Fri . 18 Dec 2018

Aviyonik

aviyonik
Aviyonik (İngilizce Avionics : Aviation Electronics) havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemlerini için kullanılan terimdir.

Aviyonik sistemleri arasında komünikasyon, navigasyon, birden fazla sistemin görüntü ve yönetimi ve bireysel işlevleri gerçekleştirmek için uçaklara takılan yüzlerce sistem sayılabilir. Bu sistemler bir polis helikopterinin arama spotu gibi basit bir sistemden havadan erken uyarı platformları gibi komplike sistemlere kadar çeşitlidir.

Terim İngilizce havacılık anlamına gelen "aviation" ile elektronik anlamına gelen "electronics" kelimelerinden türetilmiştir

Konu başlıkları

 • 1 Tarihi
  • 1.1 Modern aviyonikler
 • 2 Uçak aviyonikleri
  • 2.1 Komünikasyon
  • 2.2 Navigasyon
  • 2.3 İzleme
  • 2.4 Uçuş kontrol sistemleri
  • 2.5 Çarpışma önleyici sistemler
  • 2.6 Kara kutular
  • 2.7 Meteoroloji sistemleri
 • 3 Kaynaklar
 • 4 Referanslar
 • 5 Dış bağlantılar

Tarihi

Bir F15E savaş uçağının aviyonikleri kabaca uçağın üretim masraflarının %80'ine denk gelir.

Aviyonik terimi ilk kez gazeteci Philip J. Klass tarafından "havacılık elektroniği" ifadesinin İngilizce karşılığının birleşik sözcüğü olarak kullanılmıştır. Bugün kullanılan pek çok modern aviyoniklerin geçmişi ve geliştirmesi 2. Dünya Savaşı dönemindeki çalışmalara dayanır. Örneğin, günümüzde etkin bir şekilde kullanılan otopilot sistemleri, bombardıman uçaklarının, hassas hedefleri vurabilmesi için yüksek irtifalarda sürekli ve istikrarlı oranda uçması için geliştirilmiştir. Bu gelişmelerden en çok bilinen olanı, radarın İngiltere, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı dönemde geliştirilmesi sayılabilir. Modern aviyonik askeri uçak harcamalarının önemli bir kısmıdır. F‑15E gibi veya şu anda kullanımda olmayan F‑14 uçaklarının maliyetlerinin yüzde 80 civarında oranı aviyonik sistemler için harcanır.

Sivil havacılıkta da benzer şekilde aviyoniklerin uçak maliyetlerindeki payı oldukça fazladır. Uçuş kontrol sistemleri (fly-by-wire) ile artan uçuş sayısı gibi sebeplerden dolayı artan yeni navigasyon gereklilikleri sonucu geliştirme çalışmaları uçakların maliyetlerini arttırmaktadır. Daha çok insanın uçakları kullanması ile ulaşımda havacılığın kullanım oranının artması sonucu, kullanım kapasitesi kısıtlanan havasahalarında uçakları güvenle kontrol etmek için yeni yöntemler üzerinde çalışmalar yapılmıştır.

Modern aviyonikler

Aviyonikler ABD Sivil Havacılık Kurumu Federal Aviation Administration'in (FAA) Next Generation Air Transportation System projesi ve Avrupa'nın Single European Sky ATM Research (SESAR) çalışması gibi modernizasyon girişimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. ABD'de Ortak Planlama ve Geliştirme Dairesi (Joint Planning and Development Office) aviyonik için altı alanda bir yol haritası ortaya koymaktadır:

 • Yayınlanmış rotalar ve prosedürler - Geliştirilmiş navigasyon ve yönlendirme
 • Anlaşmalı Yörüngeler - Güncel olarak tercih edilen rotalar oluşturmak için veri iletişimi
 • Devredilen ayırma – Havadaki ve yerdeki gelişmiş durumsal farkındalık
 • Düşük görüş/Bulut tavanı-Yaklaşma/Kalkış – Daha az yer altyapısı ile hava kısıtlamalarına karşın operasyona devam edebilme
 • Surface Operasyonları – Yaklaşma ve kalkış segmentlerinde güvenliğin artması
 • ATM verimliliği – ATM işleminin geliştirilmesi

