Buena Vista Social Club


Buena Vista Social Club, Küba'da, 1940'larda müzisyenler arasında popüler olmuş bir müzik ve dans kulübüydü. Yaklaşık 50 yıl sonra kapanan bu kulüp Kübalı müzisyen Juan de Marcos ve Amerikan gitarist Ry Cooder'a, bu derneğin popüler olduğu dönemlerde çalışmış müzisyenlerle birlikte çalışma fikrini vermiştir.

Grup, Havana derneğinden sonra Buena Vista Social Club ismini almış ve uluslararası çapta başarı yakalamıştır. 1998 yılında Amsterdam'da konser vermesi için destek alan grubun, Alman yönetmen Wim Wenders tarafından performansı kayda alınmış, bunu Carneige Hall'daki ikinci konser takip etmiş ve New York şehrinde sanatçılarla birlikte yapılan söyleşiler ile bir belgesel oluşturulmuştur. Wenders'in grup ile aynı ismi taşıyan filmi, eleştirmenlerden büyük övgü almış ve kendisine Belgesel film dalında Akademi Ödülü ile Avrupa Film Ödülleri'nde En İyi Belgesel ödülünü getirmiştir.

Albüm ile filmin birlikte getirdiği başarı geleneksel Küba müziğine ve Latin Amerika müziğine olan evrensel ilgiyi arttırmış, Küba'lı birçok müzisyenin Solo albümler çıkarmasını, hatta ünlü dünya sanatçıları ile yapılan düet denemelerine önayak olmuştur. Bununla birlikte "Buena Vista Social Club" ismi artık Küba'nın "müzikteki altın çağı" olarak nitelendirilen 40'lı ve 50'li yıllarında yapılan geleneksel müzikleri betimlemek için kullanılmaya başlanmıştır.Buena Vista Social Club Hakkında Bilgi

Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club Hakkında Video


Buena Vista Social Club konusunu görüntülemektesiniz.
Buena Vista Social Club nedir, Buena Vista Social Club kimdir, Buena Vista Social Club açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru