Wed . 20 Aug 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Beydili, Karaman

beydili karamani, beydili karaman haber
Beydili, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Kültür
 • 2 Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Tarihçe
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Kültür

Köyün yemekleri: Bamya, yaprak sarması, yoğurt çorbası, şebit ekmek üstüne etli bulgur pilavı, Nakiye teyzemin baklavası, Erdoğan dayının kuzu pirzolası, kayınanamın shoarması, anamın su böreği.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. koyun gelenek ve goreneklerı coktur dugunlerde yemekler verılır calgılar calar kurbanlarda nısanlı kızara erkek evnden koç ve çahız yapıp gonderılır bayramlarda her eve teker teker gırılıp el opulur buyukler kucuklere harclıklar verılır koy meydanına toplanan gencler bır takım geleneksel oyunlar oynayıp senlıkler yaparlar yemeklerı bol yaglı acılı ve salcalı olur mısafırlere genellıkle yogurt corbası su boregı pılav tandır kebabı guymak yapılır mısafır perverdırler sıcakkanlı ınsanlarını gelıp gorup tanıyıp gezmenızı tavsıye ederım

Coğrafya

Karaman merkezine 25 km uzaklıktadır.

Šarap fabrikasın ordan yani bizim arsanın oyandan gidersen daha yakındır.

Köyün ortasında göl olduğu ve atalarımız bu gölde surf yaptığı söylenir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazın buz gibi olur serincene bide mayalı şebit falan yapan olursa aman bi güzel kokarda. Kışları TR plakalı son model traktörleriyle yazları NL, D , FR plakalı ikinci el arabalarıyla neşeli görüntülere sahne olur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 280
2000 296
1997 310

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 3 eşşek 77 mısırga 84 tavuk 138 koyun 65 kadarda da davarı vardır. Bbu sene çok sayıda yılan yetiştirilip ilaç seektöründe eczacı irfan amcanın sponsor olması için girişimlere başlanılmıştır.

Yazın ise avrupadan gelen ler kavede cola ısmarlayarak az da olsa köyün milli gayri hasılatına katkıda bulunurlar. Avrupada yaşayan çok sayıda görgülü görgüsüz insanları vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2012 - Api (kellerden adayadayı) 2009 - Emre turk(akilli) 2003 - Erol Öztürk 1998 - yaşar kılıçarslan 1990 - Hilmi Uysal 1984 - Yasar Unal 1979 - cahit öztürk

Tarihçe

Köy Oğuzların BEYDİLLİ boyundan Türkmen bir köydür.Beydillilere Badıllı kelimesi bu köydede kullanılıyor.Beydilli(Badıllı) Aşireti’nin Anadolu’da 1250 yıllık tarihi geçmişi olduğu, Badıllı Aşireti Abbasilerin yardım isteğiyle Tuğrul bey zamanında Türkmen aşireti olarak ortaasyadan dağılmışlardır.Alevi olan badıllılarda mevcuttur. Samsun-Canik’ten Adana’ya kadar olan bölgede Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki sınıra serpiştirilmiş ve İslam’ın kalkanı görevi verildiği, Harun El-Reşit (786-809) döneminde Badıllı 125 aşiret olarak belirtildiği, Abbasiler zamanında Hıristiyanlara karşı sınırları korumak için Anadolu’ya gelseler de esas Badıllların Anadolu’a gelişi, tarihçilerin üzerinde hemfikir olduğu tarih olan 1055 tarihi oldğu, ve bu tarihte Badıllılar Halep, Urfa, Şam, Diyarbakır bölgesine geldiği şeklinde kabul edilir. Badılli Aşireti 1335 tarihinde kurulan Dulkadiroğulları Beyliği arasında bulunduğu, Bu beylik Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devletine katıldığı,Yine 1365 yılında Badılliler Akkoyunlu Devleti’nin kuruluşunda da bulundukları tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Aşiret tarihini ilk defa kaleme alan Şerefhan1557 yılında yazdığı “Şerefname” isimli eserinde Badıllileri Diyarbakır aşiretleri arasında göstermektedir. Badıllilerin ilk olarak Şanlıurfa’ ya yerleştikleri ve buradan da Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kars, Ağrı, Sivas, Gümüşhane, Erzincan, Malatya, Eskişehir, Denizli, Kırşehir, bölgelerine göç ettikleridir. Ve şu an hala burada yaşamlarını sürdüren badıllilerin birbirleriyle iletişim içerisinde olduklarıdır.Kaynak:Osman TURAN,Ziya GÖKALP,RIŞVANOĞLU,Fahrettin KİRZİOĞLU(RAHMETLİ)Sinan BADILLI(Külaflı Köyünden Urfalı İmam

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu ve sağlık ocagı vardır fakat kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

beydili karaman belediyesi, beydili karaman haber, beydili karaman hava, beydili karamani


Beydili, Karaman Hakkında Bilgi

Beydili, Karaman


 • user icon

  Beydili, Karaman beatiful post thanks!

  29.10.2014


Beydili, Karaman
Beydili, Karaman
Beydili, Karaman konusunu görüntülemektesiniz.
Beydili, Karaman nedir, Beydili, Karaman kimdir, Beydili, Karaman açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, (Şimdiki adı: Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı) Galatasara...
Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmu...
Göllü, Artuklu

Göllü, Artuklu

Göllü, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzak...
Macera Kadını

Macera Kadını

Macera Kadını, Bülent Oran'ın senaryosunu yazdığı, Arşavir Alyanak'ın yönettiği 1964 yapımı Türk fil...