Fri . 19 Jan 2019

Boyut

boyut.com.tr, boyut promosyon
Fizik ve matematikte bir uzayın ya da nesnenin boyutu, gayriresmi olarak bu uzay ve nesne üzerindeki herhangi bir noktayı belirlemek için gereken minimum koordinat sayısı olarak tanımlanır. Bir doğru üzerindeki bir noktayı tanımlamak için bir koordinat gerektiğinden doğrunun bir boyutu vardır (örneğin sayı doğrusu üzerindeki 5 noktası). Düzlem, silindir ya da küre yüzeyinin iki boyutu vardır, çünkü bu yüzeyler üzerindeki herhangi bir noktayı tanımlamak için iki koordinata ihtiyaç vardır (örneğin küre üzerindeki bir noktayı tanımlamak için hem enleme, hem de boylama ihtiyaç vardır). Yine aynı şekilde küre, silindir ya da küpün içindeki bir noktayı tanımlamak için üç koordinat gerektiğinden bu boşluk üç boyutludur. Relativite Teorisi'nde ise zaman, dördüncü ve uzaysal olmayan boyut olarak eklenir.

Boyutlar Örnek
0 Nokta
1 Doğru
2 Alan
3 Hacim
4 Uzayzaman

İlave boyutlar

Fizikte üç uzay boyutu ve bir de zaman boyutu kabul gören normdur. Fakat temel kuvvetleri birleştirmeye çalışan teoriler, bu amaçla daha fazla boyut eklemektedirler. Süper sicim teorisi, M teorisi ve bozonsal sicim teorisi, fiziksel uzayın sırasıyla 10, 11 ve 26 boyutlu olduğunu iddia ederler. Bu ilâve boyutların uzaysal olduğu söylenir. Fakat biz ancak üç uzaysal boyutu algılarız ve bugüne kadar ne deneysel, ne de gözlemsel deliller, ilave boyutların varlığını tastik etmez. Muhtemel bir açıklama, uzayın atomaltı ölçekte (muhtemelen quark/sicim ölçek seviyesi veya daha altta) ilave boyutların içine "sarılmış gibi" davrandığıdır.

Aralık 2012'de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı sonuçlarının analizi, büyük ilave boyutlu teorileri ciddî şekilde sınırlamıştır.

Uzaya ilave boyutlar eklemiş başka fizîkî teorilerse şunlardır:

 • Kaluza–Klein teorisi, kütle çekimi dışındaki kuvvetleri açıklamak için ilave boyutlar getirir (aslen sadece elektromanyetizma).
 • Büyük ilave boyutlar ve Randall–Sundrum Modeli, kütle çekimin zaafını açıklamaya çalışır. Bu özellik brane kozmolojisinde kullanılır.
 • Evrensel ilave boyutlar

Ek okumalar

 • Edwin A. Abbott, (1884) Flatland: A Romance of Many Dimensions, Public Domain. Online version with ASCII approximation of illustrations at Project Gutenberg.
 • Thomas Banchoff, (1996) Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions, Second Edition, Freeman.
 • Clifford A. Pickover, (1999) Surfing through Hyperspace: Understanding Higher Universes in Six Easy Lessons, Oxford University Press.
 • Rudy Rucker, (1984) The Fourth Dimension, Houghton-Mifflin.
 • Michio Kaku, (1994) Hyperspace, a Scientific Odyssey Through the 10th Dimension, Oxford University Press.

Kaynakça

 1. ^ "What is a dimension?". cornell.edu. 4 Haziran 2003. http://curious.astro.cornell.edu/question.php?number=4. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. 
 2. ^ "MathWorld: Dimension". mathworld.wolfram.com. http://mathworld.wolfram.com/Dimension.html. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. 
 3. ^ CMS Collaoration, "Search for Microscopic Black Hole Signatures at the Large Hadron Collider," http://arxiv.org/abs/1012.3375

boy ute, boyut analizi, boyut promosyon, boyut radyoloji, boyut yayincilik, boyut.com.tr, boyutken murebbesi nece hazirlanir, boyutlu boncuk boya nedir, boyutlu kart, boyutstore


Boyut Hakkında Bilgi

Boyut


 • user icon

  Boyut beatiful post thanks!

  29.10.2014


Boyut
Boyut
Boyut konusunu görüntülemektesiniz.
Boyut nedir, Boyut kimdir, Boyut açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

İsmail Kılıçarslan

İsmail Kılıçarslan

İsmail Kılıçarslan, (d. 1976 Ankara) Şair. Konu başlıkları 1 Hayatı 2 Eserleri 2.1 Şiir 2.2 Ma...
Assi Dayan

Assi Dayan

Asaf "Assi" Dayan d 23 Ekim 1945 - ö 1 Mayıs 2014, Tel Aviv , İsrailli yapımcı, yönetmen, senarist v...
Heredot Cevdet Saati

Heredot Cevdet Saati

Heredot Cevdet Saati, 6 Nisan 2015 tarihinde Hasan Kaçan tarafından TRT 1 ekranlarında sunulan 2002-...
Radoslav Velikov

Radoslav Velikov

Radoslav Velikov (d. 2 Eylül 1983, Tırnova, Bulgaristan), Bulgar millî güreşçidir. 2008 Pekin Olimpi...