Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor


Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor 1979 SSCB yapımı romantik komedi filmidir. Özgün adı Moskva slezam ne verit (Москва слезам не верит) olan film İngilizce konuşulan ülkelerde Moscow Does Not Believe in Tears (Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor) adıyla gösterime sunulmuştu.

Senaryosunu Valentin Chernykh'in yazdığı filmi Vladimir Menshov yönetmiş başlıca rollerinde Vera Alentova, Irina Muravyova, Aleksey Batalov ve Raisa Ryazanova oynamışlardır. Filmin başrol oyuncusu Vera Alentova yönetmenin eşidir. Çekimleri tamamen Moskova'da gerçekleştirilen "Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor", Mosfilm stüdyolarında yapılmıştır.

İlk gösterimi Şubat 1980'de Berlin Uluslararası Film Festivali'nde yapılan film bu festivalin büyük ödülü olan Altın Ayı ödülüne aday gösterilmiş, 1981 yılında ise ABD'de En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü'nü kazanmıştır.

Bu melodramatik filmde 1950'li yıllarda taşradan gelmiş 3 genç kızın Moskova'da aynı pansiyon odasında başlayan ve 20 yıla yayılan öyküleri, umutları, hayalleri, aşkları ve hayal kırıklıkları anlatılmaktadır.

Konu başlıkları

 • 1 Filmin adı
 • 2 Konusu
 • 3 Oyuncu Kadrosu
 • 4 Film Hakkında Notlar
 • 5 Kaynaklar
 • 6 Dış bağlantılar

Filmin adı

Film 2 Temmuz 1989 tarihinde TRT2 televizyon kanalında, yine sinemalarda gösterildiği "Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor" adıyla gösterime sunulmuştu. Film tüm dünya ülkelerinde özgün adının tam çevirisi olan "Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor" anlamına gelen adlarla gösterilirken, Türkiye'de hem sinemalarda (1987) hem de televizyonda (1989) gösterilirken "Moskova" sözcüğü yerine "Aşk" sözcüğü getirilerek "Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor" adı tercih edilmiştir. Bu adlandırmada, henüz Soğuk Savaş döneminin sona ermediği bir tarihte, karşı bloğun simgelerinden olan bir sözcüğün bilerek ayıklanması amacı güdülmüş olabileceği gibi, filmin melodramatik yapısına daha uygun olabilecek daha ticari bir isim de seçilmiş olabilir.

Konusu

Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

1958 yılında, taşradan Moskova'ya çalışmak üzere gelmiş üç genç kız, Lyuda (Irina Muravyova), Tonya (Raisa Ryazanova) ve Katya (Vera Alentova) bir pansiyonun aynı odasını paylaşmaktadırlar. İçe kapanık bir kız olan Katya bir yandan üniversite sınavlarına hazırlanırken, bir yandan da metal fabrikasında ağır işçi olarak çalışmaktadır. Havalı bir kız olan Lyuda da bir ekmek fabrikasında işçidir ama gözü hep yükseklerdedir, uygun bir evlilik yapıp daha rahat bir yaşantıya kavuşmak için her fırsatı değerlendirir. En sessizleri olan Tonya'dır ve aralarında en önce o evlenir.

Katya'nın üniversitede profesör olan bir akrabası tatile giderken gökdelenlerden birinde bulunan lüks apartman dairesini bakımını yapmak şartıyla Katya'ya emanet eder. Katya ve arkadaşı Lyuda işçi yurdunu bir süreliğine bırakarak bu daireye yerleşirler. Dışa dönük bir kişilik yapısına sahip olan Lyuda'nın zorlamasıyla kendilerini profesörün kızları ve birer entellektüel olarak tanıtarak dairede partiler vermeye başlarlar. Burada Rudy (Yuri Vasilyev) adlı bir televizyon kameramanıyla tanışan Katya onunla ilişkiye girer ve gebe kalır. Rudy Katya'yla evlenmek istemez. Rudy'nin annesi de pansiyona gelerek sert bir biçimde bir evliliğe karşı olduğunu söyler. Bu arada Lyuda da partide tanıştığı ünlü Hokey oyuncusu Gurin (Aleksandr Fatyushin)'le nişanlanmıştır.

