Andronovo Kültürü


Koordinatlar: 55°53′K 55°42′D / 55.883°K 55.7°D / 55.883; 55.7

Afanasyevo Kültürü yeşil renkte, Andronovo Kültürü turuncu renkte görülmektedir.

Andronova Kültürü (Rusça: Андроновская культура), Altay - Tanrı Dağı dağları, Güney Sibirya ve Hazar'ın kuzeydoğusuna kadar uzanan bölgede gelişen Türk kültür çevresi. MÖ 1700 ile MÖ 1200 arasına tarihlenir. Afanasyevo Kültürü'ne benzeyen ve daha ileri bir seviyeye ulaşan kültürde bakır araçların yanı sıra tunç, gümüş ve altından araçlara da rastlanmıştır. Eşyalarını hayvan figürleri ile süsleyen bu kültür atı evcilleştirmiştir.

Andronovo Kültürü Ön-Türkler tarafından kurulduğuna dair bazi kanıtlar var. Tarihçiler, etnologlar, sanat ve kültür tarihçileri ile dil araştırmacılarının Türklerin anayurdu olarak kabul ettikleri Altay bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmalar, Afanasyevo (M.Ö. 3300-1700) ve Andronovo (M.Ö. 1700-1200) kültürlerinin bilhassa ikincisinin temsilcisi olan ırk brakisefal savaşçı Türk ırkının prototipi olduğunu göstermiştir.[1][2]

Ayrıca bakınız

  • Altay Dilleri
  • Afanasyevo kültürü
  • Anav Kültürü
  • Hint-Avrupa dil ailesi
  • Karasuk kültürü
  • Kelteminar Kültürü

Kaynakça

  1. ^ "It is reckoned that the culture of Andronovo was created by the ancestors of the Turks, who were white, horse-riders and warriors having spherical heads." (Murat Ocak, The Turks: Early ages, Yeni Türkiye, 2002)
  2. ^ "Hakasya'da Abakan yakınlarındaki Minusinsk bölgesinden doğan Afanasyevo kültürü (MÖ 2500-1700), sonra Andronovo kültürü ( MÖ 1700-1200) eski Türk kültürünün ilk temsilcileri idiler." (Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, Türk dünyası kültür atlası: The Seljuk period, Turkish Cultural Service Foundation, 2003, s.9)


Andronovo Kültürü Hakkında Bilgi

Andronovo Kültürü

Andronovo Kültürü
Andronovo Kültürü

Andronovo Kültürü Hakkında Video


Andronovo Kültürü konusunu görüntülemektesiniz.
Andronovo Kültürü nedir, Andronovo Kültürü kimdir, Andronovo Kültürü açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru