede türbesi bulunmaktadır.

Hendek'i Kocaali ve Karasu ilçelerine bağlayan karayolu Çam Dağı üzerinden geçmektedir.

Çamdağında Demir ve kurşun-çinko madenleri bulunur.

Çamdağı fotoğrafları.

Kaynakça

  1. ^ http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:QlEhYMIl0HEJ:www.mta.gov.tr/v2.0/bolgeler/kocaeli/sakarya/Sakarya_Maden.doc+&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&client=firefox-a‎
  2. ^ http://www.panoramio.com/user/968067/tags/%C3%87AMDA%C4%9EI‎


Çam Dağı Hakkında Bilgi


Çam Dağı
Çam Dağı

Çam Dağı Hakkında Video


Çam Dağı konusunu görüntülemektesiniz.
Çam Dağı nedir, Çam Dağı kimdir, Çam Dağı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video