Aydın, Şuhut


Aydın, Afyon ilinin Şuhut ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Aydın köyü 5-6 yüzyıl önce kurulmuş olup bu çevredeki en eski yerleşim merkezlerindendir. Bu çevreye Aydın ilinden gelen bir ailenin yerleşmesi ve "Aydınlının köyü" denilmesi sebebi ile zamanla Aydın Köyü adını almıştır.

Coğrafya

Afyonkarahisar'ın merkezine 35 km uzaklıktadır.

Aydın Köyü, Şuhut ilçe merkezini Sandıklı ilçesine bağlayan yol üzerinde kurulmuştur. İlçe merkezine uzaklığı 7 km’dir. Kuzeyinde Ortapınar ve Senir Köyleri, doğusunda Mahmut Köyü, batısında Kavaklı Köyü vardır. Köy Aydın deresinin aktığı dar bir alan üzerine kurulmuştur. Etrafı dağlarla çevrili olup, ekilebilen arazi sadece Aydın deresi boyunca bulunmaktadır.

İklim

Aydın Köyü Ege Bölgesi’nde olmasına rağmen köy ve çevresinde karasal iklim şartları hüküm sürmektedir. Kışları sert ve soğuk, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Bitki örtüsü ise köyde karasal iklim hüküm sürdüğü için bozkırdır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 950
2000 607
1997 612

Ekonomi

Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Tarım faaliyetleri genellikle vadi boyunca dar alanlarda yapılmaktadır. En fazla yetiştirilen tarım ürünleri: haşhaş, patates ve şekerpancarıdır. Köyde hayvancılıkta yapılmaktadır. Besi hayvancılığı ve koyun yetiştiriciliği önemli yer tutar. Besi hayvancılığını ve hayvan ıslahını geliştirmek için hayvan ıslahı istasyonu kurulmuştur. Genç nüfusun büyük bir bölümü inşaat işinde çalışmakta olup, geçici işçi olarak çevre il ve ilçelere gitmektedir. Köyde 1986 yılından bu yana halıcılık kursları açılmış olup, evlerde halı tezgahları kurulmaya başlanmıştır

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi döşenme aşamasında olup çalışmalar sürmektedir. Ayrıca Köyün ana sokakları parke taşı döşenmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

  • Yerelnet


Aydın, Şuhut Hakkında Bilgi


Aydın, Şuhut
Aydın, Şuhut

Aydın, Şuhut Hakkında Video


Aydın, Şuhut konusunu görüntülemektesiniz.
Aydın, Şuhut nedir, Aydın, Şuhut kimdir, Aydın, Şuhut açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video