Bozhüyük, Gürün


Bozhüyük, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür. Gürün İlçesi’nin güneybatısında yeralan Bozhüyük Köyü, ismini köyün yakınında bulunan tarihi hüyükten almaktadır. Bu hüyüklerde ve köyün yakınlarında bulunan eski yerleşim yerlerinde tarihi çağlara ait bir takım altın paralar, ok uçları ve obsidyen parçaları bulunmuştur. Bozhüyük Köyü ilçe merkezine 77 km .’lik mesafededir. 30 km .’lik bölümlük yol asfaltlanmıştır. Geri kalan 47 km .’lik bölüm ise halen stabilizedir. Kış aylarında çoğu kez kapalı kalmaktadır. Bozhüyük Köyü’nün su, yol vb. gibi sorunlarının yanı sıra telefon ve elektrik sorunları da bulunmaktadır. Kış aylarında mevsimin yoğun olduğu zamanlarda telefon ve elektrik kesilmektedir.

Bozhüyük köyünün diğer komşusu bulunan Sarız İlçesinin Damızlık köyü ile hududu; Fit ali harabaşı tepesi, yol çatı, kibar hoyuğu tepesinin üzerinden geçen patika yol. Bozhüyük köyünün Gerdekmağara köyü ile hududu; Bozhüyük köyünün gerdekmağara köyü arazi sınırının Damızlık köyü sınırının bitim noktası olan tepenin üzerinden geçen patika yol, çal.(hattı baladan geçen hat)Gedik boğazı diğer adı Bozhüyük boğazı, bağlama taş, çetin dere. Camiliyurt köyü ile Gerdekmağara köyü sınırının bitim noktası olan çetin dereyi takiben kadıkaya kuzu. Bozhüyük köyünün Tersakan mezrasına giden ve mezkur guzu geçen patika yol.

Akdere ve Güllübucak köyleri ile Camiliyurt köyünün sınırının bitim noktası olan Tersahan mezrasına gelen patika yol, yaylacık boğazı, sato tepesi, abdal pınarı tepesi, çamurlu pınarı, yığılhan tepesi, geneli hayması, kızıl şeker, hurman çayı ve akoluk köyü ile Damızlık köyü sınırının bitim noktası olan Fit Ali harabası tepesi, ahur kayalığı, tilki deliği. Hüyüklü Köyü ile Maraş İlinin Afşin ilçesine bağlı Söğütlüdere ve Armutalan köyleri bölgesindeki sınırı; binboğa dağlarının uzantısı olan ve köseoğlu tepeleri denilen dağın üzerindeki (doğudan kızılşeker mevkiinden başlayarak batı günieye doğru kakma gedik tepesi-kırmızı çal-körpınar tepesi-büyüktepesiyle,tepeaşupınarı tepesi doruklarından geçen doğrular) olarak belirlenmiştir. Bozhüyük Köyü halkı Sinemili Aşireti’nin Komazan Oymağına mensuptur. Halkın büyük çoğunluğu, Elbistan’ın Malap ve Ağçaşar bölgelerinden gelmişlerdir. Soyadı Kanunundan sonra (Arpa, Geneci, Polat, Keskin,Kömür, Demir, Yıldız, Koç, Şahin, Uzun, Kara, Emin, Poyraz, Çoban, Durna,Topal gibi) soyadını almışlardır. Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olduğu için bu sektörle uğraşanlara gerekli yardım ve desteğin sağlanması şarttır. Köyde mandıra, kooperatifçilik, arıcılık gibi kurumların faaliyete geçirilmesiyle, göç olayı durdurulabilir. Köydeki eski kilim ve halı dokumacılığı canlandırılmalıdır. 1935 yılında Gürün İlçesi’nin en kalabalık nüfuslu köylerinden birisi olan Bozhüyük Köyü’nün nüfusu yıllara göre çok azalmıştır. Nüfusunun büyük bir bölümü İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlere yerleşmişlerdir. 1997 yılında 33 hane kadar kalmış olan Bozhüyük Köyünde, 1960 yılında 100 hane bulunmaktaydı. Bu nedenle, Bozhüyük köyü en çok göç veren köylerimizden birisidir. Göç eden köylüler,Ankara-İstanbul-Londra da BOZCADER adında dernek kurmuş.her türlü etkinliklerini buralarda yapmaktadırlar.www.bozcader.org dernek sitesidir.Bozhüyük köyü,sinemilli aşiretine mensup kürt köyüdür.ayrıca HÜSEYİN İNAN bu köylüdür.

Konu başlıkları

  • 1 Coğrafya
  • 2 İklim
  • 3 Nüfus
  • 4 Ekonomi
  • 5 Altyapı bilgileri
  • 6 Dış bağlantılar

Coğrafya

Sivas iline 209 km, Gürün ilçesine 77 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 155
2000 95
1997 90

bildigimiz günümüzde köy;yazın çok kalabalık kışın 10-15 haneye düştügüdür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı idi..Köyde eskiden 10 sürü küçükbaş 2 sürü büyükbaş çıkardı.şimdi 1 sürü bile yok sayılır.Köy yazlık olarak kullanılmakta..

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yeni yapıldı. . Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Okul bahçesinde BOZCADER cenazeler için 1 adet morg yaptırmıştır.Okula saldalye ve masalar alınmış mutfak malzemeleri(ocak,kazan,tepsi,kasık.v.s) alınmış olup cenaze ve kırk yemekleri burada yapılıp burada topluma sunulmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Bozhüyük, Gürün Hakkında Bilgi


Bozhüyük, Gürün
Bozhüyük, Gürün

Bozhüyük, Gürün Hakkında Video


Bozhüyük, Gürün konusunu görüntülemektesiniz.
Bozhüyük, Gürün nedir, Bozhüyük, Gürün kimdir, Bozhüyük, Gürün açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video