Bomonti Bira Fabrikası


Bomonti Bira Fabrikası, adını İstanbul'un en eski semtlerinden birine vermiş olup, Osmanlı İmparatorluğu'nda modern bira üretim tekniği ile imalata başlamış olan ilk bira üretim tesisidir. Sahibi, Efes Pilsen'dir.

1839 senesi sonrasında Batı'ya açılma sürecinde, bira Osmanlı'ya girmiştir. Biranın 1847 öncesi tüketildiği ve üretildiği söylenebilir. 1840'li yıllarda ise, birahaneler açılmaya başladı. Osmanlı'da bira üretimi 1896 yılında 12.000 hl idi (1,2 milyon litre). Bu oran hızla artmıştır ve 1913-1914 yılları arası 9,9 milyon litreye ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde bu rakama ancak 1940'lı yıllarda ulaşılmıştır.

İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından 1890 senesinde Feriköy'de kurulan fabrika, 1938 yılında Tekel'e geçmiştir.

1902 yılında işletmelerini bu gün İstanbul Tekel Bira Fabrikası, eski adıyla Bomonti Bira Fabrikasının bulunduğu yere naklettiler. 1912'de Bomonti ve rakipleri olan Nektar Şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdular.

Bomonti Bira Fabrikası ana binasına zaman içinde yeni üniteler eklenmiştir. Eklenen bu ünitelerle fabrika bugün 40 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Bu ünitelerden biri olan Bomonti Bira Bahçesi 1930’lu yıllarda İstanbulluların hizmetine açılmış, bu hizmeti 1950'li yıllara kadar sürdürmüştür. Fabrika 1938 yılında Tekel yönetimine girmiş, uzun bir süre sonra Efes Pilsen tarafından satın alınmıştır. 1976 yılında 37 milyon litre üretime ulaşmış fabrika, 1991 yılında üretim durdurulmuş ve boşaltılmıştır. Binayı ve arsasını alan "IC İçtaş İnşaat", 2010 yılında bu alan üzerinde yeni bir projeye başlamıştır.

Ayrıca Şişli'deki tek alkollü içki fabrikası Bomonti Bira Fabrikası değildir. Ali Sami Yen Stadı'nın yanında ünlü "Likör Fabrikası" vardır.

Dış bağlantılar

  • Tekel Birası Resmi Sitesi
  • Osmanlı’da Bira, BirayaDair.com

Kaynaklar

  1. ^ a b Osmanlı’da Bira, BirayaDair.com


Bomonti Bira Fabrikası Hakkında Bilgi


Bomonti Bira Fabrikası
Bomonti Bira Fabrikası

Bomonti Bira Fabrikası Hakkında Video


Bomonti Bira Fabrikası konusunu görüntülemektesiniz.
Bomonti Bira Fabrikası nedir, Bomonti Bira Fabrikası kimdir, Bomonti Bira Fabrikası açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video