Ban Ki-mun


Ban Ki-moon (d. 13 Haziran 1944 Eumseong, Chungcheongbuk-do), Güney Koreli politikacı ve 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Birleşmiş Milletler Genel Sekreteridir.

1944 doğumlu Ban Ki-moon, 1962 yılında Amerikan Kızılhaç'ının düzenlediği bir kompozisyon yarışmasını kazanması sonucunda ABD Başkanı John F. Kennedy ile tanışmıştır. Ki-moon 1970 yılında Seul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu, Harvard Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi okudu.

Ocak 2004 - Aralık 2006 tarihleri arasında Güney Kore hükümetinde Dışişleri ve Ticaret bakanı olarak görev yaptı. 1 Ocak 2007 tarihinde de Kofi Annan'dan BM Genel Sekreterliği görevini devraldı.

Konu başlıkları

  • 1 Hayatı
    • 1.1 Çocukluğu
    • 1.2 Eğitim
    • 1.3 Aile yaşantısı
    • 1.4 Kişisel yaşantısı

Hayatı

Çocukluğu

Ban 1944 yılında Kuzey Chungcheong'da bulunan Chungcheongbuk adlı ufak bir köyde dünyaya gelmiştir. O tarihlerde Kore, Japonya egemenliği altındaydı. 3 yaşına geldiğinde ailesi Chungju köyüne taşındı. Babası kurduğu işte iflas ettikten sonra ailesi ciddi bir geçim sıkıtısı içine düştü. Ban 6 yaşına geldiğinde, Kore Savaşı da patlak verdiği dönemde, ailesiyle kırsal kesime yerleştiler. Savaştan sonra ailesiyle Chungju'ya geri döndüler. ABD ordusuna mensup Amerikan askerleri Ban'ın tanıştığı ilk Amerikanlar oldu.

Eğitim

Ortaokulda Ban İngilizce'deki başarısından ötürü göze çarpıyordu. 1952'de sınıfı tarafından, zamanın Birleşmiş Milletler genel sekreteri Dag Hammarskjöld'e mektup atması için seçilmişti. Ancak mektubun ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyor. 1962'de Ban Kızılhaç tarafından düzenlenen bir kompozisyon yarışmasında birinci oldu. Ödül olarak, ailesiyle aylarca yaşadığı San Francisco'de tatil yapma imkânı kazandı. Yine bu tatil esnasında zamanın ABD Başkanı John F. Kennedy ile tanıştı. Toplantıda bir gazeteci tarafından kendisine büyüyünce ne olmak istediği sorulduğunda Ban "Diplomat olmak istiyorum" demişti.

Ban Ki-moon 1970'te Seul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1985 yılında Harvard Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Ban Ki-moon Korece dışında İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca konuşabilmektedir.

Aile yaşantısı

Ban Ki-moon, Yoo Soon-taek ile 1962'de, lise döneminde tanıştı. Kendisi ile 1971 yılında evlendi. Şu anda 2 kız 1 erkek olmak üzere, 3 tane yetişkin çocukları bulunmaktadır. En büyük kızı, Seon-yong, Seul'deki Kore Vakfı için çalışmaktadır. Oğlu, Woo-hyn California Üniversitesi'nde masterını yapmakta, diğer kızıysa Nairobi'de UNICEF için çalışmaktadır.

Dini hakkında gelen bir soruya "..belki başka bir zaman din ve inançlar ile ilgili konuşmalara zaman ayırabiliriz." şeklinde yanıt vermişti. Ban Ki-noon'un annesinin ise Budist olduğu biliniyor.

Kişisel yaşantısı

Kore Dışişleri Bakanılığında çalışırken kendisine "bürokrat" anlamına gelen "Ban-chusa" takma ismi verilmişti. Aslında bu isim hem iyi hem de kötü yöne çekilebiliyor: Ban'ın yönetim konusundaki dikkat ve başarısını överken, biraz da karizma yoksunu bir anlam içeriyor. Kore basını ise, zor sorulardan çok iyi kurtulduğu için kendisine "yılan balığı" ismini takmış.

Ban'ın çok kesin bir çalışma planı var. Beş dakikalık bloklara bölünmüş bir rutini var. Günde beş saat uyuduğu ve işe asla geç gelmediği biliniyor. Kore'de çalıştığı yıllarda sadece kızının düğünü için resmi izin almış.

Ban'ın tek hobisinin golf oynamak olduğu ve senede birkaç golf maçı yaptığı da biliniyor.

Genel Sekreter olarak seçildikten sonra, Aralık 2006'daki BM üyeleri yemeğinde, Santa Claus Is Coming to Town adlı şarkıyı "Ban Ki-moon is coming to town" olarak söyleyerek herkese büyük bir sürpriz yapmıştı.Ban Ki-mun Hakkında Bilgi

Ban Ki-mun

Ban Ki-mun
Ban Ki-mun

Ban Ki-mun Hakkında Video


Ban Ki-mun konusunu görüntülemektesiniz.
Ban Ki-mun nedir, Ban Ki-mun kimdir, Ban Ki-mun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru