Altıntaş, AşkaleAltıntaş
—  Köy  —
Erzurum
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Rakım 1.840 m (6.037 ft)
Nüfus (2000)
 - Toplam 61
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25520
Erzurum ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi:

Altıntaş, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

KÖYÜN ÖZ ĞEÇMİŞİ:Müftüler Köye tahminen 1700 lü yıllanın başında Bayburt, un Kurucakol Köyünden göçüp Altıntaş köyünün batı tarafına müftü komu denilen yerere yanı köye 2000 metere mesafede bulunan müftü komu denilen yere yerleşirler. Burada epeyi bir zaman ikamet yaparlar şu anda Müftü süleymanın mezarıda oradadır ruhu şad olsun orada 60 üzeri kadar dedelerimin mezarları bulunmaktadır. Köy o sıralarda doludur köyde rumlar ikamet etmektedirler zaman gelir rumlar köyden izmire göç ederler,Köy tamemen boşalır müftüler hemen köye müdahale ederek müftü ahmet dedem hemen köye yerleşir ama köy dedelerime fazla geldiğinden.Müftü Ahmet hemen yakınında olan han köyünde ikamet eden Fayoların fayo mustafayı yanına komşu olarak alırlar. Fayolar o zaman sunidirler bunlarla bareber Dedeoğulları iki kardeş gelip koye yerleşirler köy üç haneden oluşurken müftüoğulları isaları yanlarına alarak ve yer vererek köye yerleştirirler tabiki isalar alevidirler olsun zaten o zamanlar mesepçilik yokmuş, fayolarda hemen ardından şemoları getirerek köye yerleştirirler tabı sonradan köye gelenlerin hepisi alevi kökenlidirler yani ben bunları yazarker alevilerede saygım sonsuzdur bunuda hemen belirteyim.Daha sonra atmanlılar köye gelirler bu nedenle dedeoğulları müftülere sitem eder derki siz bu köye alevileri doldurdunuz ben artık bu köyde durmam der ve köyden çıkar gider dedeoğulları köyden çıkınca hemen yerlerine devlet hınoları getirir yerleştirir bir rivayete göre hınoların kürt asıllı olduğu söylenmektedirki böylece köy tamamlanmış olup bunlardan ibarettir.

Kültür

Köy halkı Türk asıllıdır. Alevi ve Sunilerden oluşmuş olup içiçe yaşanmıştır daha önceki yıllarda okur yazar olsa da çok azdır.köye ilköğretim okulu 1968 yılında Mili eğitim tarafından öğretmen verilerek İbiş KOÇ'a ait bir köy odasında ilk eğitim bşlamış daha sonraki yılar böyle devam ederek 1983 yılında il milieğitim tarafından şu anda Köy derneğı olarak kullanılan yer yapılmiş olup köyde öğretim 1992 yılına kadar devam etmiş 1993 yılında köy temamen boşalınca okula ihtiyaç kalmadığından köyün mezrası olan Dumanoğlu okulu mezraya kaydırarak Altıntaş Köyü İlköğretim okulu olarah halen Faliyet göstermektedir. Köy dışarı göç verdiğinden yeni gelen nesiller okuyarak köyün kültur seviyesini yüksek düzeylere taşımışlardır onlara minnattarım buradan onlara teşekkürlerimi sunuyorum.hiç birşeysi olmayan köye 1978 yılında köy çeşmeleri Devlet tarafından 1979 yılındada Köy yolları yapılarak dışa açılmıtır. 1984 yılındada köy elektiriğe kavuşmuş olup olup ama köy 1993 yılında boşalarak Bu işiğın ömrü kısa olmuştur. Sayğılarımla Zeki KOÇ

Coğrafya

Erzurum iline 81, Aşkale ilçesine 28 km uzaklıktadır. Arazisi kumlu kıraç topraktır. Akarsuyu çoktur. Genelde arazi meradan oluşmaktadır. Yüksek kısımlarda çam ağaçları bulunur. Köy çevresinde meşe ve kayın ağacı mevcuttur. Köyün 2 km altından Karasu Irmağı boyunca tren yolu geçmektedir. Köy eski ipek yolu üzereinde olup büyük bir alana sahiptir .Köyün doğudusunda Sazlı,Batıdan Han, Kuzeyinde Bayburta bağlı Kop ve Sığırcı Köyleri Güneyinde Özler ve Kurtmahmut Köyleri ile komşu olup birçok akar deresi ve kaynak suları vardır Başlıca akan dereleri şunlardır. Dereçayır deresi,Elmalı deresi,Külekçi deresi,Çakmaklı deresi,Eğri dere,Sivri dereleri,Beyaztaş deresi,Müftü komu deresi.Başlıca kaynak suları:Taş pınar,Köy pınarı,Geyik gözesi ,Gelin gözesi, taşlıyayla gözesi,Karakız gözeleri,Müftükomu gözeleri,Komçayır gözeleri,Topkayın gözeleri,Caferçayır gözeleri ve adını sayamadığımız nice kaynaklar vardır. Köy topraklarının yüde 30 unda tarım yapılmaktadır .Başlıca Buğday,Arpa Çavdar. Yonca ,Şeker pancarı ,Fasuliye,Patet gibi bitkiler yetiştirilmektedi arayrıca meralarında bulunan birçok ağaç türüde mevcuttur bunlar arasında pelit, kayın, yabankavağı, çam, karaağaç, yabni armut, yabani elma ve birçok su ağaçları mevcut olmaktadır. Ayrıca köyde Büyükbaş, Küçükbaş ve kümes hayvanları da yetiştirilip barındırılmaktadır. Köy 2000 bin küçükbaş ile 400 kadar büyükbaş hayvanı yazlı ve kişlı bakacak ve barındıracak kapasitededir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 61
1990 86
1985 103

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve krom maden ocaklarından oluşmaktadır. Köy sınırları içinde 1945'ten itibaren krom maden ocakları çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu, camisi ve kadrolu çalışanı vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır. Misafirhane vardır. Kanalizasyon şebekesi yotur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Altıntaş, Aşkale Hakkında Bilgi


Altıntaş, Aşkale
Altıntaş, Aşkale

Altıntaş, Aşkale Hakkında Video


Altıntaş, Aşkale konusunu görüntülemektesiniz.
Altıntaş, Aşkale nedir, Altıntaş, Aşkale kimdir, Altıntaş, Aşkale açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video