Boyalı, Gördes


Boyalı, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının tam olarak nereden geldiği bilinmemekle birlikte bazı rivayetlere göre boylu ali adında biri tarafından köyün kurulduğu söylenmektedir. Boylu ali ismi zamanla boyalı olarak değişmiştir..köyün yeri heyelandan dolayı bir kez değiştirilmiştir.kaynak: hakkı çelik

Kültür

Coğrafya

Manisa iline 80 km (Akhisar İlçesi Üzerinden) , Gördes ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

akdeniz ikliminin etkisinde olan köyde yazlar sıcak kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. bitki örtüsü makidir.yükseltiden dolayı iğne yapraklı ağaçların çok olduğu bir orman köyüdür.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 793
1997 756

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Özellikle büyükbaş hayvancılık alanında son yıllarda büyük gelişmeler görülmektedir.(ahır hayvancılığı)2007 yılı içerisinde köy merkezine özel bir şirket tarafından süt toplama deposu kurulmuştur.Tarım alanında ise tütün sektörünün daralması nedeniyle son yılarda zeytinciliğe ve meyveciliğe önem verilmektedir.Ayrıca haşhaş endüstriyel ürün olarak sınırlı şekilde üretilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Boyalı Köyüne bağlı Danda Mahalleside köy için önemli yer teşkil etmektedir.Yaklaşık 40 nüfuslu Danda Mahallesi köye 7 km.olup,1983 yılında elektrik gelmiş,1989 yılında ise sabit telefon hattına kavuşmuştur. Yolu ise stapilizedir.Ayrıca suyu Boyalı Köyünden sağlanmaktadır.Danda Mahellesine getirilen tüm bu hizmetler mahalle sakinlerinden merhum Mehmet Salih YILDIZ'ın çabalarıyla Devlet-Vatandaş işbirliğiyle gerçekleşmiştir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet NAYMAN 2004 - Mehmet MUTLU 1999 - Mehmet MUTLU 1994 - Osman EROL 1989 - Osman EROL 1984 - Osman EROL

Altyapı bilgileri

Köyün altyapı sorunu giderilmiştir. Köy İlkokulu bulunmakla birlikte ortaokul taşımalı olarak komşu yakaköye yapılmaktadır.Köy sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Köyün mahalle araları tamamen asfalt olup son yıllarda parke taş döşenmesine hız verilmiştir.Sabit telefon hattı bulunmakla beraber gsm operatörleriylede sorunsuz haberleşme sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • gordesboyalıkoyu


Boyalı, Gördes Hakkında Bilgi


Boyalı, Gördes
Boyalı, Gördes

Boyalı, Gördes Hakkında Video


Boyalı, Gördes konusunu görüntülemektesiniz.
Boyalı, Gördes nedir, Boyalı, Gördes kimdir, Boyalı, Gördes açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru