Fri . 19 May 2019

Avidius Cassius

avidius cassius, emperor avidius cassius
Gaius Avidius Cassius (130 civarı–Temmuz 175), 175 yılında kısa bir süre için Mısır ve Suriye Eyaletlerinde iktidarı ele geçirmiş ve İmparatorluğunu ilan etmiş Roma isyancısı.

Cyrrhus, Suriye yerlisi olup ve ünlü bir hatip olan ve sonradan Mısır prefect'i olan Gaius Avidius Heliodorus'un oğludur. Marcus Aurelius'un komutası altında Parthia savaşında ve Seleucia ve Ctesiphon şehirlerinin zaptedilmesinde başarılı hizmetlerde bulunmuş seçkin askeri kariyere sahip bir askerdi ve Senato'ya girebilecek kadar yükselmişti. 166 yılında Suriye valisi oldu ve 172'de Mısırdaki Bucoli'de patlak veren bir isyanı bastırdı. 175 yılında, Marcus Aurelius'un henüz doğruluğu kanıtlanmamış ölüm haberinin ardından Roma İmparatoru ilan edilmişti; Kaynakların işaret ettiğine göre Cassius, kocasının ölüm döşeğinde olduğunu inanan ve bu durumda oğlu Commodus'un henüz 13 yaşında olması nedeniyle bir hamiye ihtiyaç duyabileceğini düşünen Marcus'un karısı Genç Faustina tarafından cesaretlendirilmişti. Marcus'un kendi kitabı Meditations dahil birçok kanıt hasta olduğuna fikrini desteklese de, Cassius'a ulaşan raporun tersine henüz ölmemişti. Cassius, Marcus'un hayatta olduğunu öğrenmesine rağmen isyanı devam ettirmeye karar verdi.

Cassius Dio'ya göre, kuzeydeki kabilelere karşı bir sefer yürüten Marcus, isyanı askerlerinden gizlemeye çalıştı ancak askerlerin isyanı haber almaları üzerine onlara bir nutuk çekti. Dio'nun ona'a atfettiği bu konuşmada Marcus, "iyi bir dostun" sadakatsizliğine ağlamış, aynı zamanda merhametini gösterebilmek için Cassius'un öldürülmemesini ya da suikaste kurban gitmemesini umduğunu ifade etmiştir. Senato, Cassius'u halk düşmanı ilan etti.

Cassius'un 3 Mayıs itibari ile imparator olarak tanındığı bu tarihte saltanatının birinci yılında olduğunu aktaran bir belgeden dolayı bilinir. İsyanın başlangıç tarihi 175 yılının Nisan ayıdır.

İmparatorluğun doğusundaki en hayati parçalardan bazılarını kontrol altına aldığı halde— Mısır, Roma şehrine tahıl sağlayan önemli bir kaynaktı— Cassius isyanının genişletmek için destek bulma konusunda başarısız oldu. Kapadokya valisi Martius Verus, Marcus Aurelius'a sadık kalmayı tercih etti. Açıkçası Marcus daha güçlü bir durumdaydı ve Cassius'un sahip olduğu lejyon sayısı Marcus'un ulaşabildiği lejyon sayısının oldukça altındaydı. "İmparatorluğun bir rüyası üç ay ve altı gün sonra sona erdikten sonra", Cassius bir centurion (yüz kişilik bir bölük komutanı) tarafından öldürüldü; kafası kesilerek Marcus'a gönderildiyse de o görmeyi reddederek yakılmasını emretti.

Hayat hikâyesi, Cassius Dio'nun Antik Roma Tarihi ve Historia Augusta adlı eserlerinden bilinir.

Kaynaklar

  • William Smith (ed) (1870), Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology Vol 1 p. 626

(Yunan ve Roma Biyografileri ve Mitolojileri sözlüğü, 1.cilt, s.626), (İngilizce)

  • Anthony Birley, Marcus Aurelius: A Biography (Marcus Aurelius: Biyografi), (İngilizce)
Önce gelen:
Marcus Aurelius
Roma İmparatoru
Nisan - Temmuz 175
Sonra gelen:
Marcus Aurelius

İngilizce Türk Arama Motoru'deki 27 Mayıs 2007 tarihli Avidius Cassius maddesi

avidius cassius, avidius cassius bust, avidius cassius insurrection, avidius cassius wikipedia, emperor avidius cassius, gaius avidius cassius


Avidius Cassius Hakkında Bilgi

Avidius Cassius


  • user icon

    Avidius Cassius beatiful post thanks!

    29.10.2014


Avidius Cassius
Avidius Cassius
Avidius Cassius konusunu görüntülemektesiniz.
Avidius Cassius nedir, Avidius Cassius kimdir, Avidius Cassius açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Sedat Barı

Sedat Barı

Mehmet Sedat Barı (d. 1914, İstanbul) - (ö. 6 Ocak 2004), Türk siyasetçi. İstanbul Tıp Fakültesi mez...
2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri, çeşitli dallarda verilen Sedat Simavi Ödülleri'nin yirmi beşincisidir. K...
Java EE

Java EE

Java EE (Java Enterprise Edition, eski adıyla J2EE), özellikle büyük çaplı projelerin ihtiyaçları iç...
Neurospora crassa

Neurospora crassa

Neurospora crassa, asklı mantarlara ait bir kırmızı ekmek mantarı türüdür. "Sinir sporu" anlamına ge...