Aşağıkarakaya, Sorgun


Aşağıkarakaya, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
  • 7.1 Eğitim
  • 7.2 Alt yapı
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün ilk kuruluşu 1800’lü yıllardan önce olduğu bilinmektedir. Bu dönemlere ait köy muhtarının elindeki salma defterine göre köyün 300 hane olduğu tespit edilmiştir. Nitekim köy çeşitli nedenlerden dolayı 1800’lü yıllarda dağılmıştır. Bugünkü köyün mezarlığında ilk köye ait Caminin kalıntıları bulunmuştur ki bu da köyün kalabalık bir yerleşim yeri tezini doğrulamıştır.Kültür Bakanlığı temsilcisi ve Afyon Müzesi Müdürü Arkeolog Mevlüt ÜYÜMEZ ve ekibince köyde yapılan araştırma sonucunda Köy merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta Kusakli Höyük bulunmaktadır.(Aşağı Taşlık köyü sınırları içinde bizim Karatepe dediğimz yere 400 m.mesafededir bu höyük) Köy camisinin bahçesinde bulunan ve Hitit uygarlığı dönemine ait dört köşeli büyük bir granitin bu höyükten getirildiği iddia edilmektedir. Bu bloğa dübelle oyulmuş dört tane delik bulunmaktadır.Bu granit köy camisinin kuzey-batısında bahçede durmaktadır. Bu blok açıkça Hitit işçilik dönemine ait önemli bir kamu binasının kalıntısıdır. Bu binanın tahminen bir tapınak olduğu sanılmaktadır, zamanla yıkılmıştır. Bu granit blok taşın köy mezarlığındaki bina kalıntısından köydeki eski camiye getirildiği bilinmektedir. Bu tür başka taşların bir bölümü yeni caminin duvarlarına 1972 yılında yerleştirilmiştir. Mevlüt Üyümez'in ve ekibinin iddiası bir varsayımdan ibaret olup bu blok kesinlikle Kusakli Höyükten getirilmemiştir o ekibin iddiası doğru değildir.Köy mezarlığının şimdiki demir kapısının 15 ila 20 metre doğusunda çukur bir yer vardır orada bu granit bloğa benzer başka granitlerin olduğunu bu granitinde oradan getirildiğini 1800-1900 li yıllarda yaşayanlar gelecek nesillere anlatırlardı. Mezarlıktaki camiinin tek, giriş direği (sütun) şuan ki köy caminin önünde dikilidir.Köyün tarihi oldukça geriye gitmektedir. Köy mezarlığının batısında Mustafa Aksoy'a ait evin temel kazıları sırasında roma dönemine ait çanak,çömlek ve bakır sikkeler bulunmuştur. Aynı evin altında yer altı sığınağına giden bir dehliz bulunmuş ve bu dehliz yer yer toprak çöküntüsü ile dolduğundan ileride ne olduğu bilinmemektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca burada yapılacak bilimsel bir araştırma sonunda köyün gerçek kuruluş tarihi ortaya çıkacaktır. Köy mezarlığının orta kesiminde bulunun ve camii yeri olduğu rivayet edilen mahalde Hitit veya Roma döneminin binalarında kulanılan bir sütun bulunmuştur. Bu sütun şimdiki caminin yerinde bulunan eski camide ezan okunan bir mahal olarak kullanılmış ve yeni camii ve minare yapıldıktan sonra cami avlusunda dikili taş olarak durmaktadır. Aynı yerde bulunan ve şimdiki camii avlusunda musalla taşı olarak kullanılan granit kaya parçası yine Roma döneminin pencere altlığında kullanılan taşları andırmaktadır.İşte Mevlüt Üyümez'in raporunda belirttiği granit bu bahsettiğimiz mermer ( granit) kütlesidir. Köyün iki katlı camisi 1972 yılında eski cami yıkılarak yeniden yapılmıştır.

Köyün ikinci kuruluşu 1850’li yıllarda Çekerek Beyyurdu köyünden gelme İmamoğulları (Kör Bekirler) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sırada Karamağra ( Saraykent ) dan Yozgat’ta giden Ömer Ağa aşireti köyü keşfetmişler, köyün yerini beğenerek buraya yerleşmişlerdir. Karamağaradan köye gelip köyün yeniden kuruluşuna büyük katkısı olan Ömer ağa sülalesi daha sonra Ekinci ce Karakaya soyadını almışlardır.Çok köklü ve soylu bir sülale olan EKİNCİ ler 1940 lı yıllarda yozgata göçmüşlerdir .Ayrıca Yozgat Kültür Merkezindeki bilgilere göre Davutoğulları da sorgun'un erkekli köyünden gelerek bugünkü aşağı karakaya köyününün kuruluşunu sağlarlar. Çeşitli sebeplerden dolayı Kör Bekirlerin (İmamoğulları) bir kolu eski köyleri olan Beyyurdu ve Külhüyük köylerine, küçük bir bölümüde Yozgat merkeze bağlı Kızıltepe köyüne giderler. Beyyurduna gidenler köye geri dönerler Külhüyük köyündekiler hala bu köyde iskana devam etmektedirler. Kızıltepe köyüne yerleşen Abdullah oğlu Veli bu köyde imamlık yapar ve Memiş ağa isimli bir beyle akrabalık kurarak köyden Zekiye isimli bir bayanla oğlu Hasan'ı evlendirir. İmam Veli öldükten sonra çocukları asıl yurtları olan köye geri dönerler.

.

Kültür

Köyün gelenekleri tarihi ile doğru orantılıdır. Ama uzun süre birlikte yaşamanın getirdiği ortak kültür mevcuttur. Köyde yerliler olarak bilinen Ömer Ağa ( soyadları Ekinci olanlar) soyundan gelenler ve Bekirler (soyadları Coşgun) ile 93 Harbi neticesinde hazin göçe maruz kalan ve Muhacirler olarak bilinen ( ki köyün kalan kısmını oluştururlar) yerleşik halkın taşıdıkları farklı gelenek ve görenek köyde hakim kültür yapısını oluşturur. Nüfusa göre eğitimli insan sayısı oldukça fazladır. Köyde Fakülte ve Yüksekokul mezunu olan birçok insan vardır. Ancak yetişmiş bu insanların köyde ikameti beklenmediğinden her biri farklı alanda ve farklı şehirlerde üniversite hocalığı, öğretmenlik, eczacılık ve diğer mesleklerde faaliyet göstermektedirler. En meşhur yemeği ise yöre yemeği de olan Madımaktır. Türkülere de konu olan bu bitki köyün arazisinde yetişen küçük yapılı bir bitkidir. Özellikle baharın gelmesiyle birlikte Nisan ayında yağmurlarla birlikte yerden fışkıran bu bitki, toplandıktan sonra yıkanıp kıyılarak sıcak suda pişirilir. Zevke ve de imkâna göre tereyağı kızdırılarak içine katılacak doğranmış soğanın pembeleşinceye kadar kavrulup katılması suretiyle lezzetli bir hal alır ki; Nisan ve Mayıs aylarında iki ay süreyle hemen hemen her evde ve her akşam pişen bir yemektir. Doğranmış pastırma katılarak daha da lezzetlendirilen bu yemek sarımsaklı yoğurt katılarak da yenebilir. Elbette ki tek yemek bu değildir. Daha onlarca yemek yöreye has tarzda ve lezzette pişirilir.

Coğrafya

Yozgat iline 23 km, Sorgun ilçesine 12 km uzaklıktadır. Aşağıkarakaya Köyü Yozgat İli'nin Sorgun İlçesi'ne bağlı bir köy olup 39.82 enlemi ve 35.169998 boylamı koordinatlarında yer alır.

Doğusunda Dişli Batısında İnceçayır, Kuzeyinde Ağacın ve Taşpınar köyleri, Kuzey batısında Kababel köyü, Güneyinde Babalı,Aşağı ve Yukarı Taşlık köyleri bulunmaktadır.Köyün kuzeyinde Köy Hizmetleri tarafından yapılan sulama göleti bulunmaktadır.Köyün arazisinin % 60 ' düz ovalık ve sulu tarım yapılmakta geriye kalan kısım yükseklerde olmasına rağmen tarıma elverişlidir. Kızılırmak'la birleşen Eğriöz çayının büyük bir kolu köyden doğmaktadır. Köyün en yüksek kesimi Babahasan denilen mevkidir.Buradan açık havada bakıldığında Erciyes dağının zirveleri görünmektedir. Keltepe,Karatepe, Taşocağı,Babahasan,Taşlıtarla, Pöhrekl isimleri köy halkı tarafından arazilere verilen yerel isimlerdir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karasal iklim tipi olarak kendi içerisinde çok farklılıklar göstermektedir. Trakya'da yaşanan karasal iklim tip ile İç Anadolu'da, Doğu Anadolu'da ya da İç Ege bölgesinde yaşanan karasal iklim tipleri birbirinden farklılıklar göstermektedir. Köyün iklimi rakım düşüklüğünden Yozgat iklimine göre daha yumuşak geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 108
2000 171
1997 159

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün, tarım alanları sulanmakta; şekerpancarı, patates ve çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir. Kuru tarım alanlarında ise, buğday, nohut, mercimek ve yem bitkilerinden yonca, korunga gibi ürünlerin üretimi önemlidir. Özellikle bitkisel üretimin yanı sıra hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Doğal ve Sun’i tohumlama çalışmaları, ithal inek dağıtımı gibi teşviklerle modern hayvancılığa doğru gidiş hızlanmıştır. Köyün gençlerinin büyük bir bölümü kamu ve özel sektörde çalışmakta, geri kalan kısımı ise tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Çetin 1999-2004- Yaşar Ekinci 1994-1999- Adem Coşkun 1984-1994- Salim Çetin 1960-1984- Hamza Ekinci 1956-1960- Hamza Ekinci 1952-1956- Ömer Kılıç 1946-1952- Kadir Coşgun 1940-1944- Fevzi Aksoy 1935-1940- Arif Yıldırım 1930-1935- Durak Taşkın 1925-1930- Halit Ekinci 1920-1925- Ali Ekinci

Eğitim

Köye İlkokul 1961 yılında şu anda cami imamının lojman olarak kullandığı binada açılmıştır.İ lk mezunlarını 1966 yılında veren okul daha sonra köylü vatandaş işbirliği ile mezarlık yakınına yapılan yeni binaya taşınmıştır. ilköğretim Ancak bu bina devletin aldığı bir kararla kapatılarak taşımalı eğitime geçilmiştir. Bu okulun ilk mezunlarının küçük bir bölümü orta,lise ve fakulte eğitimlerini tamamlayarak devlet kademelerinde önemli görevlerde bulunmuşlardır.

Alt yapı

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Aşağıkarakaya, Sorgun Hakkında Bilgi

Aşağıkarakaya, Sorgun

Aşağıkarakaya, Sorgun
Aşağıkarakaya, Sorgun

Aşağıkarakaya, Sorgun Hakkında Video


Aşağıkarakaya, Sorgun konusunu görüntülemektesiniz.
Aşağıkarakaya, Sorgun nedir, Aşağıkarakaya, Sorgun kimdir, Aşağıkarakaya, Sorgun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru