Ayvatlar, Balıkesir


Ayvatlar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
  • 2.1 Coğrafya ve İklim
 • 3 Nüfus
 • 4 Ekonomi
 • 5 Muhtarlık
 • 6 Altyapı bilgileri
 • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Rivayete göre eskiden köyün girişinde büyük bir ayva ağacı bulunmaktaymış.Bu köye gelenler atlarını bu ağaca bağlıyorlarmış. Zaman içinde "ayva" ve "atlar" kelimeleri birleşerek "Ayvatlar" kelimesini oluşturmuştur.Köyün kökeni konya karamandan gelen konar-göçer karakeçili ve hardal yörüklerinden oluşmaktadır. Esasen Susurluk Çataldağ ile İzmir bergama-Dikili arasında konar göçer hayat sürmekteydiler. Köyde hemen her haneden Çanakkale'de şehit düşmüş insan vardır.Köyün arka merasından çıkan ayvatlar suyu lezzetiyle yörede meşur olup,işlenmektedir.Köyde her yılın mayıs ayında yüksek katılımla yörük-türkmen şenlikleri kutlanmaktadır.

Kültür

Köy bir Yörük köyüdür. Köyde Yörük Gelenekleri canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla köyde geleneksel olarak her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında (Cumartesi-Pazar) Ulusal Yörük-Türkmen Şenliği düzenlenmektedir. Ayrıca köyün gençlerinden oluşan folklor ekibi vardır.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi karasal iklim etki alanı içerisindedir. Merkeze 12 km. uzaklıktadır.Bitki örtüsü küçük odunsu ağaçlardır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 327
1997 302

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde kurulan kooperatif sayesinde Ayvatlar'ın meşhur suyu damacalanıp büyük şehirlerde pazara sunulmaktadır.

İnşaat sektöründe ve şehir düzenlemesinin vazgeçilmez hammaddesi olan andezit, bazalt, tüf ve tüfitler açısında elimizde geniş alanlarda yüzeylenen volkanitler önemli bir potansiyel rezerve sahip olup, Ayvatlar Köyü'nde halen işletilen bir ocak bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2009 Mustafa AKKEÇİ
2004 Alaattin SAVRAN
1999 Alaettin SAVRAN
1994 Alaattin SAVRAN
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır'

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Ayvatlar Köyü İnternet Sitesi
 • Yerelnet


Ayvatlar, Balıkesir Hakkında Bilgi

Ayvatlar, Balıkesir

Ayvatlar, Balıkesir
Ayvatlar, Balıkesir

Ayvatlar, Balıkesir Hakkında Video


Ayvatlar, Balıkesir konusunu görüntülemektesiniz.
Ayvatlar, Balıkesir nedir, Ayvatlar, Balıkesir kimdir, Ayvatlar, Balıkesir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video