Björk (albüm)


Björk İzlandalı pop yıldızı Björk'ün ilk albümüdür.1976 yılında müzik okulunda öğrendiği "I Love to Love" şarkısını İzlanda radyosunda söyledikten sonra, kaset anlaşması yapmıştır.Sævar'ın yardımıyla 1977'de ilk albümünü çıkardı.

Albümdeki şarkılar yeniden yorumlanmış şarkıların İzlanda diline çevrilmesiyle oluşmuştur.The Beatles'dan "The Fool On The Hill" ('Alfur Út Úr Hól') ve Stevie Wonder'dan "Your Kiss Is Sweet" ('Búkolla') gibi yeniden yorumlanmış şarkılar vardır. Ama aynı zamanda Sævar'ın yazdığı "Arabadrengurinn" ('The Arab Boy') şarkısı ve İzlandalı Jóhannes Kjarval çaldığı ve sadece 11 yaşındaki Björk'ün eşlik ettiği enstrümental flüt performansı gibi ilk defa yorumlanmış şarkılarda vardır.

İzlanda'da Platin albüm ödülü kazanan albüm sonunda, ikinci bir albüm anlaşması yapmasına imkân varken, björk kazandığı parayla piyano alıp kendi başına yeni şarkılar yapmak için çalışmaya başladı.

Albüm plak ve kaset olarak basıldı. Ancak yaklaşık 7000 kopya basılan albümü İzlanda dışında bulunması çok zordur. Ancak yeniden basılan albüm CD ve plak olarak yeniden satışa sunulmuştur.

Albüm Reykjavik'deki Hljarijinn Stüdyosunda kaydedilmiştir. Hildur Hauksdóttir'in (Björk'ün annesi) yaptığı kapak tasarımında Reykjavik'te ki stüdyoda çekilmiştir.

Şarkı Listesi

 1. "Arabadrengurinn" – 5:00
 2. "Búkolla" – 3:16
 3. "Alta Mira" – 2:30
 4. "Jóhannes Kjarval" – 2:15
 5. "Fúsi Hreindýr" – 3:27
 6. "Himnaför" – 2:32
 7. "Óliver" – 2:47
 8. "Álfur út úr hól" – 3:04
 9. "Músastiginn" – 2:44
 10. "Bænin" – 2:00

Yayınlanan Biçimler

 • Fálkinn FA - 006 - 12" Plak
 • Fálkinn FA - 006 - 4 - Kaset

Kaynaklar

 1. ^ http://unit.bjork.com/77island/early/index.htm


Björk (albüm) Hakkında Bilgi


Björk (albüm)
Björk (albüm)

Björk (albüm) Hakkında Video


Björk (albüm) konusunu görüntülemektesiniz.
Björk (albüm) nedir, Björk (albüm) kimdir, Björk (albüm) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video