Bahçekaya, İnegöl


Bahçekaya, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Bahçekaya Köyü 1878 (eski takvime göre 1293'e denk geldiği için 93 harbi diye meşhur) Osmanlı-Rus hari sonunda GÜRCİSTAN'ın BATUM bölgesinden gelen gürcülerin kurmuş olduğu bir gürcü köyüdür. Derenin batı tarafında bulunan ve akraba ailelerden oluşan Mesruriye köyünün Çürüksu mahallesi olarak bilinen köy, muhtar Hasan Aydın ve mahalle sakinlerinin girişimleri ile 1993 tarihinde Mesrüriye Köyünden ayrılmış ve halk arasında her iki mahallenin ortak adı olan Bahçekaya Köyü olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Mesruriye köyü ile bahçekaya köyü halk arasında eskiden beri öteki bahçakaya-beriki bahçekaya diye ifade edilmektedir.

Kültür

Köyde okur/yazar oranı yüzde yüz olup kültür düzeyi yüksektir. Köyden avukat, hakim, doktor, müftü, öğretmen, astsubay, belediyeci vb. çok sayıda memur ve amirler çıkmıştır. Köy halkı Gürcistan'ın Acara bölgesinden göç ederek gelip bu köyü kurmuş olan akraba ailelerden oluşmaktadır.

Düğünler: Akordion eşliğinde kafkas yöresi halk oyunları ve şarkıları söylenerek büyük bir çoşku ile yapılmaktadır. Düğünlerdeki bu gelenek halen ilk günkü gibi devam etmektedir.

Yemekler: En lezzetli phalobyay bu köyde yapılır. Doşorva,gürcülerin en kral çorbalarındandır. Hapişorva,papa, Kerçhi lobya,khemeli lobya, kveli mohrakili, havisi, hasutay, malahto, sosolay,sinori,katmi horsis pipinay,cadi cimuri, cadiyani mazoni(yoğurt),zi şorva ve buna benzer geleneksel ev yemek kültürü çok zengin bir çeşide sahiptir.

Coğrafya

Uludağın doğu uzantısı olan Alaçamdan sonra gelen Kazmit yaylasının eteğinde, Bursa iline 62 km, İnegöl ilçesine 27 km. uzaklıkta, Tahtaköpü beldesi ile kaplıcalarıyla ünlü Oylat arası yolu üzerinde kurulu Ormanlık bir köy olan Bahçekayanın rakımı 850 mt.'dir. Yeşil bitki örtüsü ve manzarası büyüleyici güzelliktedir. Her türlü meyve, sebze ve en kaliteli kestane yetişir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 200
1997 171

Ekonomi

Köyün ekonomisi mevsimlik orman işçiliği, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köydeki öğrenciler daha önce Mesruriye köyü ilk okuluna giderken, halihazırda Tahtaköprü ilköğretim okulu'na taşımalı olarak gitmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur, en yakın sağlık ocağı Tahtaköprü'dedir. Köy yolu ilk 2006 da en son 2013 'de asfaltlanmış olup köyde elektrik ve sabit telefon da vardır. İçme suyu için 2013 yılında yeni bir su hattı çekilerek köy üzerine içme suyu deposu yapılmış ve içme suyu sorunu kökten çözülmüştür.

Dış bağlantılar

  • Bahçekaya köyü web sitesi


Bahçekaya, İnegöl Hakkında Bilgi

Bahçekaya, İnegöl

Bahçekaya, İnegöl
Bahçekaya, İnegöl

Bahçekaya, İnegöl Hakkında Video


Bahçekaya, İnegöl konusunu görüntülemektesiniz.
Bahçekaya, İnegöl nedir, Bahçekaya, İnegöl kimdir, Bahçekaya, İnegöl açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video