Avrupa jaguarı


Avrupa jaguarı (Panthera gombaszoegensis) kedigiller familyasından yaklaşık olarak 1,5 milyon yıl önce yaşamış olan ve Avrupa'da bulunan ilk Panthera türüdür. İlk fosil kalıntılarına İtalya'nın Olivola kazı alanında rastlanmış ve Panthera toscana adı verilmiştir. Daha sonra benzer örnekler İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa ve Hollanda'da bulunmuştur. Bazen jaguarın (Panthera onca) bir alt türü olarak tanınır.

Avrupa jaguarı Güney Amerika'da bulunan jaguardan daha büyüktü ve dolayısıyla da daha büyük hayvanları avlayabiliyordu. Panthera gombaszoegensis 'e benzeyen başka fosillere de Pleistosen dönemin başlarında Doğu Afrika'da rastlanmıştır. Bu fosillerde hem aslan hem de kaplan benzeri özellikler yer alıyordu.

Avrupa jaguarı büyük bir olasılıkla yalnız yaşayan bir hayvandı. Günümüz jaguarına benzeyen özelliklere sahip, ormanda yaşayan bir kedi olduğu düşünülmektedir ancak yakın zamandaki çalışmalar Avrupa jaguarı ile ormanlık alanlar arasındaki bağlantının sanıldığı kadar da güçlü olmadığını göstermektedir.

Kaynakça

  • A. Turner: The big cats and their fossil relatives. Columbia University Press, 1997.ISBN 0-231-10229-1
  1. ^ Hemmer, H & R.-D. Kahlke. 2005. Nachweis des Jaguars (Panthera onca gombaszoegensis) aus dem späten Unter- oder frühen Mittelpleistozän der Niederlande. Deinsea, Annual of the Natural History Museum Rotterdam. S. 47-57. (Pdf formatında tam metin.)
  2. ^ O'Regan, H.J., A. Turner & D.M. 2002. Wilkinson. European Quaternary refugia: a factor in large carnivore extinction? Journal of Quaternary Science 17(8) 789–795. (Pdf formatında tam metin.)


Avrupa jaguarı Hakkında Bilgi


Avrupa jaguarı
Avrupa jaguarı

Avrupa jaguarı Hakkında Video


Avrupa jaguarı konusunu görüntülemektesiniz.
Avrupa jaguarı nedir, Avrupa jaguarı kimdir, Avrupa jaguarı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru