Ante Pavelić


Ante Pavelić (14 Temmuz 1889, Bradina, Bosna - 28 Aralık 1959, Madrid, İspanya), Hırvat faşist önderdi. II. Dünya Savaşı'nda Almanya ve İtalya'nın uydusu olan Hırvatistan Bağımsız Devleti'nin başkanlığını yapmıştır.

Zagreb'de avukatlık yaparken, milliyetçi Hırvat Halk Partisi'ne girdi. 1920'de Zagreb il ve eyalet meclisine seçildi.1927-29 arasında Yugoslav Parlamentosu'nda (Skupština) milletvekili olarak görev yaptığı sırada ülkenin merkezileştirilmesine şiddetle karşı çıktı. Kral Aleksandar'ın diktatörlük yetkileriyle donatılması (1929) üzerine İtalya'ya kaçtı ve Ustaşa adlı örgütü kurdu. Bu grup 9 Ekim 1934'te Marsilya'da Kral Aleksandar'ı öldürdü.

Yugoslavya'nın Nisan 1941'de Mihver Devletleri'nin denetimine girmesinden sonra Pavelić Bosna'yı ve Dalmaçya'nın bir bölümünü içine alan Bağımsız Hırvatistan Devleti'nin başkanı (poglavnik) oldu. Zadom Spremni (Anavatan İçin Hazırız) sloganını benimseyen Ustaşa rejimi Ortodoks Sırplara ve Yahudilere karşı bir soykırım politikası uyguladı. Almanların yenilmesi ve Josip Tito önderliğindeki komünist Partizanların başarısı üzerine Mayıs 1945'te Hırvatistan'dan ayrıldı, Avusturya ve İtalya'da saklandı; 1948'de Arjantin'e kaçtı.

Ante Pavelić 1957'de düzenlenen bir suikastten kurtuldu ve Paraguay'a kaçtı; 29 Kasım 1957 tarihinde Madrid'e geldi. Pavelic, Hırvat Kurtuluş Hareketi'nin üyeleri ile temasa devam etti ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi kabul etti. Pavelic muhtemelen İspanyol yetkilileri ile anlaşarak, ailesi ile gizlice yaşıyordu ve kendisine sığınma hakkı verilmesine rağmen, İspanyol yetkililer onu halkın gözü önünde yaşamasına izin vermedi. 1958 yazında Madrid Münih Hırvat Dernekleri Meclisi bir mesaj gönderdi. Ante Pavelić, tüm Hırvatlar'ın Hırvatistanı yeniden kurulması amacı ile birleşerek Bağımsız bir Devletin kurulması arzusunu dile getirdi.

Ante Pavelić'in vasiyetinde Hırvat Kurtuluş Hareketi'nin başkanı olarak halefi olan Stjepan Hefer'i göstermiştir. Pavelic, 70 yaşında Madrid'deki bir Alman hastanesinde, 28 Aralık 1959'de öldü. Naaşı Madrid'in en eski özel mezarı olan San Isidro Mezarlığında toprağa gömüldü.


Wikimedia Commons'ta Ante Pavelić ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

Ante Pavelić Hakkında Bilgi


Ante Pavelić
Ante Pavelić

Ante Pavelić Hakkında Video


Ante Pavelić konusunu görüntülemektesiniz.
Ante Pavelić nedir, Ante Pavelić kimdir, Ante Pavelić açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video