Sat . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Andrey Liyapçev


Andrey Liyapçev (Bulgarca: Андрей Ляпчев, d. 30 Kasım 1866, Resen, Makedonya, Osmanlı Devleti - ö. 6 Kasım 1933, Sofya, Bulgaristan), Bulgar devlet adamı. Başbakanlık dönemi (1926-31) yoğun iç karışıklıklara sahne olmuştur.

Öğrencilik yıllarında Bulgaristan'la Doğu Rumeli'nin birleştirilmesini amaçlayan harekette önemli rol oynadı (1885). Sonraki yıllarda çeşitli gazetelerde Makedonyalıların devrimci mücadelesini destekleyen yazılar yayımladı ve Demokratik Parti'nin yayın organı Priaporets'in yayın yönetmenliğini yaptı. Kooperatif hareketinin de öncüleri arasında yer alan Liyapçev, uzun yıllar Yüksek Ulusal Kooperatif Meclisi'nin başkanlığını yürüttü.

1908'den sonra hemen hemen sürekli olarak Bulgar Parlamentosu'nda görev alan Liyapçev, 1908-11 arasında sırasıyla tarım ve ticaret bakanlığı ile maliye bakanlığı yaptı. 1908'de Bulgaristan adına, ülkesinin Osmanlı Devleti'nden bağımsızlığını ilan eden antlaşmaya imza attı. 1918'de yeniden maliye bakanı oldu ve Bulgaristan'ın I. Dünya Savaşı'ndaki yenilgisinin ardından yapılan ateşkes anlaşmasını (Eylül 1918) imzaladı. Aynı yılın kasım ayında savaş bakanlığına atandı. Aleksandır Stamboliyski'nin başbakanlığı sırasında hapse atıldı (1922). Stamboliyski'nin devrilmesinin hemen ardından Haziran 1923'te serbest bırakıldı. Bu tarihten sonra "Demokratik İttifak" olarak anılan, Başbakan Aleksandar Cankov önderliğindeki siyasal koalisyonun önderleri arasında yer aldı ve Ocak 1926'da Cankov'un yerine başbakan oldu.

Liyapçev hükümetinin Makedonya Devrimci Örgütü'nün (VMRO) şiddet eylemlerine göz yumması, Bulgaristan'la Yunanistan ve Yugoslavya arasındaki gerginlikleri artırdığı gibi VMRO'nun Bulgaristan'ın bazı bölgelerini fiilen denetim altına almasına da yol açtı. Öte yandan 1927-28 yıllarında Milletler Cemiyeti'nden sağlanan mali kaynaklarda, Yugoslavya'ya sığınmış olan Bulgar yurttaşlarına ülkeye geri dönme olanağı tanındı. Ekonomik bunalım nedeniyle yoğunlaşan hoşnutsuzluklar Liyapçev'in başbakanlık döneminin sonuna değin sürdü.


Kaynaklar

  • Bu maddenini yazılmasında Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition'ndaki Andrey Lyapçev maddesinden yararlanılmıştır
Siyasi görevi
Önce gelen:
Aleksandar Cankov
Bulgaristan Başbakanı
1926 - 1931
Sonra gelen:
Aleksandır Malinov


Andrey Liyapçev Hakkında Bilgi

Andrey Liyapçev


  • user icon

    Andrey Liyapçev beatiful post thanks!

    29.10.2014


Andrey Liyapçev
Andrey Liyapçev
Andrey Liyapçev konusunu görüntülemektesiniz.
Andrey Liyapçev nedir, Andrey Liyapçev kimdir, Andrey Liyapçev açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce: United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...