1957 yılında kurulan, "Aircraft Electronics Association (AEA)" (Havaaracı Elektronik Birliği) üyesi 1.300'den fazla firma vardır. Bunlar arasında bakım konusunda uzmanlaşmış hükümet sertifikalı uluslarası tamir istasyonlarından, genel havacılık uçaklarına aviyonik ve elektronik cihazların kurumunu ve tamirini yapan firmalara kadar çeşitli kurumlar vardır.

Uçak aviyonikleri

Bir uçakta kokpit; uçağın kontrolü, takibi, komünikasyonu, navigasyonu, meteoroloji kontrolü ve çarpışma önleyici sistemleri gibi pek çok sistemi barındırarak aviyonik ekipmanların en çok bulunduğu yerdir. Genel olarak uçaklarda aviyonikler 14- veya 28‑volt DC elektrik sistemi kullanırlar. Ancak, büyük ve daha karmaşık elektrik sistemlerine sahip uçakları (örneğin havayolu uçakları veya askeri savaş uçakları) bazı ekipmanlarda 400 Hz, 115 volt AC elektrik sistemi de kullanır. Dünya çapında pek çok aviyonik ekipman üreticileri mevcuttur. En çok kullanılan ve tanınan firmalar arasında Honeywell (Bendix/King'in de sahibi), Rockwell Collins, Thales Group, Garmin ve Avidyne Corporation sayılabilir.

Aviyonik ekipmanların uluslarası standartları "Airlines Electronic Engineering Committee" (AEEC, Havayolları Elektronik Mühendislik Komitesi) tarafından belirlenir ve ARINC tarafından yayınlanır.

Komünikasyon

Uçaklarda komünikasyon (iletişim) uçuş ekibinin yer istasyonları ile uçuş ekiplerinin kendi arasında ve yolcular ile iletişimini sağlayan sistemlerdir. Uçak içi komünikasyon "public address"in kısaltması olan PA sistemleri ve uçuş ekibinin kendi arasında iletişini sağlayan "intercom"lar ile sağlanır.

Havacılıkta VHF komünikasyon sistemleri 118.000 MHz ile 136.975 MHz frekans aralığında çalışır. Her kanal Avrupa'da 8.33 kHz aralıklarla, diğer bölgelerde 25 kHz aralıklarla dağıtılmıştır. VHF uçaktan uçağa iletişim ve uçaktan ATC ünitesine iletişimde kullanılabilir. Uçaklarda komünikasyonda amplitude modulation (AM) modülasyon türü de kullanılır. Ayrıca (özellikle okyanus ötesi uçuşlarda) yüksek frekans (HF) veya uydu iletişimi de kullanılır.

Ayrıca bakınız: Uçak iletişim adresleme ve raporlama sistemi

Navigasyon

Ana madde: Radyo seyrüseferi

Navigasyon ya da seyrüsefer uçağın yeryüzü üzerindeki konumunu ve yönünü belirlemektir. Aviyonikler; uyduya bağlı sistemler (GPS ve WAAS gibi), yerde kurulu ekipmanlara bağlı sistemler (VOR veya LORAN gibi) veya bunların bir birleşimini kullanabilir. Navigasyon sistemleri uçağın pozisyonunu otomatik olarak hesaplar ve uçuş ekibine harita görünümünde veya çeşitli aletlerde gösterir. Eski aviyonikler ile pilot veya uçağın seyrüsefer görevlisi sinyallerin kesişimini alarak uçağın pozisyonunu belirler. Modern sistemlerde aviyonikler pozisyonu otomatik olarak hesaplar ve uçuş ekibine sistemin öngördüğü şekilde gösterir.

