Avrupa'da siyaset


Avrupa’da Siyaset, Avrupa kıtasında devam eden ve sürekli değişim gösteren siyasi konularla ilgilenir. Bu kıtanın siyasi problemleri diğer kıtalara göre daha detaylı ve karmaşıktır çünkü mevcut problemlerin geçmişi görece daha uzundur; ayrıca Birleşik Avrupa için politik birliğin sağlanmasına yönelik çalışmalar da mevcut siyasi sorunların boyutunu daha da karmaşıklaştırmaktadır.

Konu başlıkları

 • 1 Günümüz Avrupası’nda siyasi ortam
 • 2 Uluslararası Organizasyonlar
  • 2.1 Avrupa Birliği
  • 2.2 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı
  • 2.3 Avrupa Konseyi
  • 2.4 Avrupa Serbest Ticaret Birliği
  • 2.5 Bağımsız Devletler Topluluğu
  • 2.6 İskandinav Kurulu
  • 2.7 Karadeniz Ekonomik İşbirliği
  • 2.8 NATO

Günümüz Avrupası’nda siyasi ortam

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasından beri Modern Avrupa’daki siyaset ağırlıklı olarka Avrupa Birliği’nin hakimiyetindedir. Demir Perde’nin inmesinden beri Avrupa Birliği doğuya doğru genişlemiş ve eski Komünist devletlerin çoğuna üyelik hakkını sağlamıştır. 2007 itibariyle Avrupa Birliği’ne üye devlet sayısı 27’dir. Üyeliğe adaylık müzakeresine başlamış ülkeler Hırvatistan, Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye'dir. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan, İzlanda ve Kosova’nın da yakın gelecekte üyelik görüşmelerine başlaması beklenmektedir.

Her ne kadar Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler Soğuk Savaş’ın sona ermesinden beri oldukça gelişme göstermiştir. Ancak eski Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı ülkelerinin, başta NATO ve Avrupa Birliği olmak üzere, Avrupa’daki politik oluşumlara katılması sebebiyle Rusya ile Avrupa Birliği arasından zaman zaman siyasi gerginlikler yaşanmaktadır.

Avrupa’daki ülkelerin çoğunluğu ya Avrupa Birliği’ne katılmıştır ya da katılma arzusundadır. Referandumlarından hayır cevabı nedeniyle İsviçre 1992 yılından beri Norveç de 1994 yılından beri birlik ile görüşmelerini askıya almıştır. Andorra, Lihtenştayn, Monako, San Marino ve Vatikan'nın Avrupa Birliği ile çok sıkı bağlantıları vardır ve birliğe üye olabilmeleri mümkün olduğu halde üyelik süreçleri gündemde değildir. Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Rusya ve Ukrayna’nın birlik ile ilişkileri gelişmektedir ama üyelik görüşmeleri henüz gündemde değildir.

Avrupa’da halen çözülememiş birçok problem vardır ancak en önemlileri Balkanlar’da, Kafkasya bölgesinde, Kuzey İrlanda’da ve İspanya’nın Bask bölgesindedir.

Freedom House adlı kuruluşun 2008’de yayınladığı rapora göre liberal demokrasiye henüz sahip olmayan Avrupa ülkeleri Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna, Kosova ve Rusya’dır.

Uluslararası Organizasyonlar

Avrupa Birliği

Ana madde: Avrupa Birliği

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı

Ana madde: Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı

Avrupa Konseyi

Ana madde: Avrupa Konseyi

Avrupa Serbest Ticaret Birliği

Ana madde: Avrupa Serbest Ticaret Birliği

Bağımsız Devletler Topluluğu

Ana madde: Bağımsız Devletler Topluluğu

İskandinav Kurulu

Ana madde: İskandinav Kurulu

Karadeniz Ekonomik İşbirliği

Ana madde: Karadeniz Ekonomik İşbirliği

NATO

Ana madde: NATO

Avrupa'da siyaset Hakkında Bilgi


Avrupa'da siyaset
Avrupa'da siyaset

Avrupa'da siyaset Hakkında Video


Avrupa'da siyaset konusunu görüntülemektesiniz.
Avrupa'da siyaset nedir, Avrupa'da siyaset kimdir, Avrupa'da siyaset açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru