Blagay


Blagay, (Blagaj) Bosna-Hersek'in Hersek-Neretva Kantonunda, Mostar havzasının güneydoğu bölgesinde yer alan bir kasabadır. Burası Bišće ovasının kenarında bulunan ve kent yapısı rahatlıkla Bosna-Hersek'in diğer yapılarından kolaylıkla ayırt edilebilen, Bosna-Hersek'in en değerli kentsel ve kırsal alanlarından biridir. Blagay'ın ılıman bir iklimi olduğu için, bu şehrin ismi büyük olasılıkla Boşnakça'da ılıman anlamına gelen Blaga kelimesinden gelmektedir. Ünlü Blagay Tekkesi ise Buna Nehri'nin kaynağında bulunmaktadır. Blagay Tekkesi, Osmanlı mimarisi ve Akdeniz tarzının etkileriyle 1520'li senelerde inşa edilmiştir ve Bosnalılar tarafından ulusal anıt kabul edilir.

Buna Nehri'nin (Vrelo Bune) kaynağı güçlü bir karstik pınardan gelmektedir. Blagay kasabasının tepesinde bulunan eski Blagay Kalesi, Hersekli asilzazedelerden Stjepan Vukčić'in yaşadığı yerdir. Sarı Saltuk'un Türbesi de burada bulunmaktadır.

Kaynakça

  1. ^ "The natural and architectural ensemble of Blagaj" (İngilizce). http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5280/. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2012. 

Koordinatlar: 43°15′26″K 17°53′11″D / 43.25722°K 17.88639°D / 43.25722; 17.88639Blagay Hakkında Bilgi


Blagay
Blagay

Blagay Hakkında Video


Blagay konusunu görüntülemektesiniz.
Blagay nedir, Blagay kimdir, Blagay açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video