Bodaç, Gökçebey


Bodaç, Zonguldak ilinin Gökçebey ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adı eskiden orman bakımından çok zengin bir köy oluşundan bodur ağaç şeklindeymiş daha sonra bodaç olarak kayıtlara geçmiş ve tarihi kalıntıları vardır önceki dönemlerde rumların ve ermenilerin yaşadığı bilinmektedir ve çeşitli tarihi değerler kalmıştır o dönemde yaşayan insanlarda tarım ve hayvancılıkla uğraşırmışlarmış ve hasat zamanları eğlenceler düzenlerlermiş tıpkı bizim yaptığımız festivaller gibi antik kazılarda yapılmıştır köy insanının böyle şeylere meraklı oluşu bilinçsizce kazılarla sonuçlanmış belki işi bilen kişiler tarafından yapılsa tarihimizi kaybetmememe açısından güzel olur

KÖYÜN ADININ KAYNAĞI: Yukarıda dile getirilen çözümlemenin doğruluk payı yüksek.Bodur ağaç'tan BODAÇ'a dönme olasılığı var. Güzel bir çözümleme. İkinci görüş: Anadoluda çam kerestelerden yapılan kısa boylu su testilerine bodiç dedler. Bu testiler bodurdur, yani kısa. Kısa boylu su kabından içilen su yerine: Bodiç denilmiş. Köyün adının belki de su testisi yapanların çok olduğundan bodiç daha sonrada bodaç olma olasılığı da düşünülmeli. Köyün tarihinde çamdan... değişik ağaçlardan su testisi yapımı var mıydı, araştırmak gerekir.

BODAÇ'ın çevre coğrafyasına baktığımızda: Yaylacuk, Kirendüzü, Kabalaklı, Kurtdamı, Atakbaşı, Atakdibi, Yarbaşı... ve en önemlisi de AVŞAR gibi yer isimleri halk arasında söylenegelmekte. Bu yer isimlerine baktığımızda hepsinin Türkçe olduğu görülmektedir. AVŞAR da Oğuz Türklerinin 24 Oğuz boyundan birinin adıdır. Demek ki: Avşar yer adı bize Köyün kurucularının veya köyde varylıkları devam edip giden sülalelerin veya bunlardan bazılarının Avşar olduğu kanaatini güçlendiriyor.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Zonguldak iline 49 km, Gökçebey ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 796
1997 559

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Halil İbrahim Biçiçi 2004 - Nuri Biçici 1999 - Halil İbrahim Biçici 1994 - Murat Çerçi 1989 - Ali Ziya Alaoğlu 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ama taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyonsorunu köylülerin çalışmaları sonucu bir nevzede olsa giderilmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Bodaç, Gökçebey Hakkında Bilgi


Bodaç, Gökçebey
Bodaç, Gökçebey

Bodaç, Gökçebey Hakkında Video


Bodaç, Gökçebey konusunu görüntülemektesiniz.
Bodaç, Gökçebey nedir, Bodaç, Gökçebey kimdir, Bodaç, Gökçebey açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video