Bayağı çakır kuşu


Bayağı çakır kuşu (Accipiter gentilis), atmacagiller (Accipitridae) familyasından kıvrık, kısa gagalı, ince uzun keskin pençeli, bir atmaca türü.

Sırtı koyu kahverengi veya gri tüylü, göğsü beyaz ve enine kahverengi çizgili atmacaların en irisi olup, 55-60 cm boyundadır. 120 cm kadar kanat açıklığına sahip, çok iştahlı ve saldırgan bir kuştur. Alçaktan uçtuğu için doğan avcılar tarafından, tavşan ve keklik avında kullanılır. Ateş ve sarımsı bir ışık gibi parlayan gözleri vardır.

Konu başlıkları

  • 1 Ömrü ve dağılımı
  • 2 Beslenme
  • 3 Üreme
  • 4 Dış bağlantılar

Ömrü ve dağılımı

Ömürleri 70-80 yıla kadar varan bu kuşların Türkiye'de yaşayanları kış mevsiminde Kuzey Afrika ve Hindistan'a göç ederler.

Yaşam şekli Diğer atmacalar gibi kısa geniş kanatlarının uçları yuvarlanmış ve yelpaze gibi açılan uzun kuyruğu sayesinde ağaçlar arasında rahatça manevralar yaparak avını takip eder.

Beslenme

Güvercin, ada tavşanı ve sincap gibi hayvanları avlayarak beslenir. Tavukları kümeslerine kadar kovaladığı olur. Yuvasına yaklaşan insana hırsla saldırır. Bazı bölgelerde "çıkıp-çakar" adı çok eskilere dayanır. Erkekler dişilerden küçüktür.

Üreme

Yüksek ağaç tepelerinde yuva kurarlar. Yuva içini saç, kıl ve kök püskülleriyle döşerler. Nisan ve Mayıs'ta 3-5 yumurta yumurtlar. Dişi 40 gün kadar (35-42 gün) kuluçkaya yatar, yavrular bir buçuk ay kadar (36-40 gün) yuvada kalarak anne tarafından beslenir. Genç çakır kuşları açık kahverengi tüylü ve sarı gözlüdür.

Dış bağlantılar

Virtual Birds'de Bayağı çakır kuşu kuşunun kuş sesi bulunur.Bayağı çakır kuşu Hakkında Bilgi

Bayağı çakır kuşu

Bayağı çakır kuşu
Bayağı çakır kuşu

Bayağı çakır kuşu Hakkında Video


Bayağı çakır kuşu konusunu görüntülemektesiniz.
Bayağı çakır kuşu nedir, Bayağı çakır kuşu kimdir, Bayağı çakır kuşu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video