Beklemez, Hamur


Beklemez, Ağrı ilinin Hamur ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 = Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

= Tarihçe

beklemez köyü kürtçe adıyla keçele köyü anadoludaki en eski medeniyetlerden olan urartuların ilk yerleşim yeri olup hemdiki aşiretine mensup malamelle ailesinden aslan'ın torunları,mustafa'nın çocukları olan ahmet,hamza,şerbar,ali tarafından kurulan bir köydür,mustafa'nın büyük oğlu hamidiye alaylarında yüzbaşı olan ahmet tarafından köyün mezrası olan kardeşler mahallesi diğer adıyla şkeft köyü kurulmuş,daha sonra kardeşleri amca çocukları arasında yaşanan bir tatsızlıktan dolayı köyü onlara bırakıp şkefte yerleşmişler. ahmet yüzbaşı daha sonra ermeniler tarafındanşehitedilmiştir. köyde yeraltı şehri ve mağara bulunmasına rağmen köy turizmden daha doğrusu mezra turizmden mahrum bırakılmakta.mezrada pomza taşı madeni bulunmasına rağmen buda değerlendirililememektedir.

Kültür

Köy aşiret geleneklerinin hakim olduğu bir köydür.aşiretin bir ağası olmasına rağmen mulak hakim değildir. buradaki ağalık güneydoğudaki gibi toprak ağalığı değil daha çok dış aşiretlerden gelebilecek tehditlere karşı bütünleştirici rol oynar.hemdiki aşiretine büyüklük eden mala sehit bu köyde yaşamakta. hayvancılık ve tarımla geçinen bir bir köy.köyde genellikle et yemekleri, özellikle kavurma,keledoş,halise,,gırarsube,hevrişk ve yazın tarlalardan toplanan yoresel otlardan yapılan degişik yemekler ve turşular mevcuttur.örneğin belgega{karakafes}dolması, cağ ve bucağ,helız turşuları,yabani olarak yetişen baharatlar"sırm,spıtak,cehtıri vb" bunlar daha otlu peynir ve keledoşta kullanılır. en meşhur tatlısı ise bışi{kalburabastı}dır.bu tatlı genellikle kuru olarak yapılır ve yolculukta yolluk olarak konurmuş.

Coğrafya

Ağrı iline 39 km, Hamur ilçesine 27 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 194
1997 290

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

=== Muhtarlık

köy muhtarlığı normal seçim dönemlerinde ama anormal olarak yapılır.köy ve mezrası olduğundan her iki taraf arasında seçim kazanma hırsı ve azmi olmakla birlikte köy muhtarı nüfuzunu

kullanır. köyün en saygın insanı Zürbe ağa dır...allah rahmet eylesin muhtarımız hakkın rahmetine kavuştu fakat Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -zurbe oğur 1999 -zurbe oğur 1994 -zurbe oğur 1989 -zurbe oğur 1984 -zurbe oğur

Altyapı bilgileri

Köyde ve mezrada ilköğretim okulu var. Köyün içme suyu şebekesi yok fakat köyün ortak çeşmesi var ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat faal değil. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Beklemez, Hamur Hakkında Bilgi


Beklemez, Hamur
Beklemez, Hamur

Beklemez, Hamur Hakkında Video


Beklemez, Hamur konusunu görüntülemektesiniz.
Beklemez, Hamur nedir, Beklemez, Hamur kimdir, Beklemez, Hamur açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru