Amur Oblastı


Amur Oblastı, (Rusça: Аму́рская о́бласть; Amurskaya oblast) Moskova'ya 8,000 kilometre uzaklıkta, Amur ve Zeya Nehri'nin kıyısında bulunan Rusya Federasyonu'na bağlı oblasttır. Kuzeyinde Saha Cumhuriyeti, doğusunda Habarovsk Krayı ve Yahudi Özerk Oblastı, güneyinde Çin Halk Cumhuriyeti ve batısında Zabaykalski Krayı vardır. Stanovoy Sıradağlarının doruğuna kadar uzanan toprakları içine almaktadır.

Amur Bölgesi, 1858'de Çin ile imzalanan Aigun Antlaşmasıyla Rusya'ya bırakılmış ve 1932'de oblast olmuştur. Resmi olmayan Amur Krayı (Аму́рский край) ile Priamur veya Primorye (Приаму́рье) terimleri, Amur Nehri civarındaki yaklaşık olarak bugünkü Amur Oblastı topraklarına tekabül eden bölge için Rusya İmparatorluğu'nun son dönemlerinde kullanılmıştır.

Oblastın yönetim merkezi olan Blagoveşçensk, 1856 yılında kurulmuş olup Rus Uzak Doğusu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri ve ticaret ile altın madenciliği merkezidir. Oblastın topraklarında Trans Sibirya Demiryolu ve Baykal-Amur Demiryolu bulunmaktadır.

Doğal kaynakları

Amur Oblast mineral kaynakları çok çeşitli, önemli rezervleri var; ispatlanmış rezervleri 400 milyar ABD Doları değerinde olduğu tahmin edilmektedir. En önemlileri şunlardır: altın (Rusya en büyük rezervi), gümüş , titanyum , molibden , tungsten , bakır , kalay , vb Siyah kömür ve linyit rezervleri 70 milyar ton olduğu tahmin edilmektedir

Notlar

  1. ^ "Dergi". Institut zur Erforschung der UdSSR. 1960. ss. c. 6, s. 77. 
  • Kısaltmalar; c (cilt), s (sayfa)
Wikimedia Commons'ta Amur Oblastı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

Amur Oblastı Hakkında Bilgi


Amur Oblastı
Amur Oblastı

Amur Oblastı Hakkında Video


Amur Oblastı konusunu görüntülemektesiniz.
Amur Oblastı nedir, Amur Oblastı kimdir, Amur Oblastı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video