İzleme

Ana madde: Glass kokpit Airbus A380 glass cockpit pilotlar için modern bir uçuşun izlemesini sağlar

Modern uçaklarda kullanılan glass kokpite dönüşün ilk ipuçları 1970'lerde electromekanik aletler, göstergeler ve enstrümanların uçağa uygun cathode ray tubes (CRT) ekranlara dönüşümü ile ortaya çıktı. “Glass” kokpit (Cam kokpit) anlamı analog göstergeler ve aletler yerine bilgisayar monitörlerinin kullanımından gelir. Uçakların bu sisteme geçişiyle pilotların uçuşu daha hakim bir şekilde takip etmesi, aynı bilginin daha kompakt akışı ve daha etkin gösterimi sağlandı. 1970'lerde, ortalama bir uçak 100'den fazla kokpit enstrümanı ve kontrolüne sahipti.

Glass kokpitler 1985 yılında Gulfstream G‑IV özel jeti ile ilk kez kullanılmaya başladı. Bu tür kokpit enstrümanlarında en önemli konulardan biri; ne kadar bilginin otomasyona bağlanması ve ne kadarının pilotun manuel kontrolünde olmasının dengelenmesidir. Genel olarak, sistemler geliştikçe uçuş operasyonunu otomasyona bağlarken, pilotu sürekli olarak bilgilendirmeye yönelik şekilde dizayn edilir.

Uçuş kontrol sistemleri

Ana madde: Elektronik kumandalı uçuş

Günümüzde uçaklar pek çok şekilde otomatik olarak kontrollü uçuş yapabilirler. Otomatik uçuş kontrolü özellikle yaklaşma ve iniş gibi kritik safhalarda pilot hatasını ve işgücünü azaltmak için çok büyük önem göstermektedir. Otopilot ilk olarak Lawrence Sperry tarafından 2. Dünya Savaşı sırasında bombardıman uçaklarının 25.000 feet yükseklikten hassas bir şekilde hedefleri vurabilmesi için uçakların stabil uçabilmesini sağlamak için keşfedildi. ABD Ordusu tarafından ilk kullanıldığı dönemde, bir Honeywell şirketi mühendisi arka koltukta acil bir durumda otopilotu devre dışı bırakma amaçlı oturuyordu. Son günlerde hemen hemen tüm ticari uçaklar iniş ve kalkışta pilotun işgücünü azaltma amaçlı uçuş kontrol sistemleri ile donatılmılştır.

İlk basit ticari otopilotlar uçağın uçuş başını ve irtifasını kontrolü için kullanılmış ve diğer kontrollerde limitli kapasiteye sahipti. Helikopterlerde, otomatik stabilizasyon yine bu şekilde kullanılır ve ilk sistemler elektromekaniktir. Fly by wire ve klasik hidrolik kontrollü uçuş yüzeyleri yerine elektronik sistemlere geçiş güvenliği arttırdı.

Çarpışma önleyici sistemler

Ana maddeler: ACAS ve GPWS

Hava trafik kontrolunu desteklemek için, büyük nakliye uçakları ve çoğu küçük uçaklar trafik uyarı ve çarpışma önleyici sisteme (TCAS) sahiptir. Bu sistem ile uçaklar çevredeki aynı sisteme sahip uçakların konumunu belirler ve gerektiği durumda kaçınma sağlayacak manevrayı pilotlara dikte eder.

Uçağın kontrolüne engel herhangi bir arıza yokken yere çarpmayı (CFIT) önlemek için uçaklarda ana elementi radar altimetre olan ground-proximity warning systems (GPWS) sistemleri monte edilmiştir. GPWS'in en büyük dezavantajlarından biri olan sadece uçağın o anda altındaki yeryüzeyi ile mesafesini göz önünde bulundurması ve önünde bulunan ve birden yükselen yer yüzeylerine karşı bilgi vermemesine karşılık modern uçaklar "arazi farkındalık uyarı sistemi" (terrain awareness warning system - TAWS) ile donatılmıştır.

