Bobby Jones (golfçü)


Robert Tyre "Bobby" Jones Jr. (d. 17 Mart 1902 - ö. 18 Aralık 1971), ABD'li amatör golfçü. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda bugüne kadar yarışmış en büyük golfçü olduğu iddia edilir.

İlk çocuklararası turnuvasını kazandığında altı yaşındaydı. On dört yaşındayken Amerikan Amatör Golf Şampiyonası'nın üçüncü turuna kadar çıkmayı başardı. 1923'te ilk Amerikan Açık Golf Turnuvası'nı kazanarak en üst seviyeye çıktı.

Inwood'da kazandığı bu ilk turnuvadan, 1930 yılındaki Amerikan Amatör Golf Şampiyonası'na kadar 13 önemli turnuvayı kazandı. 20 turnuvaya katılıp 13'ünü kazanarak 20'de 20 yapan Jack Nicklaus'un ardından gelmektedir. Jones, aynı yıl içinde (1926) hem Amerika Açık hem de İngiliz Açık Golf Turnuvalarını kazanarak "Double" yapan ilk golfçü oldu. Aynı yıl içerisinde dört büyük şampiyonayı kazanarak Altın Grand Slam yapan tek golfçüdür. ABD'yi beş kez temsil ettiği Walker Kupası'nda on maçının dokuzunu kazanmıştır. Profesyonellere karşı oynadığı turnuvalardan ikisini daha kazanmıştır: 1927 Southern Open ve 1930 Southeastern Open

Jones, Georgia Institute of Technology'den makine mühendisliğinde lisans ve Harvard Üniversitesi'nden İngiliz Edebiyatı'nda lisans derecesi almıştır. Emory Üniversitesi hukuk okulunda yalnızca bir yıl okuduktan sonra baro sınavını geçmiştir. 28 yaşında golften çekildikten sonra Atlanta'da hukukçuluk yapmıştır.

Jones, 1920'ler Amerikan spor dünyasının beş devi arasında sayılmaktadır. (Diğerleri: beyzbolda Babe Ruth, boksta Jack Dempsey, Amerikan futbolunda Red Grange, ve teniste Bill Tilden. Amateur Athletic Union tarafından Amerika'daki en iyi amatör sporcuya verilen James E. Sullivan Ödülü ilk defa ona verilmiştir.

Konu başlıkları

 • 1 Sporcu centilmenliği
 • 2 Golf sonrası
 • 3 Büyük şampiyonlukları
 • 4 Eğitimi
 • 5 Filmleri
 • 6 Dış bağlantılar

Sporcu centilmenliği

Jones yalnızca çok yetenekli bir golfçü değil aynı zamanda fair play konusunda da örnek gösterilebilecek bir sportmendi. Amatör kariyerinin başında Amerika Açık Golf Turnuvası'nın final maçında topu çimenliğin dışına düştüğünde vuruşunu ayarlamaya çalışırken yanlışlıkla topa dokundu. Kendisine kızarak hakemlere faul olduğunu belirtti. Kendi aralarında tartışan ve izleyicilerin bir kısmına da gördüklerini soran hakemler, kendileri de dahil hiç kimsenin bunu görmediğini ve kararın kendisine ait olduğuna karar verdiler. Bobby Jones faul olduğunda ısrar etti. Hakem, Bobby Jones'un olağanüstü güvenilirliği karşısında takdire şayan bir hareket sergilediğini belirtti. Jones'un yanıtı ise şöyleydi: "Bir banka soyguncusunu banka soymadığı için övgüye değer bulur musunuz? Hayır, bulmazsınız. Golf oyunu her zaman böyle oynanmalıdır." (İngilizce orijinali: "Do you commend a bank robber for not robbing a bank? No you don't. This is how the game of golf should be played at all times." ) Jones maçı bir sayıyla kaybetti. Amerikan Golf Birliği'nin sportmenlik ödülünün adı "Bob Jones Ödülü" dür.

Golf sonrası

Golfü bıraktıktan sonra oniki eğitici film yaptı, A.G. Spalding & Co. şirketi ile ilk birbirine benzer golf sopası takımını geliştirdi, Alister MacKenzie ile birlikte Augusta National golf sahasını tasarladı. İlk defa 1934'te Augusta'da oynanan Masters Golf Turnuvası'nın kurucularındandır.

1948'de Jones'a sirengomiyeli (omurilikte sıvı dolu boşluk olarak ortaya çıkar , ağrıya ve felce sebep olur) teşhisi kondu. Tekerlekli sandalyeye mahkûm olmak zorunda kaldı.

1958'de golfün anavatanı sayılan İskoçya'da ki St Andrews şehrince kendisine şehrin anahtarı verildi. 1759'da Benjamin Franklin'den sonra bu onura layık görülen ilk Amerikalı oldu. 1971 yılında doğduğu yer olan Atlanta, Georgia'da öldü. 1974'yılında "World Golf Hall of Fame"'in üyesi seçildi.

Büyük şampiyonlukları

Profesyonel:

 • Amerika Açık Golf Turnuvası: 1923, 1926, 1929, 1930
 • İngiliz Açık Golf Turnuvası: 1926, 1927, 1930

Amatör:

 • Amerikan Amatör Golf Turnuvası: 1924, 1925, 1927, 1928, 1930
 • İngiliz Amatör Golf Turnuvası: 1930

Eğitimi

 • Emory Universitesi Hukuk Okulu, 1926-1927
 • Georgia Institute of Technology, Lisans, 1922
 • Harvard Üniversitesi, Lisans, 1924

Filmleri

1931 yapımı bir seri How I Play Golf, by Bobby Jones isimli filmde rol aldı. Oyunun belirli bir bölümü hakkında bilgilerini aktarabilmek için değişik sahneler düzenlendi. Bu sahneler ünlü yönetmen George Marshall tarafından yönetilmiştir.

Jones, 2004 yapımı biyografik Bobby Jones: A Stroke of Genius filminde James Caviezel tarafından canlandırılmıştır. The Legend of Bagger Vance filminde de destek karakter olarak kullanımıştır ve kendi kendine faul verme olayı filmin ana kahramanı Rannulph Junuh için kullanılmıştır.

Dış bağlantılar

 • bobbyjones.com
 • World Golf Hall of Fame profili
 • Find-A-Grave
 • Bobby Jones
 • Georgia Sports Hall of Fame


Bobby Jones (golfçü) Hakkında Bilgi


Bobby Jones (golfçü)
Bobby Jones (golfçü)

Bobby Jones (golfçü) Hakkında Video


Bobby Jones (golfçü) konusunu görüntülemektesiniz.
Bobby Jones (golfçü) nedir, Bobby Jones (golfçü) kimdir, Bobby Jones (golfçü) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru