Başköy, Kastamonu


Başköy, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Yemekleri
 • 4 Coğrafya
 • 5 İklim
 • 6 Nüfus
 • 7 Ekonomi
 • 8 Muhtarlık
 • 9 Altyapı bilgileri
 • 10 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adı içinden geçmekte olan akarsudan kaynaklanır. suyun başı orada olduğu için köye başköy denmektedir.

Köyün Adı.: Köyün Orta yerinde bulunan dere seviyesin 10 metre civarında yüksekte bulunan ve 20 derece civarında ılık olarak tabandan çıkmakta olan geliri 3 parmak pompa kapasitesinde devamlı olarak akan. Köy halkının BAŞIN SUYU dedikleri sudan almaktadır. Ayrıca Köyün ortasından geçen dereye yukardan hiç su gelmediği halde sadece köyün içine 100 metre mesafede 2 kanala yetecek kadar su çıkarak kuru dere çay haline gelmektedir.Bundan başka Köyün hemen yakınında Acısu deresi denilen yerden Maden suyu,Gicik suyu, Ilıcakbaşı gibi su kaynaklarıda bulunduğundan. BAŞKÖY adını almıştır. Not.:Başın suyu.10-15 metre çapında 1 metre derinlikte göl halinde dipten hava kabarcıkları ile beraber güzel bir manzara arzederek çıkmakta iken 1968 yılında D.S.İ.tarafından havuz haline getirilmiştir.

Köyde hicri 1214 tarihinde yapılan tarihi bir cami vardır.Çatısı 2008 yılında köy halkı tarafından restore edilerek sacla kaplanmıştır.

Kültür

Köyün [[gelenek.: Ramazan ve Kurban bayramı arife günü akşamları Köyün en yakın hakim tepesi olan Bayram tepesinde. Bu tepenin adı BAYRAM TEPESİDİR köyün erkek çocukları, kuvvetlice Bayram ateşi yakar olanca güçleri ile bayram manileri söylerler. Bayram sabahı bayram namazından önce ellerinde sofra bezi etrafından tutarak evlerin önlerinde maniler okuyarak, tüm evleri dolaşır, Şeker, Ceviz, leblebi, kek vs. ne verilirse toplayıp paylaşırlar.'ancak bu gelenek yeni nesil tarafından unutulmaktadır Fakat Bayramlarda Köylüler Toplu halde mahalle mahalle evlere dağılıp 2-3 gün yemekli Bayramlaşmalar yapılmaktadır.Köylülerin ortak olarak kullandıkları köy hamamı vardır.

Yemekleri

Başköyün en eski geleneksel yemeği: Kül çöreği ya da ACISU ÇÖREĞİDİR. Bu çörek acısu deresinden çıkan acısu dedikleri maden suyu ile yoğrulan hamurdan. ocakta yakılan ateşin altına özel yapılmış çörek cabasının altında pişirilen, çörektir.

Bu çörek Çevre köylülercede bilinen aynı sudan alınarak yapılan meşhur bir çörektir. Bundan Başka İçine soğan piyazlı patetes ve kıyma karışık yapılan MANTI . Etli Ekmek.Patetesli ekmek. Yoğurtlu ekmek özel yemekleridir.

Coğrafya

Kastamonu merkezine 18 km uzaklıktadır. Yazları köylülerin hayvanları otlatmak için çıktıkları geniş bir yayla vardır. Köyde suyun çıkma seviyesi çok azdır köyün ortasında bulunan dereden hemen hemen 20–30 cm kazıda suya ulaşılmaktadır.Köyde yeşilin her tonu mevcuttur.Çevresi çam ormanlarıyla örtülü olan köyde mükemmel bir dağ havası vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 196
1997 182

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Yusuf Vahitoğlu 2004 - Yusuf Vahitoğlu 1999 - Yusuf Vahitoğlu 1994 - Yusuf Vahitoğlu 1989 -Yusuf Vahitoğlu 1984 -Yusuf Vahitoğlu

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat okul ilköğretimin birinci kademesini gerçekleştirmektedir. ikinci kademe ise Subaşı köyünde bulunan Şehit Yavuz Ulutaş Çelikoğlu ilköğretim okulan gitmektedir.Fakat 2007 yılından itibaren öğrenci azlığı nedeniyle köydeki ilk öğretim okulu kapanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve (internet vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Başköy, Kastamonu Hakkında Bilgi

Başköy, Kastamonu

Başköy, Kastamonu
Başköy, Kastamonu

Başköy, Kastamonu Hakkında Video


Başköy, Kastamonu konusunu görüntülemektesiniz.
Başköy, Kastamonu nedir, Başköy, Kastamonu kimdir, Başköy, Kastamonu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru