Bıyıkali, Tekirdağ


Bıyıkali, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri

Kültür

Bıyıkali köyü tarihi ve kültürel açıdan zengin bir yerdir. Köyde gezip görülebilecek, doğal ve tarihi güzellikler bulunmaktadır. Köyün dışında tarihi mağaralar(inkaya mağaraları) bulunmakta ve köyün çocukları sürekli buraları gezmektedir. Aynı zaman da köyde doğal güzelliklerde şu an koruma altındadır. Özellikle bahar aylarında, bu doğal güzellikler (koca koru) ortaya çıkmakta ve köylülerde bu doğal güzellikten faydalanmaktadırlar.

Coğrafya

Tekirdağ merkezine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, dört mevsimin yaşandığı akdeniz iklimine sahiptir. Topraklar verimli ve sulama kanalları sayesinde iklime uygun çeşitli ürünler yetiştirilmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2200
2000 1470
1997 1750

Köyün nüfusu her geçen yıl azalan bir grafik çizmektedir. Özellikle gençler köyden Tekirdağa taşınmış durumda ve bu durum halen devam etmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buna istinaden köy çevresinde bulunan Trakya ' nın köklü sanayaci ailesi GÜNEŞ ailesinin sahibi olduğu kapasite , rezerv ve hacim olarak Trakya ' nın en büyük taş ocagı olan GÜNEŞ İNŞAAT TAŞ OCAGI ve MADEN İŞLETMELERİ köy halkından yaklaşık 200 civarı insana geçim kapısını açmaktadır ve GÜNEŞ ailesi köye ciddi yatırımın dışınca ciddi bağışlardada bulunmaktadır .

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1989-1999 CEMİL ÖZGÜN 1999-2004 AHMET TURHAN 2004-2009 HALİL CAVAR ın vefat etmesinden sonra vekaleten aza MESTAN ARSLAN 2009 : MESTAN ARSLAN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem kanalizasyonu hem de su şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Barbaros== Dış bağlantılar ==

Türkiye portali
  • Yerelnet


Bıyıkali, Tekirdağ Hakkında Bilgi

Bıyıkali, Tekirdağ

Bıyıkali, Tekirdağ
Bıyıkali, Tekirdağ

Bıyıkali, Tekirdağ Hakkında Video


Bıyıkali, Tekirdağ konusunu görüntülemektesiniz.
Bıyıkali, Tekirdağ nedir, Bıyıkali, Tekirdağ kimdir, Bıyıkali, Tekirdağ açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video