Black Stockings FC


Black Stockings Football Club (Türkçe: Siyah Çoraplılar), 1901 yılında kurulan ve aynı yıl kapatılan ilk Türk futbol kulübü.

Kulübün oyuncularından ve umumî kaptan muavini Fuat Hüsnü Bey'in 1923 yılında Spor Âlemi adlı dergide yazdığı yazıya göre kulüp 1901 yılının sonbahar aylarında kuruldu. Takımın diğer bir oyuncusu Kemanî Nuri Bey'in 1923 yılındaki bir ifadesine göre takım forması; göğüs kısmının önü, yakası ve kollarının ucu beyaz, geri kalan kısmı kırmızı olan ve yünlü bir kumaştan üretilen gömlekten ibaretti. Takım oyuncularının giydiği şort beyaz, çorapları ise siyah renkteydi. Kulübün başkanlığını, Hariciye Nazırlığı memurlarından Reşat Danyal Bey yapmaktaydı.

Kuruluşundan birkaç hafta sonra, 26 Ekim 1901 tarihinde, Kadıköy'deki Papazın Çayırı'nda şehirdeki Rum takımı karşısında ilk maçına çıktı. Maçı 5-1 kaybeden takımın tek golünü atan isim Fuat Hüsnü Bey'di. Maç sona erdikten sonra sahaya giren hafiyeler, bazı kişileri tutukladı. Kemanî Nuri Bey'in anlattığına göre bu baskının sebebi, kulüp başkanı Reşat Danyal Bey'in Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid'in veliahtı konumundaki Şehzade Reşad Efendi olduğuna ve kulübün esas amacının padişaha karşı bir darbe örgütleme olduğuna dair bir iddia ortaya atılmasıydı. Bu baskının ardından kulüp feshedildi ve faaliyetleri sona erdi.

Kaynakça

  • Şabanoğlu, Melih (Şubat-Mart 2014). "Siyah Çoraplılar". Atlas Tarih (25. sayı). ISSN 1309-7342. 
  1. ^ a b c d Şabanoğlu, Melih; sf. 124
  2. ^ a b c d e Şabanoğlu, Melih; sf. 125


Black Stockings FC Hakkında Bilgi

Black Stockings FC

Black Stockings FC
Black Stockings FC

Black Stockings FC Hakkında Video


Black Stockings FC konusunu görüntülemektesiniz.
Black Stockings FC nedir, Black Stockings FC kimdir, Black Stockings FC açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru