Benito Juárez


Benito Juárez (d. 21 Mart 1806 - ö. 18 Temmuz 1872), Meksikalı hukukçu ve devlet başkanı( 1858-1861, 1861-1865, 1867-1871, 1871-1872). Meksika'ya Fransa müdahalesi sırasında ülkesinde direnişe liderlik etti ve ülkesinin modernleşmesi yolunda önemli adımlar attı.

Yerli kökenden olan Juarez fakir bir aileden geliyordu. Erken yaşta ebeveynlerini kaybeden Juarez bir Fransisken rahibinin yardımları vasıtasıyla eğitimini tamamlayabildi.

1834-1852 yılları arasında hakimlik ve Oaxaca eyaleti başkanlık görevlerini yerine getiren Juarez, 1853 yılında Antonio López de Santa Anna'nın askeri diktatörlüğüne karşı çıktığı gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne sürgüne gönderildi. Santa Anna'nın 1855 yılındaki istifasından sonra ülkesine döndü.

Başkanlığı

1861 yılında başkan seçilişinin ardından Muhafazakarlarla - Liberaller arasındaki çatışmalar Juarez'i çok kötü duruma soktu. Savaş yüzünden iyice bozulan ekonomik durum sonucu dış borçlarını ödeyemeyeceğini dünya kamuoyuna duyurdu.Bunu mazeret olarak kullanan Fransa, Meksika'yı işgale başladı. Fransızlar 1863'te Mexico City'yi ele geçirdi ve I. Maximilian Meksika İmparatoru ilan edildi. Juarez ile kabinesi Ciudad Juárez'a çekilmek zorunda kaldı.

Amerikan İç Savaşı'nın bitmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri Juarez ve cumhuriyetçilere yardıma başladı. Aynı zamanda Prusya'nın güçlenmeye başlamasıyla Avrupa'da dengeler değişti ve III. Napolyon dikkatini Avrupa'ya çevirmek zorunda kaldı.Sonuç olarak Fransa'dan destek alamayan I. Maximilian ve monarşistler savaşı kaybetti.Juarez ve kabinesi tekrar iktidarı ele geçirdiler.

1872 yılında devlet başkanıyken geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Liberal görüşlere sahip bir siyasetçi olan Juarez ülkesinde demokratik reformlar gerçekleştirdi,orduyu sivil denetimi altına soktu. Yerli halka eşit haklar verdi ve Katolik kilisesinin devlet ve toplum üzerindeki otoritesini kırmaya çalıştı.
Benito Juárez Hakkında Bilgi

Benito Juárez

Benito Juárez
Benito Juárez

Benito Juárez Hakkında Video


Benito Juárez konusunu görüntülemektesiniz.
Benito Juárez nedir, Benito Juárez kimdir, Benito Juárez açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video