Tue . 19 Apr 2019

Büyük Derbent

büyük derbent istasyonu ne zaman açılacak
Büyük Derbent, Marmara Bölgesi'nde Kocaeli ilinin sınırları içinde kalan; Kartepe Dağı eteklerinde kurulu merkez ilçe İzmit’e 20 km uzaklıkta bir yerleşim birimidir.

Büyük Derbent, 93 Harbi olarak da bilinen 1877 tarihindeki Osmanlı-Rus Harbi ile Hazar Denizi'nin batısından gelmiş, Çerkez (Abhaz) kökenli halk tarafından kurulmuştur. Derbent’e ilk gelip yerleşenler geldikleri yerin adı olan derbent adını buraya vermişlerdir. Kafkas kökenli olan bu halk, Derbent’ i kurduktan sonra, Doğu’nun çeşitli illerinden, Karadeniz Bölgesi'nden ve 1950’den sonra Romanya, Yugoslavya ve Bulgaristan’dan gelen Türk göçmenleriyle Derbent büyümüş ve bugün 8.000 nüfuslu bir belde olmuştur.

Büyükderbent nüfusunun çoğu gürcüdür.İlk geldiklerinde Derbentli ailelerin bir kısmı Nusretiye, diğer kısmı şirinsulhiye köylerine yerleşmiştir.Eskiden HİKMETİYE, NUSRETİYE, ŞİRİNSULHİYE ve BALABAN köyleri Derbent'e bağlıydı ama bu köyleri izmit ilçesi kendi himayesi altına almıştır. Sadece hikmetiye köyü Derbente bağlıdır ama 2005te hikmetiye Derbentin mahallesi olmuştur. Derbent halkı bakımından biraz kabadayıdır aynızamanda da çok sıcak kanlıdır.Kocaeli ilinin en belalı yerlerinden biridir.Beldede villa siteleri çoktur ve derbent turizm açısından tatil beldesidir. İki tane üniversite bulunmaktadır.Derbent'in merkezi uzun ve büyüktür ve hertürlü ihtiyacınızı giderebilirsiniz.Çaybahçeleri çoktur ve asıl belde halkının kültürü köy kültürüdür ama derbent şehir gibidir. Derbent ayrıca dereleriylede ünlüdür. Ve en güzel beldedir.Heryer yeşildir. MAŞUKİYE, ACISU, SUADİYE beldelerine ve NUSRETİYE, ŞİRİNSULHİYE köylerine komşudur. Genç nüfus çok fazladır.


Dış bağlantılar

  • Büyük Derbent

büyük derbent istasyonu ne zaman açılacak


Büyük Derbent Hakkında Bilgi

Büyük Derbent


  • user icon

    Büyük Derbent beatiful post thanks!

    29.10.2014


Büyük Derbent
Büyük Derbent
Büyük Derbent konusunu görüntülemektesiniz.
Büyük Derbent nedir, Büyük Derbent kimdir, Büyük Derbent açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce: United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...