Branta sandvicensis


Branta sandvicensis ördekgiller familyasından Hawaii adalaraından Maui Adası, Kauaʻi Adası ve Hawaii Adası'na endemik kaz türü. Yumuşak sesli bir kaz ötüşü dolayısıyla Hawaii dilinde, ve halk arasında, bu tür kazın adı nene olarak bilinmektedir. Bu tür kaz ABD'nin Hawaii eyaletinin resmi kuşudur.

Konu başlıkları

  • 1 Fiziksel özellikleri
  • 2 Tür konservasyonu
  • 3 Resimler
  • 4 Notlar
  • 5 Dış bağlantılar

Fiziksel özellikleri

Branta sandvicensis 41 cm boyunda orta büyüklükte bir kazdır. Dışiler 1,525-2,56 kg, erkekler ise 1,695-3,05 kg ağırlığındadır. Erişkin erkeklerin başı ve ensesinin arkası siyah renklidir. Yanakları ten rengi olan bu kazın boynu oldukça yoğun çizgilidir. Boyunda siyah ve beyaz diyagonal şeritler görünür. Biraz daha küçük olmasının dışında dişiler erkekler ile aynı renklerdedir. Erişkinlerin gagası, ayakları ve bacakları siyah renklidir. Çenesinin altında yumuşak tüyler bulunur.

Tür konservasyonu

"Hawaii Kazı", Nene, dünyada en nadir bulunan kaz türü başında gelmektedir. Hawaii adasının beyaz ırktan Avrupalılar, yani İngiliz denizcisi ve kaşifi James Cook, tarafından 1778'de ilk ziyareti zamanında Hawaii'de yaklaşık 15.000 "nene" bulunduğu tahmin edilmektedir.. Fakat Avrupalı denizcilerin adaları ziyaretleri arttıkça bu adalara yaban domuzlar, kediler ve küçük Asya manguzları gibi küçük yırtıcı vahşi hayvanlar getirilmiş ve "nene" kazlarını avlayan, yani "predatör" olan, bu adalara getirilen yeni hayvanlar Hawaii kazı "nene"'nin hemen hemn neslini tüketmişlerdir. 1952'de Hawaii 'de sadece 30 tane "nene" kaldığı bilinmektedir. Bu kadar çok az sayıda "nene" kazının kendi arasında vahşi olarak üremesi imkansız olduğu ve bu kazın neslini tükeneceği tahmin edilmekteydi.

Neyseki bu "nene" türü kazların ehlileştirmeden insanların bakımı ve koruması altında rahatça yaşayıp üretilmesi mümkün olmuştur. İngiliz Doğa tarihçisi Peter Scott 1950'lı yılları başında birkaç "Nene" çiftini İngiltere'nin güneybatısında bulunan "Slimbridge Yaban Ördekgiller ve Islak Araziler Vakfı Merkezi"'ne getirip burada burada üremelerini sağlamıştır. 2004 yılından İngltere'den gönderilen "nene" kazları Hawaii'da vahşi alanlara tekrar salınmışlardır. Günümüzde bu kazlar çeşitli hayvanat bahçesinde ve özellikle İngıtere'de bulunan "Yaban Ördekgiller ve Islak Araziler Vakfı" merkezlerinde insan bakımı altında yaşadıkları gibi, 800 kadar "nene" türü "Hawaii kazı" Hawaii adasında vahşi olarak yaşamaktadır.

Resimler


Notlar

  1. ^ "Branta sandvicensis". BirdLife International 2009. http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/100600383/0. Erişim tarihi: 12 Aralık 2011. 
  2. ^ Reading, Richard P.; Brian Miller (2000) ((İngilizce)). Endangered animals: A Reference Guide to Conflicting Issues. Greenwood Publishing Group. ss. 142–146. ISBN 9780313308161. http://books.google.com/books?id=f_AWCtX29-kC. 
  3. ^ Marine Wildlife Photography
  4. ^ a b Ellis, Richard (2004). No Turning Back: The Life and Death of Anımal Species. New York City: Harper Perennial. say.280–281. ISBN 0-06-055804-0 (İngilizce)

Dış bağlantılar

  • "Hawaiian Goose videos, photos & sounds" ((İngilizce)). Lynx Editions. 


Branta sandvicensis Hakkında Bilgi


Branta sandvicensis
Branta sandvicensis

Branta sandvicensis Hakkında Video


Branta sandvicensis konusunu görüntülemektesiniz.
Branta sandvicensis nedir, Branta sandvicensis kimdir, Branta sandvicensis açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru