Astrofizik


Astrofizik, gök fiziği veya yıldız fiziği (Almanca Astrophysik (f), Fransızca astrophysique, İngilizce astrophysics), gök cisimlerinin ve olaylarının fiziksel ve kimyasal özelliklerini, yapılarını inceleyen astronomi dalıdır. Bu incelemeler için tek bilgi kaynağı gök cisimlerinden yayılan ışık ve diğer elektromanyetik dalgalardır. Bu dalgaları tesbit eden aletler vasıtasıyla toplanan bilgiler, fizik ve kimya bilimlerinde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirilir ve yorumlanır.

Karanlık madde

Ana madde: Karanlık madde

İlk olarak Fritz Zwicky tarafından 1933'te öne sürülen bu kavram, uzun yıllar ciddiye alınmamıştır. 1970'te Vera Rubin tarafından tekrar öne sürülmüş, ancak 2006 Ağustos'ta bilim dünyasında kabul görmüştür. Karanlık madde ışınım yolu ile değil, dinamik sistemler (gök adaların döngüsel hızları, gök adanın başka gök adalar içindeki yörüngesel hızları v.s.) sayesinde saptanabilir.

Karanlık enerji

Ana madde: Karanlık enerji

Evren'i genişlettiği varsayılan enerji türü, karanlık madde ile Evren'in %95'ini oluşturduğu ileri sürülmüştür. İlk olarak 1980 yılında Alan Guth, 1998 yılında Brian Schmidt ve Saul Perlmutter tarafından öne sürülmüştür. Aslında ilk olarak Albert Einstein bulsa da Edwin Hubble'ın karanlık enerjisine saçma sapan enerji diyerek bu enerji türünü önemsememiştir.

Kaynaklar

  1. ^ "Güncel Türkçe Sözlük'te Söz Arama". Türk Dil Kurumu. 10.05.2007. http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=astrofizik. 


Astrofizik Hakkında Bilgi


Astrofizik
Astrofizik

Astrofizik Hakkında Video


Astrofizik konusunu görüntülemektesiniz.
Astrofizik nedir, Astrofizik kimdir, Astrofizik açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru