Tue . 19 Mar 2019

Balcı, Ortaköy

balcı ortakoey 360, balcı ortakoeyde
Aksaray (68) iline bağlı Ortaköy İlçesinin doğusunda yer alan Balcı Kasabası, Ekecik Dağı'nın kuzeyine bakan düzlük alana kurulmuştur. Kasaba üç mahalleden oluşmaktadır: Yukarı Mahalle, Aşağı Mahalle, Karşı Mahalle. Kasabanın ismi olan Balcılıkla ilgisi olmamakla birlikte küçük ölçekli de olsa arıcılıkla uğraşan aileler bulunmaktadır. Balcı Belediyesi 1949 kurulmuştur. Kasabada belediye, Lise, İlköğretim Okulu, Aile Sağlığı Merkezi, Ptt Acentesi bulunmaktadır. Ulaşım yönünden bazı sıkıntıları bulunmakla beraber ilçeye ulaşım Belediyenin otobüsü, şahıs midibüsleri, diğer köy ve kasabalardan gelen araçlarla sağlanabilir. Balcı Kasabası coğrafi konum itibariyle Nevşehir'e 75 Km, Kırşehire 40 Km, Aksaray'a 50 Km'dir. Kasabada 2 adet gölet bulunmaktadır, gölet civarları piknik ve mesire alanı için çok müsait olduğundan hafta sonları birçok kişi buralara piknik yapmaya gelmektedirler. Yukarı Mahalle Göletinin doğu ve kuzey kısımlarını kaplayan tepelere 8000 dönümlük alana Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman ağaçları dikildi. Halen orman ağaçları dikimine devam edilmektedir.

Balcı Kasabası yerleşim yerinde 800 civarında ev, Nüfus (2011 Yılı Türkiye İstatistik Kurumu 1592) nüfus vardır. Efsanelere bakılacak olursa, Balcı Kasabası 4000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Kasabanın okuryazar oranı çok fazladır. Hemen hemen şu anda kasabada mevcut olan nüfusun bir o kadarı da Türkiye'nin birçok yerinde büyük devlet adamı ve yüksek bilim adamı olarak çalışmaktadır. Fakat emekli olduklarında kasabaya gelmeyip bulundukları şehirde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bunun için kasabada meşhur bir söz vardır. "Türkiye'nin neresine gitsen bir Balcılıyla karşılaşırsın." sözü darbı mesel haline gelmiştir. Kasabanın yurt dışında çalışan insanları da çoktur. Yurt dışında çalışan işçiler yatırımlarını ilçelerine yapmadıkları gibi kasabalarına da yapmamaktadırlar. Daha uzak il ve ilçelere gitmektedirler. Bu nedenle kasaba nüfusunun önemli bir kısmı dışarıya göç vermektedir. Bu da kasabada nüfusunun azalmasına neden olmaktadır. Kasabada iş imkânı olmadığı için iş aramak için başka yerlere göç eden gençler, kasabada kalmadıkları için, kasaba okullarındaki öğrenci sayısı da günden güne azalmaktadır.

KÜLTÜR:

Askere giden gençleri topluca yemeğe davet etme, uğurlarken ceplerine harçlık koyma, davul zurna çaldırma topluca cami önünde dua ederek uğurlamak gibi gelenekler mevcut olmakla birlikte bu gelenekler diğer köylerde de mevcuttur. Son yıllarda kültür şenlikleri düzenlenmektedir. Balcı Kasabasının düğünleri genel olarak ilk gün dua ile bayrak kaldırma, nişan- kına, düğün günü şeklinde yapılır, düğünler takriben 2-3 gün sürer düğünlerde gelen misafirlere yemek ve yatacak yer sağlanır. Halk Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma, birlik ve beraberliği sever bunun en güzel örneği düğünlerde sergilenir. Düğünlere davet edilen halk düğün sahiplerine maddi ve manevi desteklerini esirgemezler. Kasabanın yemek kültürü çok gelişmiş değildir orta anadolu kasabalarıyla birebir benzerlik göstermektedir. Kasabaya özgü bir yemek kültürü yoktur ancak bayramdan önceki gün (arefe günü)kömbe yapılır, çocukların dişleri çıktığı zaman diş hediği yapılır, kadın ve genç kızlar zaman zaman toplanıp kısır dedikleri bulgurdan yapılan yiyecek yapmaktadırlar. Zaman zaman değişiklik gösterse de Yemekler: Mantı, Erişte, Bulgur Pilavı, Yaprak Cacığı, Patates Yemeği, Tavuk Doldurma, Laha Sarma, Yaprak Dolma, Kuru Fasülye, Yeşil Fasülye, Etli-Etsiz Bamya tarzında genel yemeklerdir. Kasaba kadınları imece usulü kışlık yufka ekmek yaparlar zaman zaman ailede aileye yufka yapma süresi değişmektedir.

EKONOMİ

Kasabanın genel ekonomisi tarım ve hayvancılıktır azda olsa modern tarzda hayvancılık yapan ailelerin olduğu savunulabilir, kasabada arpa, buğday, şeker pancarı, patates tarımı yapılmaktadır. Meyve yetiştiriciliği son zamanlarda yoğunlaştığı gözlenmiştir meyve olarak elma, kayısı ve bu tarzda meyve tarımı yoğunluk kazanmıştır. Kasabada sebze olarak, domates, biber, salatalık, soğan, patates,bamya gibi türden karasal iklime uyum sağlamış sebze tarımı yoğun olarak yapılmaktadır. Kasabada emekli olan insan sayısı fazlalığı ekonomiye katkısı gözardı edilmez.

Dış bağlantılar

.....

  • Yerelnet
  • Ortaköy haber portalı
  • Aksaray Valiliği
  • aksaray il ve ilceleri belde koy ve kasabalari

balcı ortakoey 360, balcı ortakoeyde


Balcı, Ortaköy Hakkında Bilgi

Balcı, Ortaköy


  • user icon

    Balcı, Ortaköy beatiful post thanks!

    29.10.2014


Balcı, Ortaköy
Balcı, Ortaköy
Balcı, Ortaköy konusunu görüntülemektesiniz.
Balcı, Ortaköy nedir, Balcı, Ortaköy kimdir, Balcı, Ortaköy açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Makoto Okubo

Makoto Okubo

Makoto Okubo d 3 Mart 1975 eski bir Japon futbol oyuncusudur İstatistikleri Kulüp performansı Lig ...
Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar. Güney Kutbu Antarkti...
Bojan Markovski

Bojan Markovski

Bojan Markovski (d. 8 Ağustos 1983), Makedon futbolcu. Kıbrıs 1.Lig takımlarından Apollon Limassol'd...
Sai Mustafa Çelebi

Sai Mustafa Çelebi

Osmanlı şair, nakkaş (ressam) ve biyografi yazarı. (d.?-ö.1595, İstanbul) Çocukluk arkadaşı Mimar Si...