Bilim kurgu filmi


Bilim kurgu filmi, sıklıkla fütüristik uzay mekikleri, robotlar veya diğer teknolojiler eşliğinde; dünya dışı yaşam formları, yabancı gezegenler ve zaman yolculuğu gibi hayali fenomenlerin spekülatif ve bilime dayalı tasvirlerini kullanan film türüdür. Bilim kurgu filmi, geçmişten günümüze siyasal ve toplumsal konularda toplumsal eleştiri yapma ve "bizi insan yapan şeyin ne olduğu" gibi felsefi konuları araştırma amaçlı olarak sıklıkla kullanılan bir film türü olmuştur.

Bilim kurgu film türü, sessiz sinemanın ilk yıllarından -Georges Melies'in hileli fotoğraf efektleriyle izleyiciyi büyüleyen Aya Seyahat (1902) filminin yapılışından- beri varlığını sürdürmektedir. Bilim kurgu filmleri, 1930'lardan 1950'lere kadar düşük bütçeli B filmleri olarak çekilmekteydi. Ancak Stanley Kubrick'in dönüm noktası niteliğindeki 2001: Bir Uzay Destanı (1968) filminden sonra, bilim kurgu film türü daha ciddi biçimde ele alınmaya başladı. 1970'lerin sonlarında, özel efektlerle doldurulan yüksek bütçeli bilim kurgu filmleri sinema seyircisi arasında popüler hale geldi. 1977 yılında çekilen ve muazzam biçimde etkili olan Yıldız Savaşları ve Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filmleri, E.T. (1982) ve Siyah Giyen Adamlar (1997) gibi gelecek on yıllar içinde çekilecek büyük bütçeli hit bilim kurgu filmlerinin yolunu açmıştır.

Ek okumalar

  • Oskay, Ünsal; Popüler Kültür Açısından Çağdaş Fantazya: Bilim-Kurgu ve Korku Sineması; Der Yayınları, 1981.
  • Roloff, Bernhard ve Seesslen, Georg; Ütopik Sinema: Bilim Kurgu Sinemasının Tarihi ve Mitolojisi; Alan Yayıncılık; 1995.

Ayrıca bakınız

  • Bilim kurgu filmleri listesi

Dış bağlantılar

  • AK Scifi - Bilim kurgu ve fantezi filmleri üzerine makaleler
  • Fantastik Film ve Televizyon Ansiklopedisi - korku, bilim kurgu, fantezi ve animasyon
  • En İyi Filmler: Bilim Kurgu Filmleri


Bilim kurgu filmi Hakkında Bilgi


Bilim kurgu filmi
Bilim kurgu filmi

Bilim kurgu filmi Hakkında Video


Bilim kurgu filmi konusunu görüntülemektesiniz.
Bilim kurgu filmi nedir, Bilim kurgu filmi kimdir, Bilim kurgu filmi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru