Bedrettin Tebrizi


Bedrettin Tebrizi, (Farsça: بدر الدين تبریزی, Badr-al-Dīn Tabrīzī, Azerice: Bədrəddin Təbrizi) On üçüncü yüzyılın üçüncü çeyreğinde Anadolu'da Konya'da mimar ve etkin bir bilgindir. Şemseddin Ahmet Eflaki, onu büyük mistik şair Muhammed Celaleddin-i Rumi mezarının mimarı (meʿmār) olarak tanımlar[1][2][3].

Bedrettin Tebrizi, Tebriz kentinden muhtemelen onüçüncü yüzyılın ortalarında İran'ın Moğol istilasından sonra Anadolu'ya sığınmış bir İranlı Azeri ustadır. Rumi'nin ölümünden sonra, Karamanlılar döneminde bir Selçuklu emiri olan Alam-al-Din Qayṣar isteği üzerine, bugün ayvān türü olarak bilinen, Yeşil Kubbe olarak söylenen türbenin mimarıdır. Bedrettin mimarlığın yanı sıra, astroloji, matematik, geometri, büyü, simya (alşimi), felsefe ve narenciye tarımı gibi bilgi becerileri olan biridir.

Notlar

  1. ^ Šams-al-Dīn Aḥmad Aflākī, Manāqeb al-ʿārefīn, yazar. T. Yazıcı, Ankara, 1976, I, s. 141, 193-94, 387-89. H. Karamağaralı, “Mevlana’nın türbesi,” Türk etnografya dergisi 7-8, 1964-65, s. 38-42.
  2. ^ Azərbaycan milli memarlığı - Orta əsrlər dönəmində yaradılan abidələr orijinallığı ilə seçilir Azerbaycan Millî Kütüphanesi (Azerice)
  3. ^ بدر الدين تبریزی (Badr-al-Dīn Tabrīzī) Encyclopædia Iranica (Farsça)


Bedrettin Tebrizi Hakkında Bilgi

Bedrettin Tebrizi

Bedrettin Tebrizi
Bedrettin Tebrizi

Bedrettin Tebrizi Hakkında Video


Bedrettin Tebrizi konusunu görüntülemektesiniz.
Bedrettin Tebrizi nedir, Bedrettin Tebrizi kimdir, Bedrettin Tebrizi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video