Buzlukçepni, Kadışehri


Buzlukçepni, Yozgat ilinin Kadışehri ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 Ulaşım
 • 5 İklim
 • 6 Nüfus
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Ekonomi
 • 9 Altyapı bilgileri
 • 10 Dış bağlantılar

Tarihçe

19 yüzyılda köyün şimdiki yerinde çepni çöngel behram şah kazası balunmaktadır. Köyün adı buradan gelmektedir.Aşağıda bulunan göçmen köyü buzluk sonradan yerleşmiştir. Daha sonra çepni köyünün nufuzu azalinca buzlukla birlesmisdir zamanla çepni silinip buzlukçepni olmuştur.ÇEPNİ köyü CEPNI BOYLARINDAN biri olup behrem beyinin ismini vererek büyütdügü bir oba dir. Gecim kaynaklari toprak isciligi ve agirlikla küp ve benzeri seylerden gecimlerini saglamislardir.Çepni Türkleri Anadoluya gelen ilk Türklerdir.Ayrıca çepni köyüne Kars'tan Akdağmadeni yeniyapan köyüne göç eden KARSLI ailesi (İSKENDER KARSLI) sonrada çepni köyüne göç etmiştir.

Kültür

ÇEPNİ Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında: Özellikle Kars kebabı, Madımak yemeği, Kaz pilavi, Gilik, Hingel, Haşıl, Yahni ve bir de düğünlerde yapılan Köfte yemeği olsa da Çepni köyü tüm yemekleriyle meşhurdur. Daha da önemlisi insanlarının efendiliğidir.

Coğrafya

Arazisi kısmen dağlık ve geniş düzlükler halinde olup çok verimlidir. Diğer kısımlarını ise meşelikler ve hayvan otlatmaya elverişli çayırlar oluşturmaktadır. Yörenin en önemli akarsuyu Yeşilırmak'ın kollarından biri olan Çekerek Irmağıdır. Araziler genelde kuru ve sulu her türlü tarıma uygundur. Tahıl ürünlerinin dışında bağcılık ve bir miktarda meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Deveci dağlarından erozyon yoluyla taşınan alüvyonlu topraklar tarım alanlarında verimin artmasını sağlamıştır. Ayrıca Oyum adı verılen yerden buz gibi çok bereketli köyün ihtiyacını fazlasıyla karşılayan su cikmaktadir. Yeşilliği ve konumu ile diğer köylere göre imrendiricidir...

Ulaşım

Yozgat iline 124 km, Kadışehri ilçesine 12 km, Akdağmadeni ilçesine 40 km uzaklıktadır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır.Köyde ulaşımı sağlayan minübüs vardır.

İklim

köyün iklimi ılıman iklim etki alanı içerisindedir.Rakımı çok düşük olduğu için çok sıcaktır.Kadışehri'nin diğer köylerine göre ve Akdağmadenine göre 5-6 derece daha sıcakdır.

Nüfus

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine Göre 31.12.2008 Tarihi İtibariyle İlçe Nüfus Dağılımı

ÇEPNİ KÖYÜ, Nüfus 284

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009:Durmuş Buzluk

2004:Durmuş Buzluk

1999:Gürsel Yıldız

1994:Cevat KARSLI

1989:Necati KARSLI

1984:Necati KARSLI

Ekonomi

Köyün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri; şeker pancarı, buğday, arpa, yonca, fiğ, mercimek, nohut, fasulye, soğan, kavun, karpuz, yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hayvancılık ise genel olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ilköğretim 4.sınıfa kadar köyde eğitim verilmektedir.Daha sonra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • YerelNET
 • Köyden görüntüler


Buzlukçepni, Kadışehri Hakkında Bilgi


Buzlukçepni, Kadışehri
Buzlukçepni, Kadışehri

Buzlukçepni, Kadışehri Hakkında Video


Buzlukçepni, Kadışehri konusunu görüntülemektesiniz.
Buzlukçepni, Kadışehri nedir, Buzlukçepni, Kadışehri kimdir, Buzlukçepni, Kadışehri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru