Bayağı pisi balığı


Pisi balığı (Platichthys flesus), Pleuronectidae familyasından bir balık türü.

Konu başlıkları

  • 1 Özellikleri
  • 2 Üreme
  • 3 Dağılımı
  • 4 Dış bağlantılar

Özellikleri

Kamuflajın etkisi. Çevresinin rengiyle uyum sağlayan bayağı pisi balığı. Kuzey Avrupa'nın kıyı sularında yaşayan bayağı pisi balığı yenilen bir balık olarak bilinir.

Vücut üstten ve alttan yassılaşmıştır. Gözler vücudun sağ tarafında olup, gözlerin bulunduğu sırt yeşilimsi veya sarımsı kahverengi lekelerle kaplıdır. Sırt yüzgeci başta gözden, kuyruk yüzgeci kaidesine kadar devam eder, kuyruk yüzgeciyle birleşmez. Üst kısmının rengi esmer, kısmen kahverengi, koyu noktalı, alt tarafı ise beyazdır. Vücut küçük pullarla kaplıdır. Yan çizgi gözün bulunduğu tarafta göğüs yüzgeci etrafında kıvrımlıdır. Sırt ve anüs yüzgeçleri kuyruk yüzgecine ulaşmaz.

Üreme

Pisi balıkları, yeterli miktarda yiyecek buldukları kumlu deniz tabanlarında yaşayan yassı balıklardır. Ancak yetişkin pisi balıkları yumurtalarını bu bölgede bırakacak olurlarsa, akıntılar savunmasız yumurtaları güvenli yerlerinden uzağa taşıyacaktır. Bu nedenle pisi balıkları akıntıya karşı yüzerek, suyun daha derin olduğu başka bir yere doğru göç ederler. Bu göç sırasında 60 milyon pisi balığının yumurtlamak üzere toplandığı tahmin edilmektedir. Güvenlikli sularda yumurtadan çıkan yavru yassı balıklar deniz yüzeyinde kalarak bir ay kadar beslenirler ve gelişirler. Bir ayın sonunda akıntıyla beraber sürüklenerek beslenme bölgesine geri gelirler. Bu süre içinde yavru pisi balıkları ebeveynlerine benzeyen balıklar haline gelmişlerdir. Onlar da büyük balıklar gibi su dibine inerler ve orada yaşamlarını sürdürürler. Büyüklüğü ortalama 20-25 cm dir, maksimum 50 cm olur.

Dağılımı

Kuzeydoğu Atlantik sahilerinde, Kuzey Denizi, Baltık Denizi, Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz de yaşar.

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Bayağı pisi balığı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Bayağı pisi balığı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.


Bayağı pisi balığı Hakkında Bilgi


Bayağı pisi balığı
Bayağı pisi balığı

Bayağı pisi balığı Hakkında Video


Bayağı pisi balığı konusunu görüntülemektesiniz.
Bayağı pisi balığı nedir, Bayağı pisi balığı kimdir, Bayağı pisi balığı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video