Kara kutular

Ana madde: Kara kutu

Ticari uçaklarda kullanılan kokpit data kaydediciler, bilinen ismi ile "kara kutular", uçuş kayıtlarını ve kokpit ses kayıtlarını saklarlar. Herhangi bir kaza veya önemli olay durumunda uçaktan çıkarılarak kontrol kumandaları ve diğer parameterler incelenir.

Meteoroloji sistemleri

Ana maddeler: Hava radarı ve Yıldırım dedektörü

Hava radarı (ticari uçaklarda tipik bir örnek olarak Arinc 708) ve yıldırım dedektörleri gibi meteorolojik sistemler özellikle pilotların önündeki hava durumunu belirleyemediği IMC ve gece uçuş şartlarında çok önemlidir. Radar tarafından belirlenen yoğun yağış veya türbulans sahaları uçakta önemli yatay sapmalara sebep olabilir. Bu sistemleri kullanarak pilotlar bu bölgeye girmeden uçuş rotasında değişiklik yapma imkanı bulur.

Modern meteoroloji sistemleri ayrıca wind shear ve türbulans saptama ve uyarı imkanına sahiptir.

Kaynaklar

 1. ^ Gary P. Posner, Michael (26 Ağustos 2005). "In Memoriam: Philip J. Klass: A UFO (Ufologist Friend’s Obituary)". Skeptic. http://www.skeptic.com/eskeptic/05-08-26/. Erişim tarihi: 2013-02-14. 
 2. ^ Shaffer, Robert. "'Unexplained Cases'–Only If You Ignore All Explanations", Skeptical Inquirer, Mart/Nisan 2011, s. 58
 3. ^ a b By Jeffrey L. Rodengen. ISBN 0-945903-25-1. Published by Write Stuff Syndicate, Inc. 1995. “The Legend of Honeywell.”
 4. ^ Reginald Victor Jones. Most Secret War. ISBN 978-1-85326-699-7. 
 5. ^ "NextGen Avionics Roadmap". Joint Planning and Development Office. 30 Eylül 2011. http://www.jpdo.gov/library/20111005_ARM_complete_LowRes_v2.0.pdf. Erişim tarihi: 25 Ocak 2012. 
 6. ^ 400 Hz Electrical Systems
 7. ^ a b Avionics: Development and Implementation by Cary R. Spitzer (Hardcover - 15 Aralık 2006)
 8. ^ Ramsey, James (1 Ağustos 2000). "Broadening Weather Radar's Scope". Aviation Today. http://www.aviationtoday.com/av/commercial/Broadening-Weather-Radars-Scope_12786.html. Erişim tarihi: 14 Şubat 2013. 

Referanslar

 • Avionics: Development and Implementation by Cary R. Spitzer (Hardcover - 15 Aralık 2006)
 • Principles of Avionics, 4th Edition by Albert Helfrick, Len Buckwalter, and Avionics Communications Inc. (Paperback - 1 Temmuz 2007)
 • Avionics Training: Systems, Installation, and Troubleshooting by Len Buckwalter (Paperback - 30 Haziran 2005)

Dış bağlantılar

 • Aircraft Electronics Association (AEA)
 • Avionics News magazini
 • Pilot's Guide to Avionics (İngilizce)
 • Aviyonik Sistemler Standart Komitesi
 • Uzay Araçları Aviyonikleri (İngilizce)
 • Aviation Today Avionics magazine (İngilizce)

aviyonik


Aviyonik Hakkında Bilgi

Aviyonik


 • user icon

  Aviyonik beatiful post thanks!

  29.10.2014


Aviyonik
Aviyonik
Aviyonik konusunu görüntülemektesiniz.
Aviyonik nedir, Aviyonik kimdir, Aviyonik açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...