Aradan zaman geçer, Katya doğum yapar. Alexandra adını verdiği bebeğiyle pansiyona gelen Katya yorucu bir günün sonunda çalar saatini kurarak uykuya dalar. Sabah saatin zili çaldığında aradan 20 yıl geçmiş olduğunu görürüz.

Artık bir kuru temizlemecide çalışan Lyuda'nın 7 yıl önce boşandığı sporcu eşi Gurin alkolik olmuş, ondan para sızdırmak için sürekli kapısına dayanmaktadır. Tonya 2 yetişkin çocuğuyla mutlu ve uyumlu evliliğini sürdürmektedir. Katya'nın kızı Alexandra (Natalya Vavilova) büyümüş ve hala bekâr olan annesiyle aynı evi paylaşmaktadır. Katya idealindeki mesleğine kavuşmuş ve kimya mühendisi olmuştur. Bir plastik fabrikasının baş mühendisi ve müdürüdür. Volodya (Oleg Tabakov) adında kendisinden daha yaşlı ve evli bir adamla çıkmaktadır ama bu uyumsuz ilişkiye çabucak bir son verir. Bir gün trende tanıştığı Gosha (Aleksey Batalov) adındaki torna işçisi onu çok etkiler ve birlikte çıkmaya başlarlar. Gosha'nın hayatı boyunca aradığı ideal eş olduğunu anlaması uzun sürmez.

Uyarı sonu.

Oyuncu Kadrosu

Lyudmila (Irina Muravyova) ve Katerina (Vera Alentova) "Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor" filminde.
Aktör/Aktris Rolü
Vera Alentova Katerina Tikhomirova (Katya)
Irina Muravyova Lyudmila (Lyuda)
Aleksey Batalov Gosha
Raisa Ryazanova Antonina (Tonya)
Aleksandr Fatyushin Sergei Gurin
Boris Smorchkov Nikolai
Viktor Uralsky Nikolai'ın babası
Valentina Ushakova Nikolai'ın annesi
Yuri Vasilyev Rodion Rachkov (Rudy)
Yevgeniya Khanayeva Rudy'nin annesi
Zoya Fyodorova Pansiyonun sorumlusu
Natalya Vavilova Alexandra, Katerina'nın kızı
Liya Akhedzhakova Olga Pavlovna, Kulüp yöneticisi
Oleg Tabakov Vladimir, Katerina'nın sevgilisi
Vladimir Basov Anton Kruglov

Film Hakkında Notlar

Kaçış sinemasının tipik bir örneği olan bu melodramı When Harry Met Sally, You’ve Got Mail ve Sleepless in Seattle tarzındaki Hollywood filmlerine benzeterek oldukça boş ve fazlasıyla uzun bulan eleştirmenler olmuştur. Bir başka eleştirmen de "Sex and the City-ovich" başlığını atarak filmin bir bakıma "Sex and the City" adlı Amerikan TV dizisinin Rus versiyonu olduğunu ima etmiştir. Film, konusunun geçtiği yıllardaki gündelik Rus hayat tarzının aktarılması açısından da önem taşımaktadır.

Kaynaklar

 1. ^ http://www.imdb.com/title/tt0079579/releaseinfo
 2. ^ http://www.dosttr.net/60-Sinema-Film-Gosterim-Tarihleri-Gecmis-.html
 3. ^ http://www.imdb.com/title/tt0079579/awards
 4. ^ Milliyet, Gazetesi (2 Temmuz 1989). "Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor". ss. 17. http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Ara.aspx?araKelime=A%C5%9Fk%20G%C3%B6zya%C5%9Flar%C4%B1na%20%C4%B0nanm%C4%B1yor&isAdv=false. Erişim tarihi: 13 Kasım 2013. 
 5. ^ http://www.sover.net/~ozus/moscowdoesnotbelieveintears.htm
 6. ^ http://www99.epinions.com/review/mvie_mu-1014255/content_143237615236

Dış bağlantılar

 • Internet Movie Database'te Moskva slezam ne verit
 • allmovie.com'da "Moscow Does Not Believe in Tears"
 • dvdbeaver.com'da "Moscow Does Not Believe in Tears"
 • sover.net'te "Moscow Does Not Believe in Tears"
 • epinions.com'da "Moscow Does Not Believe in Tears"


Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor Hakkında Bilgi


Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor
Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor

Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor Hakkında Video


Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor konusunu görüntülemektesiniz.
Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor nedir, Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor kimdir, Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video