BBC Türkçe


BBC Türkçe Servisi, BBC Dünya Servisi'nin 32 dil servisi arasında yer alan Türkçe yayınlar bölümü. BBC Türkçe, BBC Türkçe Bölümü gibi isimlerle de anılır. BBC Dünya Servisi'nin "Avrupa ve Amerika Bölümü"ne bağlıdır.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçesi
 • 2 Mali kaynakları
 • 3 Yayınlar
  • 3.1 Radyo yayınları
  • 3.2 İnternet sitesi
  • 3.3 Televizyon
 • 4 Kaynaklar
 • 5 Dış bağlantılar

Tarihçesi

Yayınlarına 20 Kasım 1939 tarihinde başlamıştır. BBC Dünya Servisi ise 1932'de kurulmuştur. 32 dilde yayın yapan kuruluşun 180 milyon dinleyicisi bulunmaktadır. Kuruluş adına 50 merkezde 250 muhabir faaliyet göstermektedir.

Mali kaynakları

BBC her yıl halktan toplanan ruhsat parası ile mali kaynaklarını oluştururken, Dünya Servisi bütçesi İngiltere Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile devlet bütçesinden sağlanmaktadır. Ancak bu durumun BBC'nin bir parçası olan ve aynı editoryal bağımsızlığa sahip olan Dünya Servisi'nin yayın ilkelerini etkilemediği vurgulanmaktadır.

BBC Dünya Servisi bütçenin ayrı olması, BBC'nin kurulduğu yıllarda Dünya Servisi'nin bulunmaması ve II. Dünya Savaşı öncesinde ilk dil servisleri kurulurken BBC'nin dış yayınlar için ayrı bir mali kaynak talep etmesinden kaynaklanmaktadır.

Yayınlar

Radyo programlarını BBC Türkçe’nin internet sitesinden, Türkiye’de NTV Radyo’dan ve kısa dalgadan dinlemek mümkündür.

Radyo yayınları

BBC Türkçe, bir parçası olduğu BBC Dünya Servisi'nin haber kaynakları ve altyapısından yararlanmaktadır.

BBC Türkçe yayınları haber ve güncel olaylar ağırlıklıdır. Yayınlar genellikle kısa bir haber bülteni ile başlamaktadır. Yayın daha sonra, haberlerde yer alan başlıca konuların ayrıntılı şekilde irdelendiği, konunun tarafları ya da uzmanlarıyla mülakatlar içeren haber paketleriyle devam etmektedir.

Hafta için her gün Türkiye saatiyle 18:00'deki yayın içinde 18:35’te başlayan 15 dakikalık bölümde sanat, siyaset ve yaşamdan kesitler yansıtan daha önceden hazırlanmış programlar sunulmaktadır.

Bu bölümde ayrıca Kıbrıs, Avrupa Birliği, savaş sonrası Irak gibi Türkiye'deki dinleyicileri ilgilendiren konularda program dizileri de yayınlanmaktadır.

BBC Türkçe, radyoda hafta içi her gün Türkiye saatiyle 07:00 ve 18:00’de haber programları yayınlamaktadır. Hafta sonunda ise Cumartesi ve Pazar günleri saat 18:00’de haber bülteni ve haftalık programlar yer almaktadır.

İnternet sitesi

BBC Türkçe içeriğinin önemli bir bölümüne, internet sitesi üzerinden de erişilebilmektedir. Yayınlarda yer almayan bazı haber ve makalelerin yanı sıra fotoğraf, ses ve video görüntülerine de internet sayfası üzerinden erişilebilmektedir.

Televizyon

BBC Türkçe, NTV ile yaptığı işbirliği sonucu Londra'da videofon bağlantıları yoluyla bu televizyon kanalına günlük haber akışı sağlamaktadır. BBC Türkçe yapımcıları, Türkçe bölümü içinde yer alan videophone sistemi ile NTV'deki çeşitli programlara bağlanarak, güncel gelişmeleri aktarmaktadırlar.

Bunun yanında BBC Türkçe, 2008 yılı içinde televizyon programlarına da başlamıştır.

BBC Türkçe Servisi'nin hazırladığı Dünya Gündemi programı Çarşamba ve Cuma günleri NTV’de yayınlanmaktadır. Dünya Gündemi’nin haftasonu için hazırlanmış bir derlemesi de Cumartesi günü yayınlanmaktadır.

Çarşamba ve Cuma sabah TSİ 10:30’da, Cumartesi TSİ 19:15’te NTV’de ekrana gelen Dünya Gündemi, uluslararası konularla ilgilenmekte; küresel veya bölgesel yansımaları olan sorunlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. BBC Türkçe, 15 dakikalık bu programlarla, BBC’nin olanaklarını kullanarak uluslararası haberlere odaklanmaktadır.

Küresel siyasi gelişmeler, küresel ekonominin durumu; Avrupa Birliği, birlik içindeki sorunlar, aday ülkelere ilişkin gelişmeler; çevre, iklim değişikliği, kıtlık; bilim, bilimsel gelişmelerin toplumları nasıl etkilediği ve bunların yolaçtığı tartışmalar Dünya Gündemi’nin ilgilendiği alanlardır. Programda sosyal sorunlarla, kültür, sanat ve sporla ilgili konulara, İngiltere’deki siyasi ve sosyal gelişmelere de yer verilmektedir.

Kaynaklar

 1. ^ http://www.bbc.co.uk/turkish/institutional/aboutus.shtml
 2. ^ http://www.bbc.co.uk/turkish/indepth/cluster/2008/06/080609_tv_dunya_gundemi.shtml
 3. ^ http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2008/06/080603_bbcturkish_tvlaunch.shtml

Dış bağlantılar

 • BBC Türkçe Servisi web sitesi
 • BBC Dünya Servisi web sitesi
 • BBC Dünya Servisi'nin tüm dil bölümleri


BBC Türkçe Hakkında Bilgi


BBC Türkçe
BBC Türkçe

BBC Türkçe Hakkında Video


BBC Türkçe konusunu görüntülemektesiniz.
BBC Türkçe nedir, BBC Türkçe kimdir, BBC Türkçe açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video