Blue Ridge Dağları


Blue Ridge Dağları (İngilizce:Blue Ridge Mountains Türkçe'ye çeviri: "Mavi Sırtlı Dağlar") ABD'nin doğusunda bulunan bir sıradağlardır.

Blue Ridge Dağları Apalaș Sıradağları'nin bir kısmı olup bu dağlarin doğu bölümünü oluştururlar. Blue Ridge Dağları bölgesi "Roanake Nehri" tarafından kuzey ve güney bölgelere ayrılır. Blue Ridge Dağları güneyde Georgia eyaletinden kuzeyde Pensilvanya eyaletine kadar en doğru ekseninde yaklaşık 750 km olarak uzanırlar. [1]

Blue Ridge dağlarının batısında bu dağları Apalaş Dağlarının diğer kısımlarından ayıran "Büyük Apalaş Vadisi" bulunur. Bu vadinin batısında Apalaş Dağları bölgesinin "Sırt ve Vadi (Ridge and Valley) Bölgesi" vardır.

Blue Ridge Dağları pek yüksek rakımlı olmamakla beraber Kuzey Amerika'nın doğusunda Arktik'deki Baffin Adası'nda itibaren guney yönünde en yüksek rakımlı mevkileri ihtiva etmektedir. Bu dağlarda rakımı 1.500m yi aşan 125 zirve bulunmakla beraber Blue Rigee dağları'nın (ve tüm Apalaş Dağları'nın) en yüksek rakımlı mevkii Kuzey Karolina eyaletinde bulunan 2.037 m rakımlı Mitchell Dağı'dır. Bu dağların yakında en yüksek rakımlı dağ Apalaş Dağları kuzeyinde bulunan 1.800 m rakımlı "Washington Dağı"'dır. Buna bir karşılaştırma sağlamak için Apalaş Dağları (ve Blue Ridge Dağları) dışında ama nisbeten yakınnda bulunan Kuzey Karolina ve Tennessee eyaletlerinde 1.800 m aşan rakımı bulunan zirve sayısı 39 tanedir.

Blue Ridge Dağları genel ismini uzaklardan bu dağların mavimsi olarak görülmesinden almıştır. Bu dağlarda bulunan ağaçlar izopren adlı bir kimyevi maddeyi atmosfere saçmakta ve ağaçlarca verilen bu gaz dağlar üzerindeki atmosfere ince bir sis şekilde yayılmakta ve dağların karakteristik mavimsi bir renkte görülmelerine neden olmaktadır.

Blue Ridge Dağları'nın kapsadığı arazilerde, bu arazilerin doğasını korumak için iki önemli Ulusal Park kurulmuştur. Kuzeyde bulunan Shenandoah Ulusal Parkı ve güneyde bulunan Büyük Smoky Dağları Ulusal Parkı adını taşımaktadır. Bu dağlardan daha uzun olup 3500 km uzunlukta motorlu vasıtalara kapalı olan sırf yürüyüş ve trekking yapanların kullanması için hazırlanmış olan, iyi işaretlenmiş ve iyi bakımlı özel uzun mesafeli yürüyüş patikası olan Apalaş Yürüyüş Patikası bulunmaktadır ve bu patika Blue Ridge Dağları sırtlarından da geçmektedir. Blue Ridge Dağları'nda bulunan iki ulusal parkı birbirine bağlayan 755 km uzunlukta ve özel olarak manzaralı yerlerden geçen bir manzaralı otomobil yolu "Blue Ridge Parkway"'de bulunur. Bu turistik karayolunun üzerinde bulunan birçok mevkide bu arazilerin yapısında olan metamorfik kaya olan gnays açık renkli ve koyu renkli bantlar halinde olup kayaların katlanması le alacalı bulacalı bantlar görüntüleri vermektedir.

Blue Ridge Dağları yamaçlarını kaplayan ormanlarda en çok bulunan ağaçlar bodur meşe ve hikori ağaçlarıdır. Bunun yanında bu dağlarda bulunan flora-bitkiler örtüsünde: çayırlıklar, çalılıklar, Tsuda-tipi Japon çamları ve karışık meşe-çam ormanları bulunmaktadır. Blue Ridge Dağları diğer bazı Apalaş Dağları kısımları gibi olmayıp rakımları alçak (en yüksek rakım 2037 me. Mitchell Dağı) olup bu dağlarda en yüksek tepelerde bile ağaçların üstünde bulunmadığı ağaç sınırı bulunmamaktadır. Blue Ridge Dağlarının nisbeten yüksek rakımlı tepelik yerlerinde genellikle yoğun ladin ve çam ağaçları örtüsü bulunmaktadır.


Kaynakça

  1. ^ Bu dağlarının içinde bulunduğu eyaletler Maryland, Pensilvanya, Batı Virjinya, Kuzey Carolina, Tennessee, Güney Carolina ve Georgia'dir

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Blue Ridge Dağları ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • "Wiki Travel " Turistik Kılavuz websitesi "Blue_Ridge" maddesi [1] (İngilizce)
Blue Ridge Dağları Hakkında Bilgi

Blue Ridge Dağları

Blue Ridge Dağları
Blue Ridge Dağları

Blue Ridge Dağları Hakkında Video


Blue Ridge Dağları konusunu görüntülemektesiniz.
Blue Ridge Dağları nedir, Blue Ridge Dağları kimdir, Blue Ridge Dağları açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru