Ariarat IV

Ariarat IV (Yunan-Yunan. BCριαράθης Εὐσεϐής, MÖ 220'den 163'e hükmetti) - Basileus Ariarat III oğlu Kapadokya hükümdarı ve Makedonyalı eşi Strataniki. Yükseliş sırasında çocuktu; saltanatı yaklaşık 57 yıl sürdü.
Büyük Antiochus III'ün kızı, Suriye'nin hükümdarı ve karısı Laodice III ile evlendi ve bu nedenle Romalılara karşı savaşında bir Antiochus müttefiki idi. MÖ 190'da savaşta Antakya'nın yenilmesinden sonra. Ariarat IV, Romalıların M.Ö. 188'de tercihli şartlar altında aldıkları barışı, kızı Stratician'ın yaklaşık olarak aynı zamanda Pergamum'un hükümdarı Eumen II'ye daha sonra da bağlı olduğu gerekçesiyle bahşettiğini öne sürdü. aslında evlendi ve Romalıların müttefiki. MÖ 183-179'da. Pontus hükümdarı Farnak I'e karşı savaşında Eumenes'e yardım etti. Polybius, MÖ 164'te ölen Seleukos Antiokhos IV Epiphano'nun ölümünden sonra Roma Büyükelçiliği'nin Ariarat'a gönderildiğini kaydetti.
Ariarat'ın karısı Antiochus'un ilk başta çocukları doğuramadığı söyleniyor. Ariarat ve Arafern olarak adlandırılan iki yabancıları için. Ancak daha sonra, iki kızının kocası ve Mithridates'in bir oğlu, daha sonra Ariarat V'yi doğurduğu bildirildi. Daha sonra bir sanrı ortaya çıkarıldı ve iki doğmamış oğlu Kapadokya'dan çıkarıldı: biri Roma'ya, diğeri İyonya'ya. Appian, Dış Savaşlar, Horace White (çevirmen), New York, (1899)
Hazel, John; Yunan Dünyasında Kim Kimdir, Ariarathes IV, (1999)
Başkan, Barclay; Historia Numorum, "Kapadokya", (1911)
Justin; Pompeius Trogus Epitomu, John Selby Watson (çevirmen); Londra, (1886) - Livy; Ab urbe condita, Canon Roberts (çevirmen); New York, (1905) - Polybius; Tarihler, Evelyn S. Shuckburgh (çevirmen); Londra - New York, (1889)
Smith, William (editör); Yunan ve Roma Biyografi ve Mitolojisi Sözlüğü, «Ariarathes IV», Boston, (1867)
Christian Settipani, Les Ancêtres de Charlemagne (Fransa: Éditions Christian, 1989). Kapadokya: Ariaratidlerin kraliyet evi // Eski Dünya ve Arkeoloji. - Saratov, 2009. - V. 13.
g
p
n
Kapadokya Kralları
Ariartids
Ariarat I · Ariarat II · Ariaramn · Ariarat III · Ariarat IV Euseb · Ariarat V Philopatra · Ariarat VI Epifhanes · Ariarat VII Filomater · Ariate VIII · Ariate IX - Ariabarzanides
Ariabarzan I Philaroman · Ariabarzan II Filopatra · Ariabarzan III · Ariarat X · Archelaus


Арыярат IV

Выпадковыя Артыкула

Летні сад

Летні сад

Летні сад (руск.: Ле́тний сад) — паркавы ансамбль, помнік садова-паркавага мастацтва першай трэ...
Хутар Высокія

Хутар Высокія

Высо́кія[1] (трансліт.: Vysokija, руск.: Высокие) — хутар у Воранаўскім раёне Гродзенскай вобла...
Канстытуцыя Венгрыі

Канстытуцыя Венгрыі

Канстытуцыя Венгрыі (венг.: A Magyar Köztársaság alkotmánya) — асноўны закон Венгрыі, прыняты 1...
Дзень святой Люсіі

Дзень святой Люсіі

Дзень святой Люсіі — свята, якое адзначаецца 13 снежня ў каталіцкіх і пратэстанцкіх краінах Гісторы...